اخبار

گفت وگوی وزیر خارجه آمریکا با محمود عباس درباره فلسطین

خبرگزاری رسمی فلسطین (وفا)، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا تلفنی با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت وگو کرد.

بر اساس این گزارش، دو طرف در این گفت وگوی تلفنی، آخرین تحولات در اراضی فلسطین و راه‌های تقویت روابط دوجانبه را بررسی کردند.

عباس در گفت وگو با بلینکن گفت که آنچه مقامات رژیم اشغالگر اسرائیل، نظامیان و شهرک نشینان تروریست انجام می‌دهند منجر به تضعیف راه حل دو کشوری (فلسطینی و صهیونیستی) می‌شود و همه شانس‌های دستیابی به صلح را از بین می‌برد.

رئیس تشکیلات خودگردان ‌فلسطین از دولت آمریکا خواست تا با توجه به قطعنامه شورای امنیت، تلاش‌های فلسطین برای عضویت کامل در سازمان ملل را بپذیرد و به تمام تحریم‌های اعمال شده علیه فلسطینی‌ها پایان دهد.

وی همچنین خواستار ایجاد روابط عادی بین دولت آمریکا و فلسطین از جمله بازگشایی کنسولگری آمریکا در قدس اشغالی و دفتر فلسطین در واشنگتن و احیای برنامه کمک‌های مستقیم شد.

عباس در این تماس بر لزوم وادار کردن مقامات رژیم اشغالگر اسرائیل به توقف تمامی اقدامات تجاوزکارانه و اقدامات یکجانبه و نیز پایبندی به توافقات امضا شده، تاکید کرد.

این گفت وگوی تلفنی درحالی انجام شده است که پیش تر روزنامه تایمز اسرائیل مدعی شده بود که در راستای توافق میان رژیم تل آویو و ریاض، یک هیات آمریکایی عازم ریاض خواهد شد.

روزنامه تایمز اسرائیل در این باره اعلام کرد که در این سفر برت مک گورک مسئول پرونده خاورمیانه در کاخ سفید ریاست هیات آمریکایی را برعهده خواهد داشت و باربارا لیف دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در خاور نزدیک نیز در این هیات حضور خواهد داشت.

برای عادی سازی روابط اسرائیل و عربستان همچنان موانع زیادی وجود دارد. عربستان سعودی در ازای عادی سازی از واشنگتن سه خواسته دارد: تضمین امنیتی مشابه ناتو، حمایت از توسعه برنامه انرژی هسته‌ای صلح آمیز و غیر نظامی و کاهش محدودیت در زمینه فروش تسلیحات.

گمانه زنی برای توافق عربستان و اسرائیل درحالی است که تاکنون رژیم تل آویو با موضوع انرژی هسته‌ای صلح آمیز سعودی‌ها مخالفت کرده است.

در همین راستا، «یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی که راهی آمریکا شده است، عادی سازی روابط تل‌آویو و ریاض را در این سفر با مقامات آمریکایی مورد بحث و بررسی قرار داده و هراس خود را از برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای سعودی‌ها اعلام کرد.

گالانت در این سفر با برت مک گورک هماهنگ کننده کاخ سفید دیدار و با وی درخصوص اهمیت توسعه توافقات ابراهیم برای پیوستن آنچه وی “متحدان بیشتر در منطقه خوانده” تأکید کرد.

ترس و هراس گالانت درحالی رسانه‌ای شده که «رون دیمر» وزیر امور راهبردی اسرائیلی ۲۰ آگوست (۲۹ مردادماه) مدعی شد که تل آویو هرگز با توسعه برنامه هسته‌ای غیر نظامی عربستان در مقابل عادی سازی روابط در چارچوب توافق امنیتی و نظامی میان عربستان و ایالات متحده مخالفتی ندارد.

طولی نکشید که دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی موضع اسرائیل برای توسعه برنامه‌ هسته‌ای در هریک از کشورهای همسایه به ویژه عربستان را رد کرد.

از سوی دیگر، بسیاری از مقامات بلندپایه اسرائیل نسبت به دردسترس نبودن توافق سازش میان این رژیم و ریاض ابراز بدبینی کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 + = ده