گفتگو

چرایی اقدام داعش در انجام گسترده‌ترین حمله خود در شرق سوریه؛ شبح بازگشت داعش با حمایت آمریکا؟

در 10 روز گذشته، دومین یورش گسترده نظامی توسط هسته‌های تروریستی وابسته به داعش در خاک سوریه صورت گرفت. در جریان این حملات، مواضع ارتش سوریه و متحدان آن در حاشیه شهرک «معدان عتیق» در حومه شرقی شهر رقه سوریه هدف حمله تروریست‌های داعشی قرار گرفت.

در هفته‌های اخیر به شکل آشکاری بر حجم و شدت حملات داعش افزوده شده است. داعش در جریان یورش اخیر برای اولین بار پس از سال‌ها، یک شهر مسکونی در حومه رقه را با هدف اشغال کامل مورد حمله قرار داد؛ حمله‌ای که توسط ارتش سوریه و متحدانش خنثی شد.

«رضا الباشا»، خبرنگار سوری در تحلیل موج جدید حملات این گروه تروریستی گفت: تا پیش از این داعش در عملیات ها به دنبال ضربه زدن به پایگاه‌های اصلی ارتش سوریه و نیروهای همسو بود. اما امروز شاهد تغییر تاکتیک داعش در قالب عملیات های «گرگ تنها» هستیم.

وی در ادامه افزود: داعش در عملیات‌های خود با دقت بیش‌تری عمل می‌کند. آنها با شناسایی اولیه کمین ها و با شکستن خطوط دفاعی ارتش سوریه به مواضع اصلی حمله می کند. همین امر نشان می دهد که داعش در حال رصد کردن مواضع ارتش سوریه برای رسیدن به اهداف خود است.

الباشا همچنین گفت: ارتش سوریه اعلام کرده است، پهپادهای آمریکایی در زمینه شناسایی مواضع ارتش به داعش کمک می کند. این امر موجب شناسایی کمین‌های ارتش برای داعش می شود و داعش با استفاده از این شرایط می تواند این کمین ها را دور زده و برای حمله به پشت خطوط مقدم برنامه ریزی کند. البته ارتش سوریه برای این حمله که در منطقه معدان عتیق واقع میان دیرالزور و رقه، رخ داد، آماده رویارویی با حمله داعش بود و مانع رسیدن آن به اهدافش شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 5 = سه