اخبار

کارشناس آمریکایی: جنگ میان واشنگتن و پکن اشتباهی مرگبار خواهد بود

کارشناس آمریکایی: جنگ میان واشنگتن و پکن اشتباهی مرگبار خواهد بود

جوزف نای از کارشناسان برجسته آمریکایی هشدار داد که جنگ میان واشنگتن و پکن می‌تواند اشتباهی مرگبار باشد.

«جوزف نای» کارشناس امور سیاسی آمریکا و استاد دانشگاه هاروارد هشدار داد که جنگ میان آمریکا و چین می‌تواند اشتباهی مرگبار باشد.

وی که با نشریه «گلوبال تایمز» مصاحبه می‌کرد، گفت: «اگر درگیر جنگ شویم به تهدیدی موجودیتی برای یکدیگر تبدیل خواهیم شد».

جوزف نای اضافه کرد که تهدیدات کنونی تا حد زیادی شبیه حوادثی است که در سال 1914 روی داده زمانی که کشورهای بزرگ اروپایی (در جریان جنگ جهانی اول) فکر می‌کردند که ارتش‌هایشان طی مدت زمان کوتاهی به کشورهایشان باز خواهند گشت اما درگیر جنگی شدند که چهار سال به طول انجامید و طی آن 10 میلیون نفر کشته شده و چهار امپراطوری از بین رفت.

این کارشناس آمریکایی هشدار داد که تهدید موجودیتی این بوده که واشنگتن به شکل خطرناکی همانند کشورهای اروپایی پیش از جنگ جهانی نخست، مرتکب اشتباه شود.

پیشتر نیز «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه با اشاره به تلاش آمریکا برای تغییر نظام روابط بین دولت‌ها از طریق تهدید و ایجاد ائتلاف‌هایی تحت کنترل خود، هشدار داد: « ایالات متحده و متحدانش سعی دارند تا کشورها را به تقابل نظامی با روسیه و چین تحریک کنند».

طبق این گزارش، شویگو تصریح کرد: «هدف واقعی غرب از جنگ در اوکراین، شکست راهبردی روسیه، ایجاد تهدید برای چین و حفظ موقعیت انحصاری خود در جهان است».

پیش از این نیز «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین با بیان اینکه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ماهیت تهاجمی خود را نشان داده، گفته بود که ناتو یک ائتلاف متجاوز و ناقض امنیت روسیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 − سه =