اسلاید شو

برگزاری نشست «زمینه‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی شکل‌گیری داعش و فعالیت آن»

برگزاری نشست «زمینه‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی شکل‌گیری داعش و فعالیت آن»

صبح امروز 23 خرداد ماه دومین نشست علمی راجع به خدمات سردار شهید قاسم سلیمانی با عنوان «زمینه‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی شکل‌گیری داعش و فعالیت آن» با حضور عباسعلی کدخدایی، رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی و معاونین وزیر امور خارجه در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه برگزار شد.

کدخدایی در ابتدای جلسه با اشاره به همت وزیر خارجه برای پیگیری پرونده ترور حاج قاسم گفت: این دومین نشستی است که در حوزه بحث‌های پیگیری شهادت حاج قاسم شکل می‌گیرد. کمیته پیگیری ترور شهید یک سبقه حقوقی و بین‌المللی دارد. در بعد حقوقی طبیعتا عزیزان فعال و پیگیر موضوع هستند. سایر دستگاه‌های ذی ربط هم در این کمیته ما را همراهی می‌کنند.

وی افزود: در برنامه‌ای که تنظیم شد، مقرر شد علاوه بر اینکه ابعاد حقوقی مباحث سیاسی بین‌المللی پیرامون مسئله را پیگیری کنیم، یکی از بحث‌ها تبیین کار بزرگ شهید حاج قاسم و اهمیت این جنایت آمریکایی‌ها است که علیه منافع مردم منطقه انجام دادند، برای مردم دنیا است. این نشست پیرامون شکل گیری گروه‌های تکفیری در غرب آسیا است که با حمایت‌های رژیم آمریکا و سایر کشورها شکل گرفت.

کدخدایی ادامه داد: در منطقه غرب آسیا دولت‌های استکباری مخصوصا آمریکا و برخی کشورهای غربی منافع جدی دارند و طبیعی است که آنها همیشه نسبت به منطقه حساسیت داشته باشند و به نوعی قصد دخالت دارند. سابقه دخالت‌ها بر کسی پوشیده نیست. اگر برگردیم به سال‌های اولیه قرن حاضر می‌بینیم که تحولاتی در منطقه شکل گرفته و اتفاقاتی در کشورها رخ داد. ننیجه اینکه از آن خلا سیاسی گروه‌های شورشی تکفیری در منطقه رشد کردند و کشورهایی مثل آمریکا تلاش کردند از این خلا سوء استفاده کنند. شرایط افغانستان را همه ما خاطرمان است. تلاش‌هایی که برای برهم زدن کشورها انجام شد بر کسی پوشیده نیست.

وی با اشاره به دخالت‌های نامشروع رژیم آمریکا در کشورهای منطقه گفت: حمایت‌های پیدا و پنهان رژیم آمریکا بر کسی پوشیده نبود و شنیده می‌شود برخی از مقامات سابق بر حمایت اذعان می‌کنند و شواهد بیشتری در این باره وجود دارد. در بحث سوریه و عراق ما شاهد بودیم که بخش‌های زیادی از خاک این دو کشور در اختیار گروه‌های تکفیری قرار گرفت و با حمایت تسلیحاتی آمریکا منافع منطقه و ایران مورد تهدید واقع شد.

کدخدایی افزود: یک تکلیف، تکلیف انسان دوستانه بود. این مسئولیت را هم ایران و هم شهید سرافراز ما پذیرفت. در بُعد دوم تکالیف بین‌المللی بود. در اسنادی که به تصویب رسید تعهد دولت‌ها برای مقابله با اینگونه جنایت‌ها بود. خوشبختانه علیرغم پیش‌بینی‌های عمده‌ای که از سوی مقامات کشورها گفته می‌شد، با تدابیر ایران و پشتکار شهید حاج قاسم و نیروهای تحت امر در فاصله زمانی کوتاه شر این گروه‌های تکفیری از سر مردم منطقه کم شد. اقدامی که ایران و شهید سلیمانی انجام دادند، یک خدمت بزرگی بود به جامعه بشری نه فقط مردم منطقه. به نظر می‌رسد ان چیزی که الان مغفول است خدمات حاج قاسم و ایثارگری ایشان در مبارزه با گروه‌های تکفیری، قدر و منزلت شهید هنوز شناخته نشده است.

وی ادامه داد: باید تلاش کنیم که این مطلب در بین جهانیان و آیندگان ارزش این ایثارگری‌ها روشن شود. باید مردم دنیا بدانند که چه خدمت عظیمی از سوی ایران و سردار حاج قاسم در قبال جامعه بشری انجام شده است.

در ادامه سعدالله زارعی، کارشناس منطقه درباره فعالیت داعش در منطقه غرب آسیا گفت: در مسئله پیدایش داعش و بقیه گروه‌های تروریستی در منطقه علی رغم اینکه نباید هیچ ابهامی باقی مانده باشد، اما به نظر من از نامعین ترین موضوعات سیاسی و امنیتی است که در اینجا ما با آن مواجه هستیم. یکی از چیزهایی که در حاشیه قرار گرفته، جنبه ساخت اطلاعاتی گروه‌های تکفیری است. این مسئله که یک اراده‌ای شکل گرفت و این اراده مربوط به جهان اسلام نبود، شکل گرفت برای آن چیزی که در پیشانی اسلام مشاهده می‌کردند را از بین ببرند. در پیشانی مسلمانان بازسازی تمدن اسلام بود.

وی افزود: اینها وحشتی پیدا کردند که اگر این تمدن بازگردد چه اتفاقی رخ خواهد داد و اگر این بازسازی صورت گیرد غربی‌ها چه خاکی باید به سر بریزند. این مسئله و نگرانی در سرویس‌های اطلاعاتی تبدیل به یک دستورکار شد. مثلا در ماجرای جنگ 33 روزه 2006 در آنجا یک ماجرای سنگینی برای شکست یکی از مهمترین موتور محرک‌هایی که هانگتینتون هشدار داده بود باید خاموش می‌شد. آمریکایی‌ها و کشورهای غربی آمدند تا هر طور شده این جریان مقاومت و بستر آن، مقاومت لبنان را از بین ببرند. اینها جمع بندی کردند که اسرائیل با همه تمهیداتی که اندیشیده بود یک شکست تاریخی خورد و نقطه عطفی در تاریخ این رژیم شد. در آنجا یک کمیته 80 نفره را تشکیل داده و آمدند جمع بندی کردند که چطور شد اسرائیل شکست خورد. آنها توصیه کردند که بایستی تکلیف دولت سوریه از قبل مشخص شده باشد و بعد وارد جنگ با حزب الله شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 + دو =