اخبار

گوترش: اقدام روسیه در توافق صادرات غلات با اوکراین خبر خوبی برای جهان است

گوترش: اقدام روسیه در توافق صادرات غلات با اوکراین خبر خوبی برای جهان است

دبیرکل سازمان ملل متحد اقدام روسیه را در تمدید توافق غلات با اوکراین ستود و خواستار بهبود هرچه بیشتر اوضاع شد.

به دنبال اعلام روسیه مبنی بر تمدید توافق غلات با اوکراین تا ۲ ماه دیگر، دبیرکل سازمان متحد از این اقدام روسیه تشکر کرد.

به گزارش وبگاه «سازمان ملل»، «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در نشست مطبوعاتی از تصمیم روسیه برای ادامه مشارکت خود در اجازه صادرات امن بیش از ۳۰ میلیون تن غلات و سایر مواد غذایی از اوکراین واز طریق بنادر دریای سیاه این کشور استقبال کرد.

گوترش در این زمینه گفت که این خبر خوبی برای جهان است، اگرچه مسائل باقی مانده نیز باید حل شوند.

بر اساس این گزارش، «ماریا زاخاووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه تایید کرد که توافق غلات با اوکراین برای ۲ ماه دیگر تمدید شده است. مهلت پیشین توافق غلات نیز به مدت ۶۰ روز تا تاریخ ۱۸ می (۲۸ اردیبهشت ماه) تمدید شده بود.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه که به عنوان میانجی این ابتکار بین مسکو و کی‌یف بوده اعلام کرد که توافق غلات برای دو ماه دیگر تمدید می‌شود. این ابتکار در جولای سال گذشته آغاز شد و توسط یک مرکز هماهنگی مشترک با نمایندگانی از روسیه، اوکراین، سازمان ملل متحد و ترکیه که مقر آن در «استانبول» است، مدیریت می‌شود.

گوترش در ادامه سخنان خود اظهار داشت: «نمایندگان روسیه، اوکراین، ترکیه و سازمان ملل متحد به گفت‌وگو ادامه خواهند داد و امیدوارم ما به توافق جامعی برای بهبود اوضاع دست یابیم.»

گوترش از همه طرف‌های درگیر در مذاکرات برای ادامه توافق، به خاطر ادامه «با روحیه تعامل سازنده» قدردانی کرد. وی از رئیس جمهور ترکیه و دولت این کشور به خاطر تلاش های صورت گرفته و همکاری دائمی با سازمان ملل تشکر کرد.

دبیرکل سازمان ملل افزود که امیدوار است صادرات مواد غذایی و کود از هر دو کشور اوکراین و روسیه به صورت «ایمن و قابل پیش‌بینی» به زنجیره‌های تامین غذای جهانی برسد.

روسیه و اوکراین مجموعا نزدیک به یک سوم عرضه جهانی گندم را تشکیل می‌دهند. اوکراین همچنین صادرکننده عمده ذرت، جو، روغن آفتابگردان و روغن کلزا است. به گفته سازمان ملل ۳۶ کشور جهان بیش از نیمی از نیاز گندم خود را از طریق اوکراین و روسیه تامین می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


یک × 5 =