اخبار

کدخدایی: بیش از ۵۰ نفر در پرونده رسیدگی به ترور حاج قاسم متهم هستند

کدخدایی: بیش از ۵۰ نفر در پرونده رسیدگی به ترور حاج قاسم متهم هستند

عباسعلی کدخدایی، مشاور وزیر امور خارجه و رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین المللی پرونده ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی در خصوص آخرین پیگیری‌های انجام شده برای پیگیری آمران و عاملان ترور شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: همانطور که مستحضر هستید این پرونده در دو بعد بین‌المللی و داخلی در حال رسیدگی است.

وی افزود: در بعد داخلی با تلاش خوبی که همکاران قضایی ما در قوه قضاییه داشتند، در چند هفته گذشته کیفرخواست آماده و تقدیم دادگاه شد. منتظر هستیم که تشریفات ادارای آن هم طی شود و در دادگاه رسیدگی آنها شروع شود. بخش حقوقی هم که دادخواست آماده است ان‌شاالله بعد از رسیدگی کیفری به دادگاه حقوقی تقدیم خواهیم کرد.

کدخدایی با اشاره به بعد بین‌المللی پیگیری‌ها اظهار کرد: با وکلای بین‌المللی با توجه به اینکه مشورت حقوقدانان بین‌المللی ضرورت دارد، کارها انجام شده و دوستانمان در وزارت امور خارجه و دولت با برخی از وکلا در تهران و کشورهای خارجی مشورت خود را آغاز کردند. امیدواریم که ان‌شاالله بتوانیم آن مسیر بین‌المللی را هم که بتواند تامین کننده منافع ما باشد و بتوانیم احقاق حق بکنیم نسبت به این جنایتی که به جامعه بشری شد و شهادت شهید بزرگوار ما حاج قاسم سلیمانی را بتوانیم محقق و پیگیری کنیم.

رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین المللی پرونده ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی درباره پیگیری حقوقی آمران و عاملان این ترور گفت: افرادی به عنوان آمران، مباشر و معاون متهم هستند ولی اجازه دهید اسامی را تا زمانی که از سوی مراجع قضایی اعلام نشده، اعلام نکنم. اما چیزی بیش از 50 نفر در این مسئله متهم هستند.

وی همچنین در خصوص تفاهم با دولت عراق در پیگیری این پرونده گفت: چون جنایت در قلمرو عراق اتفاق افتاده و همچنین برخی از شهدا هم از جمله شهید بزرگوار ابومهدی هم عراقی هستند، دولت عراق و قوه قضایه این کشور هم صلاحیت دارند که رسیدگی کنند. آن ها هم اقداماتی را شروع کرده و یک همکاری خوبی بین قوه قضاییه عراق و ایران شکل گرفته، کمیته مشترک در این زمینه کار می‌کنند و امیدواریم در محاکم عراقی هم شاهدپیگیری پرونده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


یک + 4 =