یاداشت ها

اهمیت تدوین راهبرد اجرایی برای توسعه روابط با مالزی

اهمیت تدوین راهبرد اجرایی برای توسعه روابط با مالزی

زمبری عبدالقادر، وزیر امور خارجه ‎مالزی در سفری سه روزه به ‎ایران سفر می کند و تا اول شهریور در تهران به رایزنی با مقام های کشورمان خواهد پرداخت. دیدار قبلی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران و همتای مالزیایی اش در حاشیه اجلاس وزیران امور خارجه جنبش غیرمتعهدها (عدم تعهد) در جمهوری آذربایجان بود. در آن دیدار وزیران امور خارجه دو کشور درباره موضوعات دوجانبه، منطقه و جهان اسلام گفت و گو و تبادل نظر کردند.

تبادل هیئت‌ها در سطوح میانی و عالی میان دو کشور ازجمله توافقات وزیران امور خارجه ایران و مالزی برای زمینه سازی ارتقای روابط و افزایش زمینه های بیشتر برای همکاری‌ های دو کشور بود. یکی از محورهای مذاکرات ایران و مالزی در تهران نیز افزایش مناسبات اقتصادی است. وزیران امور خارجه ایران و مالزی ۶ فروردین سال جاری نیز در تماسی تلفنی درباره موضوعات دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفت و گو کردند.

برخی کارشناسان برای کاهش تأثیر تحریم ها بر رابطه تجاری ایران و مالزی، راهکارهای مبادله با ارزهای ملی و استفاده از روش تهاتر را پیشنهاد می دهند.

میرقاسم مؤمنی، کارشناس مسائل آسیا درباره سفر وزیر امور خارجه مالزی به تهران بر اهمیت توسعه راهبردی همکاری های دو کشور تأکید کرد و به «راهبرد معاصر» گفت: ایران و مالزی ازجمله کشورهای آسیایی به شمار می روند که همواره تلاش کرده اند روابطی صلح جویانه داشته باشند، به همین دلیل روابط دو کشور با چالش جدی مواجه نشده است. دو کشور از آمادگی لازم برای توسعه روابط در بخش های مختلف برخوردار هستند.

وی افزود: بخشی از توسعه نیافتن روابط ایران با مالزی ناشی از اثرات تحریم ها به ویژه در بخش بانکی است، زیرا مالزی به عنوان قطب اقتصادی در حال ظهور تلاش می کند به تعهدات بین المللی مقید باشد و خود را وارد چالش های حاشیه ای نکند. در این راستا لغو تحریم ها و تلاش وزارت امور خارجه برای کاهش آنها می تواند نوید دهنده برداشتن گام های بلندی از سوی ایران برای افزایش همکاری با مالزی در بخش های تجاری، صنعتی، سرمایه گذاری و انتقال ارز باشد.

کارشناس مسائل آسیا با برشمردن اهمیت توسعه روابط تجاری و صنعتی با مالزی عنوان کرد: افزایش حجم همکاری ها با توجه به تنوع در نوع کالاهای صادراتی به مالزی مهم است که باید مورد توجه مسئولان اقتصادی قرار بگیرد.

مؤمنی گفت: با توجه به اینکه مالزی قطب اقتصادی به شمار می رود، خواهان توسعه روابط تجاری و اقتصادی با همه کشورها ازجمله اقتصاد بزرگ ایران است. باید لیستی از کالاهایی که درآن مزیت صادراتی وجود دارد، برای صادرات به مالزی تهیه کرد؛ ضمن اینکه مالزی نیز می تواند مرجع بسیار خوبی برای صادرات کالای فناورانه به ایران باشد.

وی تصریح کرد: یکی از مهم ترین دلایلی که باعث توسعه نیافتن صادرات کالای ایرانی با وجود مزیت هایش می شود، این است که در دسته بندی مواد و کالاهایی که در آن توانمندیم، توفیقی نداشتیم و تلاش خاصی انجام نشده است.

مؤمنی گفت: برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی با مالزی به عنوان یکی از کشورهای صنعتی و پیشرفته آسیایی در شرایط فعلی نیازمند تدوین راهبردی مشخصی با قابلیت اجرایی هستیم. تدوین راهبرد نشان دادن مسیر مورد نیاز کشور در توسعه روابط اقتصادی، تجاری و صنعتی با کشورهای مختلف نه تنها به تسریع همکاری های مختلف منجر می شود، بلکه این روابط به سایر کشورهای جنوب شرق آسیا مانند سنگاپور و اندونزی به عنوان قدرت های نوظهور عضو «آ.سه.آن» تعمیم داده می شود که از بسیاری جهات به نفع اقتصاد ایران است.

کارشناس مسائل آسیا عنوان کرد: با توجه به اینکه مالزی کشور صنعتی به شمار می رود، تقویت و حمایت از ارتقای کیفیت کالای ایرانی می تواند راه صادرات این کالاها را به مالزی بازتر کند، زیرا کشورهای مختلف در زمینه واردات و صادرات به کیفیت و قیمت کالا بسیار اهمیت می دهند.

مؤمنی گفت: مالزی ازجمله کشورهایی است که می تواند بخشی از نیازهای مهم ما را در بخش صنعتی تأمین کند؛ به همین دلیل امیدواریم در تعاملات میان مسئولان دو کشور شاهد حضور بازرگانان برای انعقاد قراردادهای تجاری و صنعتی باشیم، زیرا به ورود سرمایه ها و توسعه صادرات و واردات کمک می کند.

وی تصریح کرد: در حوزه گردشگری ایران و مالزی می توانند مقاصد بسیار خوبی برای گردشگران باشند، موضوعی که اگر در دستور کار مسئولان قرار بگیرد، به ارزآوری و درآمد زایی برای دو کشور منجر می شود و راه بسیار خوبی برای توسعه روابط دو کشور خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 × = هفت