اخبار

کارشناس عرب: مداخله رژیم صهیونیستی به درگیری‌های سودان دامن می‌زند

کارشناس عرب: مداخله رژیم صهیونیستی به درگیری‌های سودان دامن می‌زند

یک کارشناس مسائل کشورهای عربی در اظهاراتی گفت، مداخله برخی طرف‌ها و میانجیگران خارجی از جمله رژیم صهیونیستی به جای ایجاد راهکارهای مبتنی بر گفت‌وگوی مسالمت‌آمیز به درگیری‌های داخلی سودان دامن زده که مسئله فلسطین هم از این موضوع بی‌تاثیر نخواهد ماند.

ماجد الزبده، کارشناس فلسطینی در مصاحبه با ایسنا به بیان دیدگاه‌های خود درباره ریشه درگیری‌های داخلی سودان، راه حل بحران و نقش رژیم صهیونیستی در این تحولات پرداخت.

الزبده اظهار داشت که معتقد است گفت‌وگوی داخلی و عدم استفاده از سلاح بهترین راه حل برای حل‌وفصل مشکل “کشور برادر سودان” است و دخالت ارتش در سیاست بی‌شک به از بین رفتن راهکارهای سیاسی و اقدام دموکراتیک منجر خواهد شد.

وی ادامه داد: جایگاه ارتش‌ها در پادگان‌ها و مرزها است نه مدیریت امور سیاسی در کشورهای عربی.

الزبده توضیح داد: من همچنین بر این باورم که مداخله برخی از میانجیگران از خارج به جای ایجاد راه حل‌های مبتنی بر گفت‌وگوی مسالمت‌آمیز به درگیری‌های داخلی دامن می‌زند.

این نویسنده و خبرنگار فلسطینی که مقالات بسیاری را درباره فلسطین نوشته است، گفت: هرگونه درگیری داخلی عربی (در اینجا صحبت از سودان است) قطعا تاثیر منفی بر مسأله فلسطین برجای خواهد گذاشت. چه بسا آنچه بیش از همه ما را آزرده کرد، اعلام وزارت خارجه رژیم اشغالگر مبنی بر میانجیگری آن میان گروه‌های سودانی برای حل مشکلات بود. به عبارتی هر دو طرف دعوا در سودان روابط پنهانی با رژیم اشغالگر صهیونیستی دارند.

این نویسنده فلسطینی تصریح کرد: مشخص است که یکی از اهداف اصلی اشغالگر از هم گسستن اجزای امت عربی و اسلامی است، بنابراین دیدگاه من بازگشت به گفتگو، برگزاری انتخابات در سودان و واگذاری قدرت به جامعه مدنی سودان بدون مستثنی کردن هیچ یک از عوامل داخلی این کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× دو = 6