اخبار, اسلاید شو

بدبینی آمریکایی‌ها نسبت به وضعیت دموکراسی در کشورشان

 نتایج تازه ترین نظرسنجی ها نشان می دهد بیش از نیمی از مردم آمریکا نسبت به وضعیت دموکراسی در این کشور و شیوه انتخاب مقامات بدبین هستند.

در این نظرسنجی که به طور مشترک توسط شبکه آسوشیتدپرس و مرکز تحقیقاتی NORC انجام شده، مشخص شده که تنها 9 درصد از بزرگسالان آمریکایی معتقدند دموکراسی عملکردی «فوق العاده» یا «بسیار خوب» دارد، درحالی که 52 درصد بر این باورند دموکراسی به خوبی عمل نمی کند.

بر این اساس، تنها 47 درصد از آمریکایی ها نسبت به انتخابات میان دوره ای پیش رو خوشبین و معتقدند که شمارش آرا به درستی انجام می شود. خوشبینی در این مورد در بین دموکرات ها 74 درصد بوده و در بین جمهوری خواهان عددی ترکیبی است یعنی 25 درصد آنها اعتماد زیاد، 30 درصد اعتماد متوسط و 45درصد اصلا هیچ اعتمادی به آرای انتخاباتی میان دوره ای ندارند.

علاوه بر این، پس از انتخابات 2020 و معرفی جو بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا با وجود اعتراضات ترامپ و دیگر جمهوری خواهان، و حمله به ساختمان کنگره از سوی هواداران ترامپ، بدبینی مردم نسبت به دموکراسی بیشتر شده است.

همچنین، از دو سال گذشته تاکنون، جمهوری خواهان نسبت به دموکرات ها تمایل بیشتری برای بیان عملکرد نادرست دموکراسی دارند به طوری این موضوع در سالجاری در بین جمهوری خواهان 68 درصد است اما دو سال قبل و پیش از انتخابات 2020، 32 درصد بوده است. سهم دموکرات ها در مورد عملکرد درست دموکراسی نیز از 63 درصد به 40 درصد رسیده است.

به طور کلی، تنها یک چهارم بزگسالان جمهوری خواه و دموکرات آمریکا نسبت به شیوه انتخاب رهبران و نمایندگان خود، خوشبین هستند در حالی که 43 درصد بدبین هستند و 31 درصد دیگر نظری نداشته اند.

از دیگر نتایج این تحقیق می توان گفت باوجود گذشت دو سال از انتخاب بایدن، 58 درصد جمهوری خواهان همچنان معتقدند این انتخابات قانونی نبوده، در حالی که این رقم در ژانویه 2021  ، 66 درصد بوده است.

این در حالی است که براساس تازه‌ترین نظرسنجی انجام شده توسط فاکس نیوز، تنها یک سوم از رای دهندگان آمریکایی می‌خواهند در انتخابات 2024 به جو بایدن رای دهند در حالی که بیش از نیمی از آمریکایی‌های شرکت کننده در این نظرسنجی، گفته‌اند آنها به فرد دیگری رای خواهند بود.

در عین حال در این نظرسنجی مشخص شده که همه آمریکایی‌ها تصمیم خود را نگرفته‌اند و گروهی از رای‌دهندگان اعلام کرده‌اند که به زمان بیشتری احتیاج دارند تا تصمیم خود را برای رای دادن، نهایی کنند.

نتایج کلی این نظرسنجی حاکی از آن است که میزان حمایت کلی برای انتخاب دوباره جو بایدن نسبت به نظرسنجی مشابه در ماه ژانویه 3 درصد کاهش یافته است؛ جایی که در آن نظرسنجی حدود 36 درصد از مردم آمریکا گفته بودند همچنان از بایدن برای حضور در انتخابات بعدی حمایت خواهند کرد.

این در حالی است که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2 سال دیگر و در سال 2024 برگزار خواهد شد و میزان محبوبیت جو بایدن در ماه‌های اخیر روند نزولی داشته است.

اما در 8 نوامبر، “جو بایدن”، رئیس جمهور ایالات متحده ممکن است به سرنوشت سلف های خود دچار شود. تقریباً در ایالات متحده مرسوم است که رئیس جمهور در انتخابات میان دوره‌ای مجازات می شود. اکثر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که این بار هم همین‌طور خواهد بود، میزان محبوبیت بایدن تقریباً به اندازه محبوبیت سلف او دونالد ترامپ قبل از انتخابات میان‌دوره‌ای 2018 بد است.

همچنین نتایج یک نظرسنجی دیگر نشان می‌دهد نفوذ رئیس‌جمهور سابق آمریکا روی حزب جمهوری‌خواه در حال کاهش است.

در این نظرسنجی که توسط ان‌بی‌سی انجام شده تنها 33 درصد از شرکت‌کنندگان گفته‌اند که خودشان را بیشتر به دونالد ترامپ وفادار می‌دانند تا به حزب جمهوری‌خواه. در مقابل، 58 درصد گفته‌اند که حمایت از حزب جمهوری‌خواه برای آنها در مقایسه با حمایت از ترامپ ارجحیت دارد.

بسیاری از تحلیلگران بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ او را یکی از وزنه‌های مهم حزب جمهوری‌خواه دانسته‌اند که البته باعث تغییر چهره این حزب و ایجاد انشقاق در آن هم شده است. بسیاری از سیاستمداران حزب جمهوری خواه حاضر نشده‌اند اقدام دونالد ترامپ در تحریک هوادارانش به ساختمان کنگره در 6 ژانویه 2021 را محکوم کنند.

با این حال، نتایج نظرسنجی جدید نشان می‌دهد اثر ترامپ بر روی حزب جمهوری‌خواه، دست‌کم در میان هواداران این حزب در آمریکا رو به کاهش است. این سیر افولی در شرایطی گزارش شده که بازرسی اف‌بی‌آی از عمارت اعیانی ترامپ در ایالت فلوریدا در هفته‌های گذشته اصلی‌ترین محور خبری در رسانه‌های آمریکا بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج + = 10