اخبار

کنعانی: ایران تحولات فرانسه را با دقت دنبال می‌کند/ پاریس توصیه‌هایی را که به دیگران می‌‌کند، در حق معترضان رعایت کند

کنعانی: ایران تحولات فرانسه را با دقت دنبال می‌کند/ پاریس توصیه‌هایی را که به دیگران می‌‌کند، در حق معترضان رعایت کند

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه، پاسخگوی سؤالات خبرنگاران شد.

کنعانی درباره هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی گفت: 12 تیرماه سالروز حمله بی‌رحمانه رژیم آمریکا به هواپیمای شماره 655 شرکت هواپیمایی ایران‌ایر است که طی آن 298 مسافر ازجمله 66 کودک بر فراز آسمان خلیج فارس مورد اصابت قرار گرفته به شهادت رسیدند.

آمریکا هیچ موقع عذرخواهی نکرد و به فرمانده ناو آمریکایی هم مدال شجاعت داد. این جنایت نشان داد که رژیم آمریکا علی‌رغم همه ادعاهای حقوق‌بشری از ارتکاب هرگونه جنایتی ابایی ندارد. این لکه ننگ هیچ‌گاه از دامن آمریکا پاک نخواهد شد، کنار آن تحریم ظالمانه و ترورهای ناجوانمردانه را هیچ‌گاه ملت ایران فراموش نخواهد کرد.

فرانسه صدای معترضان را بشنود

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اعتراضات در فرانسه گفت: شاهد تحولات بسیار مهم و فراگیری در کشور فرانسه هستیم، شلیک مستقیم پلیس فرانسه به یک نوجوان 17ساله فرانسوی به‌فاصله کمتر از یک متر به سر این نوجوان انجام شد، آنچه طبیعی است اعتراض به خشونت پلیس فرانسه صورت گرفته است، ایران تحولات فرانسه را با دقت دنبال می‌کند، این‌که توصیه‌هایی را که به دیگران می‌کنند، در حق معترضان رعایت کنند، صدای معترضان را بشنوند و از به‌کارگیری خشونت اجتناب کنند و توصیه‌هایی را که به دیگران در موارد مختلف مطرح کردند، آویزه گوش خود بکنند.

ما در امور داخلی ایران شاهد دخالت فزاینده آنان بودیم، آنچه در ارتباط با ایران رخ داد ناشی از مداخلات کشورهایی بود که به‌جای توصیه به آرامش توصیه به خشونت داشتند، رفتارهای توأم با خشونت و تبعیض نژادی را با دقت توجه کنند.

گسترش روابط با کشورهای همسایه و اسلامی در اولویت سیاست خارجی دولت قرار دارد

وی در خصوص عادی‌سازی روابط با مصر گفت: ما هیچ موضع رسمی در ارتباط با این نکته دریافت نکردیم، اظهارات هنوز راستی‌آزمایی نشده است، در ارتباط با روابط ما موضع روشن خودمان را بارها بیان کردیم، ایران در پاسخ به هرگونه اقدام مثبتی که از سوی مصر در ارتباط با روابط صورت گیرد حتماً پاسخ متقابل خواهد داد، این‌که اخباری در این زمینه منتشر شده است هنوز گزارش رسمی دریافت نکردیم، ما به‌طور عام همواره تأکید کردیم گسترش روابط با کشورهای همسایه و اسلامی در اولویت سیاست خارجی دولت قرار دارد.

واکنش به مرخصی راب مالی

کنعانی درباره خبر مرخصی راب مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت: در ارتباط با موضوعات داخلی دیگر کشورها اظهار نظر نمی‌کنیم، آنچه مهم است سیاست کشورها مشخصاً دولت آمریکا است نه اشخاصی که دولت آمریکا را نمایندگی می‌کنند، این‌گونه به‌نظر می‌رسد که هر فردی مجری سیاست‌های نظام خودش است.

عضویت ایران در سازمان شانگهای یک منفعت دوطرفه است

وی در خصوص عضویت ایران در سازمان شانگهای گفت: تحول مهمی است، آخرین گام از روند عضویت رسمی و کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای است، عضویت ایران در این سازمان یک منفعت دوطرفه است. این تحول مثبت می‌تواند ارزش افزوده‌های مرتبط با این سازمان را به‌طور قابل ملاحظه افزایش دهد، این تحولی در راستای منافع همه کشورهای عضو خواهد بود.

هیئت کارشناسی ایران هم‌اکنون در باکو حضور دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اجلاس سران عدم‌تعهد در باکو گفت: اهمیت اجلاس وزرای خارجه عدم‌تعهد بر کسی پوشیده نیست. عدم‌تعهد دارای اعضای متعدد و نقش اثرگذار و یک چارچوب بسیار مهم در حوزه‌های بین‌المللی است، در گفتگوی تلفنی هم که اخیراً بین وزرای خارجه ایران و آذربایجان انجام شده بود وزیر خارجه آذربایجان تأکید زیادی بر ضرورت مشارکت ایران داشت، ایران هم به‌دلیل اهمیتی که برای جنبش عدم‌تعهد قائل است و هم برای آذربایجان، در سطح عالی، در این اجلاس وزیر خارجه شرکت خواهد کرد، هیئت کارشناسی ایران هم‌اکنون در باکو حضور دارند.

دیدار وزیر امور خارجه ایران با همتای آذربایجانی دوجانبه انجام خواهد شد و دیدارهای دیگری هم در حاشیه اجلاس انجام خواهد شد، این دیدارها می‌تواند برای رفع سوءتفاهم‌ها نقشی مثبت ایفا کند، ما اکنون می‌توانیم تأیید کنیم که خوشبختانه فضای بین دو کشور با تبادل هیئت‌ها به‌نحو ملموسی مثبت است و سفر وزیر امور خارجه به باکو می‌تواند شتاب بیشتری به این روند دهد.

دولت سوئد مانع اقدامات جسارت‌آمیز شود

وی درباره اهانت به قرآن کریم در سوئد گفت: دولت سوئد صدای بلند مسلمانان جهان را شنیده است. اهانت به مقدسات اهانت به همه کسانی است که به ارزش‌های دینی پایبندند. اقدامی که انجام شده غیرقانونی است، توهین به احساسات جامعه بشری و ارزش‌های تمام مسلمانان عالم است.

عذرخواهی دولت سوئد به‌تنهایی کافی نیست، جبران این اهانت ضرورت دارد و این‌که دولت سوئد مانع اقدامات جسارت‌آمیز شود، چیزی است که همه موحدان جهان از این دولت انتظار دارند. کشورهای اسلامی به‌صورت مستقل واکنش جدی نشان دادند، سازمان همکاری اسلامی در جده در سطح رؤسا و سفرای عضو سازمان اجلاس برگزار کرده و طی بیانیه‌ای دیدگاه اعضا را بیان کرده است.

صلح و سازش و عادی‌سازی برای خاموش‌کردن ماشین جنگی رژیم صهیونیستی به‌هیچ‌وجه مؤثر نیست

کنعانی در خصوص تجاوز نیروهای رژیم صهیونیستی به جنین گفت: حادثه تلخی که ما از دیشب شاهدش هستیم، حملات نظامی گسترده ترکیبی ارتش رژیم اشغالگر به شهر جنین است, این اقدام جنایتکارانه است و مصداق بارز تروریسم دولتی است. ملت فلسطین هیچ جرمی جز دفاع از حقوق طبیعی خودش مرتکب نشده است. ملت فلسطین قطعاً بار دیگر شکست را بر صهیونیست‌ها تحمیل خواهد کرد. ما تردید نداریم که بار دیگر رژیم صهیونیستی شکست تلخی را از ملت فلسطین خواهد خورد.

این از مسئولیت‌های مجامع بین‌المللی به‌هیچ‌وجه کم نخواهد کرد، مجامع جهانی دراین‌باره مسئولیت دارند و باید به‌سرعت به مسئولیت خودشان عمل کنند، انتظار می‌رود که در این زمینه به‌طور جدی عمل کنند. جنایت در ذات رژیم صهیونیست نهادینه شده است، جنایات مستمر این رژیم بار دیگر نشان داده که است صلح و سازش و عادی‌سازی برای خاموش کردن ماشین جنگی رژیم صهیونیستی به‌هیچ‌وجه مؤثر نیست.

برنامه سفر هندیان و پاکستان برای اربعین حسینی(ع)

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص برنامه سفر هندیان و پاکستانی‌ها برای اربعین حسینی(ع) گفت: در موضوع اربعین، اقدامات مرتبط با برگزاری مراسم اربعین حسینی(ع) که به‌عنوان یک کنگره عظیم هرساله با اقبال رو به رشد است و با حضور ارادتمندان به خاندان اهل‌بیت(ع) برگزار می‌شود، زمینه‌سازی لازم در دست انجام است. ستاد مرکزی اربعین با مسئولیت وزارت کشور صورت گرفته است. وزارت خارجه کما فی السابق مسئولیت کمیته سیاسی و کنسولی را در دست دارد، اقدامات لازم انجام شده است، ما به‌جدیت بیشتر قطعاً شاهد فعالیت بیشتر ستاد مرکزی و کمیته‌ها خواهیم بود. در ارتباط با زواری که از شبه‌قاره هرساله عازم سرزمین عراق می‌شوند، امسال هم اقدامات لازم انجام خواهد شد. ایران به‌عنوان کشور مسیر عبور زوار به مسئولیت‌های خود عمل خواهد کرد. در ارتباط با تسهیل روادید ما محدودیتی نخواهیم داشت اما کشور میزبان عراق است و نیازمند هماهنگی‌های دوجانبه با دولت عراق هستیم.

همکاری تجاری با پاکستان

وی در خصوص همکاری تجاری با پاکستان گفت: خوشبختانه روابط ما در حوزه اقتصادی و تجاری متناسب با سیاست همسایگی دولت در چارچوب مذاکرات و اراده در سطوح عالی است و ما شاهد فضای مثبتی هستیم، آمار بیانگر افزایش حجم مبادلات میان دو کشور بوده است.

قوه قضائیه حادثه حمله به سفارت آذربایجان را با جدیت دنبال می‌کند

کنعانی درباره حوادث سفارت آذربایجان در تهران و پیگیری‌ها دراین‌باره گفت: موضوع پیگیری حمله به سفارت آذربایجان در عالی‌ترین سطح مورد تأکید مقامات کشور بوده است، این موضوع با جدیت و دقت لازم مورد پیگیری قرار گرفت، طبق اطلاعات قوه قضائیه موضوع را با جدیت دنبال می‌کند.

انتخاب سفرا برای کشورهای انگلیس و فرانسه در دستورکار قرار دارد

وی درباره انتخاب سفرا در کشورهای انگلیس و فرانسه توضیح داد: سیاست ما فعال نگه‌داشتن سفارتخانه در کشورها است، انتخاب سفرا برای این دو کشور در دستورکار قرار دارد، برای کشورهای مختلف سفرای جدید انتخاب شده است.

در مذاکرات متناسب با اقدامات طرف‌های مقابل اقدام می‌کنیم

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اخبار منتشرشده درباره اینکه کشورهای اروپایی خواستار نگه‌داشتن تحریم‌ها علیه ایران هستند، گفت: در این ارتباط موضوعات رسانه‌ای را ما ملاک عمل قرار نمی‌دهیم. روز انتقالی مطابق با سال هشتم برجام است و در ماه مهر خواهد بود، یکی از موعدهای مهم در ارتباط با اجرای برجام است، ما تحولات را به‌دقت دنبال می‌کنیم و متناسب با اقدامات طرف‌های مقابل اقدامات خود را انجام می‌دهیم.

در ارتباط با مذاکرات، ایران مسیر مذاکرات و ادامه رایزنی‌ها را با هدف تأمین حداکثری منافع دنبال خواهد کرد. ما مواضع خود را به طرف مقابل منتقل کردیم. ما در بازه زمانی اخیر یک رگه‌هایی از واقع‌بینی و دور شدن از فضای مخرب را در طرف مقابل مشاهده کردیم اما کافی نیست، ایران برای گرفتن نتیجه از روند مذاکرات، مذاکره می‌کند، ایران برای هر وضعیتی در آینده آماده است، همان‌طور که آماده ازسرگیری مذاکرات با رعایت خطوط قرمز هستیم، آماده هر سناریوی دیگری هم هستیم.

آمادگی ایران برای ازسرگیری مذاکرات درباره هواپیمای اوکراینی

وی درباره شکایت غربی‌ها درباره هواپیمای اوکراینی گفت: این‌که آنها ثبت شکایت کرده باشند خبر دقیق ندارم، اما به‌طور عام در راستای حسن‌نیت و تعامل سازنده با دولت‌هایی که اتباعشان جان خود را از دست دادند، بر مذاکرات تأکید داشته و داریم، آمادگی خودمان بر ازسرگیری مذاکرات را به دولت‌ها رساندیم.

با هیچ کشوری برای توسعه رابطه مانع و محدودیت نداریم

کنعانی در خصوص روابط با مراکش اظهار کرد: اصل برای ما تقویت روابط با کشورهای اسلامی است، ما با هیچ کشوری برای توسعه رابطه مانع و محدودیت نداریم، به اقدام توأم با حسن‌نیت کشورها طبیعتاً پاسخ خواهیم داد.

در خصوص سفر رئیس‌جمهور به عربستان تاریخ دقیقی مشخص نشده است

وی در خصوص بازگشایی سفارت عربستان در ایران و زمان سفر رئیس جمهور به عربستان گفت: تاریخ دقیق را نمی‌توانم مطرح کنم اما در خصوص بازگشایی سفارت ان‌شاءالله به‌زودی رخ خواهد داد، در خصوص سفر رئیس جمهور هم تاریخ دقیقی مشخص نشده است. در حوزه مناسبات دوجانبه موضوعات سرمایه‌گذاری مشترک یکی از موضوعات در مذاکرات دوجانبه است، ما زیربناهای حقوقی لازم را برای گسترش روابط تجاری در اختیار داریم.

قرارداد 25ساله یک نقشه راه بین دو کشور ایران و چین است

کنعانی درباره قرارداد 25ساله با چین گفت: ما هیچ مشکلی برای پیشبرد هدف‌گذاری‌های انجام‌شده نداریم. خوشبختانه روابط دو کشور در سطح عالی برقرار است. اساساً در سفر آقای رئیس جمهور به چین توافقاتی انجام شد و در سفر هیئت عالی‌رتبه چینی به ایران هم توافقاتی امضا شد که در چارچوب توافق بلندمدت دو کشور بود. این قرارداد 25ساله یک نقشه راه بین دو کشور است، اسنادی که امضا شده در همان چارچوب اجرای برنامه جامع بلندمدت انجام شده است و گمانه‌زنی رسانه‌ای فاقد اعتبار است.

انتخاب سفیر از شخصیت‌های غیردیپلماتیک امری مرسوم است

وی در خصوص انتخاب خانم آباد به‌عنوان سفیر ایران در فنلاند گفت: در وزارت‌خانه‌های خارجه همه کشورها به‌طور معمول انتخاب سفرایی از شخصیت‌هایی غیر از جامعه دیپلماتیک امر مرسومی است، این منحصر به ایران نیست.

ایران با سیاسی‌کردن حقوق بشر مخالف است

کنعانی درباره نشست شورای حقوق بشر و پیش‌نویس ضدایرانی گفت: ما یک رویکرد کلی داریم، ایران با سیاسی کردن حقوق بشر و کاستن از جایگاه شورای حقوق بشر و تبدیل به ابزار اعمال فشار مخالف است، ما مبانی حقوق بشر را همواره مورد توجه قرار خواهیم داد.

آخرین اقدامات دیپلماتیک وزارت امور خارجه برای استرداد تروریست‌ها

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آخرین اقدامات دیپلماتیک برای استرداد تروریست‌ها گفت: اقدام ایران برای پیگیری حقوقی و سیاسی تروریست‌ها یک اقدام مستمری است، ما برای تعقیب و پیگیری قانونی کسانی که در حق ملت ایران جنایت کردند هیچ‌گاه قصور نکردیم، از ظرفیت‌های حقوقی و مجامع بین‌المللی استفاده کردیم، همچنین از طریق ارتباطات قضایی با مراجع دیگر کشورها و همچنین پلیس اینترپل اقدامات لازم را انجام دادیم، همکاری مشترکی میان دستگاه دیپلماسی و مراجع قضائی برای تعقیب و پیگیری و استرداد این‌گونه مجرمین وجود دارد، یادداشت‌های دوجانبه‌ای هم ارسال کردیم.

متأسفانه هستند کشورهایی که از گروه‌های تروریستی مشخصاً فرقه منافقین به‌عنوان یک ابزار علیه ملت ایران استفاده می‌کنند، کشورهایی هستند که داعیه‌دار حقوق بشر هستند و هم به‌صورت آشکار برگزارکننده نشست‌های اعضای منافقین هستند. ما شاهد حمایت غیرسازنده دولت فرانسه در برگزاری نشست فرقه تروریستی منافقین در این کشور بودیم، فرانسه باید پاسخگو باشد.

واکنش سخنگو به اظهارات اردوغان درباره کریدور زنگزور

وی در پاسخ به سؤال تسنیم درباره اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که گفته بود «مسئله ما درباره زنگزور نه با ارمنستان بلکه با ایران است»، گفت: ما در چارچوب توافق آتش‌بس مواضع روشنی داریم و بر اجرای آن توافقنامه تأکید کردیم، مواضع ایران کاملاً واضح است و در ارتباط با مرزهای بین‌المللی ما همواره دیدگاه روشن بیان کردیم و دولت‌ها از مواضع ایران مطلع هستند.

ایران توانسته است تحریم‌های ظالمانه را تا حدود قابل‌توجهی بی‌اثر کند

کنعانی در خصوص ایجاد مانع برای همکاری‌های اقتصادی ایران با وضع تحریم‌ها گفت: تحریم‌ها ایجاد مانع کرده است در روند همکاری‌های عادی ایران با بسیاری از کشورها، اما این‌که آیا این تحریم‌ها مانع همکاری است مانند با چین، ایران توانسته است تحریم‌های ظالمانه را تا حدود قابل‌توجهی بی‌اثر کند، اگر دولت آمریکا از تحریم‌های ظالمانه نتیجه گرفته بود، روز به روز به آنان اضافه نمی‌کرد. تحریم‌ها نشان‌دهنده این است که آمریکا هر آنچه را در سبد خودش دارد، استفاده کرده است، به‌رغم تحریم‌ها ایران روابط خودش را با دیگر کشورهای دنیا انجام می‌دهد، ایران اساساً هیچ‌گاه در مقابل تحریم‌ها تسلیم نخواهد شد، ایران تمام تلاش خودش را خواهد کرد تا تحریم‌ها رفع شوند و یا بی‌اثر شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت × = 42