اخبار

ایروانی: ایران هرگونه تلاش برای سیاسی کردن موضوعات مانند تغییرات اقلیم را به‌شدت رد می‌کند

ایروانی: ایران هرگونه تلاش برای سیاسی کردن موضوعات مانند تغییرات اقلیم را به‌شدت رد می‌کند

امیر سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در نیویورک سه‌شنبه به‌وقت محلی در نشست شورای امنیت در مورد تغییرات اقلیم و صلح و امنیت بین‌المللی گفت: مقابله با تغییرات اقلیم نیازمند همکاری جهانی، همبستگی و اقدام جمعی است و پرداختن به تغییرات اقلیمی به‌معنای تمرکز بر علل ریشه‌ای آن و یافتن راه‌حل‌های مؤثر برای کاهش اثرات آن است.

وی افزود: توافق‌نامه‌های بین‌المللی مانند کنوانسیون چارچوب سازمان ملل متحد در مورد تغییر اقلیم (UNFCCC) و موافقت‌نامه پاریس چارچوب‌هایی را برای رسیدگی به این موضوع فوری فراهم می‌کنند.

ایروانی با اشاره به اینکه ایران مانند سایر کشورها با چالش‌های زیست‌محیطی و اثرات تغییرات اقلیم مانند آلودگی، کمبود آب، طوفان‌های شن و گردوغبار، بیابان‌زایی و تخریب تنوع زیستی مواجه است، گفت: این چالش‌ها به‌دلیل اعمال قهری یکجانبه آمریکا تشدید شده است. اقدامات آمریکا مانع تأمین مالی بین‌المللی و سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر و دسترسی به فناوری‌های سازگار با محیط زیست می‌شود و فرصت‌های تحقیقاتی و آموزشی مشترک زیست‌محیطی را محدود می‌کند، در نتیجه، تخریب محیط زیست در ایران بر حقوق مردم برای داشتن محیط زیست سالم و استاندارد زندگی مناسب تأثیر منفی می‌گذارد.

وی ادامه داد: به‌رغم چنین چالش‌های مبرمی، جمهوری اسلامی ایران بر تعهدات خود ثابت‌قدم است، در همین راستا، ایران با حمایت سازمان ملل متحد، کنفرانس بین‌المللی مبارزه با طوفان‌های شن و گردوغبار را در تاریخ 9 تا 10 شهریور 1402 در تهران برگزار می‌کند. هدف این کنفرانس گرد هم آوردن همه کشورهای آسیب‌دیده و شرکای ذی‌نفع برای بحث در مورد ابزارها و راه‌های رسیدگی به چالش‌های کلیدی ناشی از طوفان‌های شن و گردوغبار و یافتن بهترین راه‌حل‌ها و سازوکارهای ممکن برای کاهش خطرات و اثرات جهانی است.

ایروانی با اشاره به این کنفرانس افزود: این کنفرانس نمونه‌ای از تعهد ایران به چالش‌های زیست‌محیطی و رویکردهای مشارکتی است. ما بر اهمیت همکاری جهانی و تعهد واقعی همه کشورها برای مقابله مؤثر با تغییرات آب‌و‌هوا و مسائل زیست‌محیطی تأکید می‌کنیم. با هم و با تعهد به مسئولیت مشترک اما متمایز، می‌توانیم فعالانه در ایجاد آینده‌ای پایدارتر و انعطاف‌پذیرتر که به‌نفع همه باشد، مشارکت کنیم.

نماینده ایران ضمن تأکید بر این نکته که اقدامات قهری یکجانبه باید فوراً پایان یابد، زیرا مانعی برای مشارکت کشورها در تلاش‌های کاهش تغییرات اقلیم ایجاد می‌کند، ادامه داد: کمک‌های اقتصادی، مالی و فناوری باید به کشورهای نیازمند ارائه شود و پلت‌فرم‌های مربوطه مانند مجمع عمومی، شورای اقتصادی و اجتماعی و UNFCCC باید به‌طور مناسب به این مسائل رسیدگی کنند.

وی افزود: شورای امنیت باید از نقض و تعرض به وظایف و مأموریت سایر ارکان سازمان ملل خودداری کند، زیرا فاقد تخصص و ابزار لازم برای پاسخگویی مؤثر به خطرات امنیتی مرتبط با تغییرات اقلیم است، این رویکرد انطباق با اصول مندرج در منشور سازمان ملل را تضمین می‌کند.

ایروانی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران قاطعانه با ایده برقراری ارتباط بین تغییرات اقلیم و صلح و امنیت بین‌المللی مخالف است و هرگونه تلاش برای سیاسی کردن موضوعات فنی مانند تغییرات اقلیم را به‌شدت رد می‌کند. تغییرات اقلیم اساساً یک موضوع مرتبط با توسعه پایدار است و نه صلح و امنیت بین‌المللی، پس ضروری است که این موضوع داخل ارگان‌های ذی‌صلاح سازمان ملل، مطابق با وظایف مربوطه آن‌ها مورد رسیدگی و پیگیری قرار گیرد.

نماینده ایران همچنین گفت: با تمرکز بر علل ریشه‌ای تغییرات اقلیم و یافتن راه‌حل‌های مؤثر از طریق همکاری‌های بین‌المللی و چارچوب‌های زیست محیطی، می‌توانیم به این چالش‌ها رسیدگی و آینده‌ای پایدار را تضمین کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 + = نُه