گزارش ها

افشاگری گاردین درباره سانسور تلفات جنگ یمن از گزارش دولت انگلیس

افشاگری گاردین درباره سانسور تلفات جنگ یمن از گزارش دولت انگلیس

به گزارش مجمع جهانی صلح اسلامی به نقل از گاردین ،بخش های سانسور شده از گزارش های دولت انگلیس درباره تلفات جنگ یمن و نقض حقوق بشر در حملات ائتلاف سعودی منتشر شده اند و همین امر دولت بوریس جانسون را در چالش جدیدی گرفتار کرده است.

دولت جانسون این بخش های سانسور شده را به دلیل مواجه شدن با مشکلات حقوقی برای صادرات تسلیحات به عربستان، منتشر کرده است.

بر اساس این گزارش، وزارت دفاع انگلیس از سال ۲۰۱۵، داده‌های مربوط به این حملات را مخفی نگه داشته بود و زمانی مجبور به انتشار آن‌ها شد که در چالشی حقوقی برای ادامه صادرات تسلیحات به عربستان سعودی گرفتار شد.

در جدیدترین گزارش دولت انگلیس درباره حملات ائتلاف سعودی علیه مواضع یمنی، ۵۰۰ مورد احتمال نقض قوانین بین‌المللی به چشم می‌خورد اما گروه‌های حقوق بشری می‌گویند تعداد حملات علیه غیرنظامیان بسیار بیش از این است. به طور کلی حدود ۲۰ هزار حمله هوایی علیه مواضع یمنی از سوی ائتلاف سعودی انجام شده است.

دولت انگلیس با اینکه تابستان امسال گزارش مربوط به این حملات را منتشر کرده است، از ارائه داده‌های مربوط به آن خودداری می‌کند و به همین دلیل تشخیص اینکه کدام حملات در آن ثبت شده‌اند ناممکن است.

در مقابل، سوالاتی از سوی پارلمان انگلیس مطرح شدند که طبق آن‌، شماری از حملات ائتلاف سعودی که از سوی گروه‌های حقوق بشری و سازمان‌های مردم نهاد در یمن ثبت شده‌اند در گزارش دولت ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 − دو =