اخبار

کنعانی: حقوق بشر به ابزاری برای پیشبرد اهداف سیاسی دولت آمریکا تبدیل شده

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه، پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شد.

کنعانی در ابتدا با اشاره به دخالت‌ کشورهای غربی در مسائل داخلی ایران گفت: اظهارات غربی‌ها درباره حقوق زنان، مداخله است و توأم با نفاق و دورویی است. آنهایی که از حقوق زنان صحبت می‌کنند چرا از تحریم‌های یکجانبه آمریکا حمایت می‌کنند. تحریم‌های بدون تبعیض، شامل زنان و دختران ایرانی هم شده است. اروپایی‌ها در کجا از تحریم‌‌های بی‌تفکیکی که علیه زنان و دختران هم بوده صحبت کرده‌اند؟ در فرهنگ اسلامی و ایران زنان جایگاه متمایز و برجسته دارند.

اقدامات کشورهای اروپایی، زمینه تشویش و ناآرامی را فراهم کرد. آنچه کشورهای غربی در ایام اخیر انجام دادند نه تنها تأمین کننده حقوق زنان نشد، حتی حق حیات را از شهروندان ایرانی متاسفانه سلب کرد که نتیجه‌اش را در حادثه تروریستی شاهچراغ دیدیم. عملا انتقادات بخشی از ملت فهیم ایران را با این مداخلات به اغتشاش کشاندند.

در جمهوری اسلامی در رابطه با اقوام، مفهوم اقلیت وجود ندارد، بلکه جامعه ایرانی شامل حضور همه اقوام ایرانی است. در فرهنگ ایرانی زنان جایگاهی متفاوت و برجسته دارند که برآمده که لزوما برآمده از جایگاه قانونی نیست، بلکه حاصل نگاه تمدنی ایران است.

اظهارات مقامات آلمان درباره تصمیم برای تحریم سپاه

سخنگو در ادامه گفت: اظهارات مقامات کشور آلمان درباره تصمیم برای تحریم سپاه در ادامه اقدامات غیرمسئولانه این کشورها در ارتباط با جمهروی اسلامی ایران و ناشی از رویکرد غلط آنها در قبال دولت و ملت ایران است. سپاه پاسداران نهاد نظامی رسمی ایران است و چنین اقدامی غیرقانونی است. امیدواریم که دولت آلمان و دیگر دولت‌ها به نتیجه اقدامات غیرسازنده خودشان توجه کنند و منافع دوجانبه خودشان را قربانی مصالح سیاسی زودگذر و تصمیمات احساسی نکنند.

حقوق بشر به ابزاری برای پیشبرد اهداف سیاسی دولت آمریکا تبدیل شده است

وی درباره تقلای برخی کشورهای غربی برای برگزاری نشست‌های ضدایرانی گفت: نشست موسوم به آریافرمولا که یک نشست غیررسمی در سازمان ملل است در ادامه فعالیت‌های اصلی شورای امنیت برطرف می‌شود. هدف اصلی این نشست فشار بر جمهوری اسلامی است. متاسفانه امپراطوری رسانه‌ای دولت آمریکا به کار گرفته می‌شود و دارند تلاش می‌کنند فضای سیاسی را برای چنین نشست‌هایی و رویکردهای سیاسی علیه جمهوری اسلامی فراهم کنند و آنها قصد دارند از یک سری افراد معلوم‌الحال ایرانی هم برای سخنرانی در آن نشست دعوت کنند.

حقوق بشر به ابزاری برای پیشبرد اهداف سیاسی برخی کشورها از جمله دولت آمریکا تبدیل شده است.

ایران یک طرف جنگ در اوکراین نیست

کنعانی بار دیگر با رد ادعای مقامات غربی مبنی بر ارسال سلاح توسط ایران به روسیه و استفاده از آن در جنگ اوکراین گفت: جمهوری اسلامی ایران صادرکننده سلاح به هیچ طرفی از جمله روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین نیست. جمهوری اسلامی ایران مخالف جنگ در عراق، افغانستان، یمن و در هر جای دیگر است و معتقد به استفاده از راهکارهای سیاسی است. ایران یک طرف جنگ در اوکراین نیست.

کره‌جنوبی در نتیجه تاثیر فشار آمریکا غیرمسئولانه عمل کرده است

سخنگو در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه دولت کره‌جنوبی در قبال حادثه تروریستی شاهچراغ موضع درستی اتخاذ نکرده ولی ایران به حادثه در سئول واکنش نشان داده و با خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی کرده، گفت: ما به حادثه کره جنوبی یک واکنش مسئولانه نشان دادیم. ما مسائل سیاسی را با مسائل انسانی در هم نمی‌آمیزیم. البته ما در طول سالیان گذشته رابطه خوبی هم با کره جنوبی داشتیم اما متاسفانه در نتیجه تأثیر فشار خارجی آمریکا غیرمسئولانه عمل کرده و درباره تحولات داخلی ما هم مواضع غیرسازنده‌ای اتخاذ کرده است.

به خانواده‌های پنج شهروند ایرانی که در حادثه کره جنوبی جان باختند تسلیت عرض می‌کنم و امیدوارم که دولت کره جنوبی با حسن تدبیر به وضعیت مجروحان رسیدگی کند.

ایران‌اینترنشنال فعالیت‌هایش شبیه یک رسانه تروریستی است

کنعانی در ادامه افزود: گفت‌وگوهای دوجانبه‌ای میان جمهوری اسلامی و عربستان نبوده که موضوع رسانه ایران‌اینترنشنال مطرح شده باشد. این شبه‌رسانه عملکردش عملکرد یک اتاق جنگ علیه ملت جمهوری اسلامی ایران است و فعالیت‌هایش شبیه یک رسانه تروریستی است و جمهوری اسلامی ایران هم اقداماتی را هم از طرق مختلف انجام داده و اقدامات حقوقی دیگری را هم در دست انجام دارد.

جمهوری اسلامی میز مذاکراه را ترک نکرده و نخواهد کرد

سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت که تصمیم آمریکا و اروپا و اقدامات اخیر آنها در قبال جمهوری اسلامی اقداماتی غیرسازنده بوده و ناشی از درک نادرست آنها نسبت به تحولات داخلی است و در استمرار سیاست‌های غلط گذشته است. اینکه هر موضوعی را بهانه‌ای برای اعمال تحریم‌های جدید علیه دولت و ملت ایران قرار بدهند تکرار سیاست‌های غلط گذشته است. آنها در یک مرحله‌ای با اذعان به بی‌اثر بودن تحریم‌ها علاقه‌مند به مذاکره شدند. جمهوری اسلامی میز مذاکره را ترک نکرده و نخواهد کرد.

اروپا، منافع خود را از آمریکا جدا کند

وی در ادامه افزود: به طور قطع استفاده از روش‌های قهری و روش‌های قبل، تامین کننده منافع اروپا نخواهد بود.

نتیجه تحریم ایران در طول سال‌های گذشته، از دست رفتن منافع اروپا در ارتباط با جمهوری اسلامی بوده است. به اروپا توصیه می‌کنیم در ارتباط با مسائل ایران احساسی عمل نکند و منافع خود را به منافع آمریکا گره نزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 1 = هفت