مقاله ها

10 دسامبر تبیین ساختاری حقوق بشر

داود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت  10 دسامبر روز جهانی حقوق بشر  طی یادداشتی اظهار داشت :
10دسامبر یادآور روز جهانی حقوق بشر است که توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد وبه دلیل تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر در این روز نام‏گذاری شده است. به واقع بعد از جنایات هولناک و گسترده کشورهای غربی در جنگ جهانی دوم، جهانیان به این نتیجه رسیدند که بشریت نیازمند حقوقی است که احدی حق تعدی و تجاوز به آن را نداشته باشد. به همین دلیل کشورهای جهان بعد از کارهای کارشناسی گسترده، در 10دسامبر 1948 به اعلامیه حقوق بشر رای مثبت دادند. امید آنها در آن زمان این بود که اعلامیه جهانی حقوق بشر سندی همه‏ گیر باشد تا مانعی جدی برای بروز جنایات گسترده در آینده گردد. با این حال پس از گذشت سال ها  از این اعلامیه و میثاق ‏های دیگر حقوق بشری، جهان امروز با جنایات گسترده‏ای علیه حقوق و کرامت انسانی مواجه است. سوال اصلی این است که چرا جهان قرن بیست‏ ویکمی هنوز نتوانسته اعلامیه حقوق بشر را از سطح حرف به عمل درآورد.
حقوق بشر از موضوعات بسیار مهم در قلمرو حقوق، فلسفه، اخلاق و عرفان، می¬داند؛ زیرا این موضوع پایه و اساس بسیاری از حقوق، امتیازات و تکالیف انسانی را تشکیل می¬دهد. پیشرفت و توسعه پایدار در هر جامعه-ای و همچنین جامعه جهانی، در گرو رعایت آن است. در صورت بی ¬توجهی به این اصل و عدم التزام عملی به آثار آن، ارزش¬هایی چون عدالت، آزادی و صلح عادلانه در روابط داخلی و بین¬المللی، مفهوم خود را از دست خواهد داد و در این صورت شاهد جهانی پر از ظلم، بی عدالتی، بی¬مهری، خشونت، جنگ، تجاوز، ترور و تبعیض خواهیم بود.
اندیشه حقوق بشر در غرب، مبتنی بر اندیشه انسان مداری است و دفاع از منافع فرد، جزء اصول اساسی آن به شمار می آید. غرب با جدایی دین و اخلاق از حوزه اجتماع و سیاست، انسان را همه کاره و قدرت و اراده او را بی رقیب تلقی می کند. اما این اندیشه اکنون به اوج بحران خود رسیده و نمی تواند پاسخگوی نیازها و معضلات جامعه باشد. اکنون در جوامع غربی، کم معنا شدن مفهوم خانواده، تولید خانواده های مجازی، کودکان بی ریشه و گسترش ایدز، محصول آزادی جنسی و حاکم نبودن ارزش های اخلاقی است. بنابراین، دفاع از منافع فرد در سایه حقوق بشر و بی توجهی به منافع جمعی و اخلاق اجتماعی، غرب را به بحران انداخته است. این موضوعات نشان می دهد که غرب در زمینه حقوق بشر نیازمند بازنگری جدی و اساسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج − 4 =