گزارش ها

گزارش رسانه‌های اسرائیلی از کابوس مقاومت و تلاش محمود عباس برای تقسیم وظایف با تل‌آویو

روزنامه عبری زبان معاریو در گزارش مفصلی از چالش‌های این رژیم در کرانه باختری اعتراف کرد، اسرائیل در فاصله یک قدمی وقوع انتفاضه‌ای بزرگ در مناطق فلسطین اشغالی قرار دارد.

به گفته منابع آگاه، روز به روز بر تراکم چالش‌های پیش روی اسرائیل افزوده می‌شود، و به پهنای منطقه‌ای از اراضی فلسطینی تا لبنان و از آنجا تا ایران است.

الون بن دیوید نویسنده این مقاله در آن اعتراف می‌کند آنچه که در کرانه باختری شاهد آن هستیم، انرژی و ظرفیت‌های هستند که طی سال‌های طولانی گذشته بی سابقه هستند.

به گفتن بن دیوید اسرائیل در مقابل نوع و شکل جدیدی قرار دارند که به شکل دشوارتری می‌توان آن را خنثی کرد.

او در بخش دیگری از این مقاله آورده است: صحنه یهودا و سامره (کرانه باختری و قدس) بیشترین دغدغه را با خود به همراه داشته و در عین حال پر التهاب‌‌ترین آنها محسوب می‌شود، ما در برابر پدیده‌ای نو قرار داریم، شاباک هم از انتفاضه‌ای به شکلی جدید سخن می‌گوید، در حالی که ارتش ترجیح می‌دهد بر آن نام افزایش تنش بگذارد اما مسئله‌ای که ما در حال حاضر مجبور به حل آن هستیم آن است که چگونه بتوانیم مجددا درپوش را بر روی این ظرف قررا دهیم.

به اعتراف آلون بن دیوید اسرائیل امروز در مقابل ظرفیتی قرار گرفته است که وجود آن طی سالیان گذشته بی سابقه بوده است و به همین خاطر برای مهار آن با مشکلات بیشتری روبرو است.

او با تکرار ادعای رژیم صهیونیستی در تروریسم خواند این فعالیت‌های یکی از ابعاد این مشکل را اینگونه توصیف می‌کند: ما در مقابل جوانانی قرار داریم که به هیچ یک از گروه‌های سنتی که می‌شناسیم وابسته نیستند، رهبری خاص، یا حمایت مالی مشخصی یا سازمان هدایت کننده خاصی ندارند، اکثر این (افراد) جوانی که با آنها برخورد می‌کنیم، بعد از انتفاضه دوم و عمیات دیوار بازدارنده متولد شدند، به هیچ یک از گروه‌های فلسطینی هم وابستگی ندارند.

به زعم این تحلیل‌گر اسرائیلی: در حال حاضر صدها و شاید هزاران نفر از جامعه فلسطینی دست به این فعالیت می‌زند، اما اکثر جامعه ترجیح می‌دهد که در خانه بماند، ولی چالش بزرگ اسرائیل آن است که چگونه می‌تواند جامعه فلسطینی را همچنان در خانه نگه داشته و زمینه سرکوب صدها یا هزاران نفر دیگر را فراهم کند؟

معاریو در گزارش دیگری از یکی از ابعاد تلاش‌ها برای سرکوب انتفاضه مردم فلسطین پرده برداشت و در شماره امروز شنبه خود نوشت: تشکیلات خودگردان درخواستی را برای تل‌آویو ارسال و در رابطه با نوع همکاری مشترک برای از بین بردن هسته‌های مقاومت مسلحانه در شمال کرانه باختری سخن گفت.

به نوشته این رسانه عبری زبان: تشکیلات خودگردان طی هفته گذشته درخواست کرد تا وظایف سرکوب فلسطینیان بین دو طرف تقسیم شود.

براساس این پیشنهاد نهادهای امنیتی تشکیلات خودگردان جرات ورود به جنین را نداشته و این مهم را به ارتش اسرائیل محول می‌کنند و در مقابل کار تعامل با پرونده افراد مسلح در نابلس را عهده دار خواهند شد.

معاریو در ادامه نوشت، سرویس‌های امنیتی اسرائیل هم در حال حاضر با اجرای آزمایشی این طرح موافقت کردند و معتقدند در صورت موفقیت می‌تواند کمی از تعامل مستقیم نیروهای امنیتی و نظامی اسرائیلی با فلسطینیان را کاهش دهد.

روزنامه یدیعوت احارانوت هم با تایید وجود چنین پیشنهادی خبر داد: نشستی بین افسران تشکیلات خودگردان و ارتش (رژیم اشغالگر) برگزار شد تا حیطه فعالیت هر دو طرف در چارچوب سرکوب هسته‌های مقاومت در جنین و نابلس مشخص شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 1 = هفت