بیانیه

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت روز جهانی صلح 2021

 

صلح و عدالت آرزو و خواستۀ فطری همه انسان ها وزبان مشترک همه ملل دنیا است و گفتمان صلح عادلانه و حفظ کرامت انسانی نقطۀ اتصال و وحدت همه انسان های آزاده،  ملت ها و دولت های آزادیخواه است.

سازمان ملل بر اساس منشور خود اصلی ترین هدف خود را حفظ و برقراری صلح و امنیت در جهان اعلام کرده است و از سال 1982 روز 21 سپتامبر، مصادف با 30 شهریور را روز جهانی صلح نامگذاری کرده، بر این اساس کشورها، ملت ها و افراد مختلفی در سراسر جهان این روز را با هدف برقراری صلح و رفع خشونت و جنگ در جهان گرامی می دارند.

مجمع جهانی صلح اسلامی که بر اساس اهداف بشردوستانه در قالب یک سازمان غیردولتی در عرصۀ صلح، عدالت و حفظ کرامت انسانی مشغول به فعالیت است، هر سال اقدامات و فعالیت های ارزشمندی در این حوزه به عمل می آورد و ضمن گرامیداشت این روز، همراه با لبه نخبگان، از همه ملت ها و دولت ها تلاش خود را در جهان پرآشوب و بحران زده کنونی برای تحقق صلح عادلانه معطوف می نماید.

متاسفانه امروزه  شاهد  آنیم که چالش های فراوان از جمله مخاطرات اقلیمی و زیست محیطی به ویژه خشکسالی، انواع بیماری ها به خصوص شیوع ویروس کوید 19، فقر، قدرت طلبی و سلطه جویی های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی، جنگ، ترور و ایجاد ناامنی در گوشه و کنار جهان، از جمله تهدید‌ها و چالش هایی هستند که حیات پایدار بشر را نشانه رفته و روز به روز بر ابعاد این تهدید‌ها به زیان بشریت افزوده می افزایند که تبعات آن را در کشتار زنان، کودکان و غیرنظامیان در مناطق مختلف جهان به وضوح می توان مشاهده کرد.

از این رو «مجمع جهانی صلح اسلامی» روز جهانی صلح را به عنوان فرصتی برای یادآوری گفتمان صلح، عدالت و حفظ کرامت انسانی به عنوان گفتمان مشترک جهانی می داند و اعلام می‌دارد:

  • رعایت حقوق اولیه و اساسی بشر، که مورد قبول فطرت های پاک انسانی و مورد تأکید همه ادیان الهی است، اساس صلح جهانی و صلح عادلانه است.
  • ما معتقدیم اقدامات برخی افراد، دولت‌ها و تشکل‌های سیاسی و مذهبی که ناآگاهانه و گاه با هدف ایجاد تفرقه و ناامنی در جهان، علیه حقوق بشر و کرامت انسانی و توهین به ادیان الهی انجام می پذیرد، محکوم و مطرود است و تهدیدی جدی برای صلح، عدالت و امنیت بین‌المللی خواهد می باشد. از این رو تقاضا داریم:
  1. دبیرکل سازمان ملل به عنوان مهمترین سازمان بین المللی در این عرصه و با توجه به رسالت و اهداف متعالی مندرج در منشور سازمان، برای برقراری صلح، عدالت و امنیت در جهان توجه و اهتمام بیشتری داشته و از تمامی امکانات و ظرفیت‌های قانونی برای برقراری صلحی عادلانه و پایدار در جهان بهره گیرد.
  2. سازمان های مردم نهاد با توجه به پشتوانه مردمی و اقبال عمومی که در آنها به عنوان یک ظرفیت گسترده وجود دارد، با اقدامات مختلف خود همچون برگزاری کنفرانس، صدور بیانیه و همچنین اثرگذاری در تصمیمات دولتمردان و سازمان های قانون گذار مختلف، جهت رفع فقر، بیماری، ظلم و ناامنی در جهان اقدام نمایند.
  3. با توجه به مخاطرات مختلفی که امروزه صلح، عدالت و امنیت جهانی را تهدید می کنند، از همه نخبگان، آزادی خواهان و فعالان حقوق بشر تقاضا می شود،با درک جایگاه مهم خود، به نیاز جامعه جهانی به صلح جهانی اهتمام بیشتری داشته باشند.
  4. از سازمان ها، نخبگان و دولتمردان جهان اسلام نیز تقاضا داریم، با توجه به توطئه های استکبار جهانی که حقوق بشر در اقصی نقاط جهان به ویژه جغرافیای جهان اسلام را هدف قرار داده اند و با تأسی به آموزه های دین مبین اسلام، با اقدامات سازنده و تشکیل جلسات به موقع و سازمان یافته، ضمن برملا کرده توطئه های استکبار جهانی، بیش از پیش در راه تحقق صلح، عدالت و امنیت جهانی و ایفای نقش بیشتر در سازمان های جهانی تلاش نمایند.
  5. ما سازمان‌های مردم نهاد پیوسته به این ائتلاف از همه نخبگان و سازمان های بشردوستانه جهان دعوت می کنیم به همراهی و پیوستن به این ائتلاف جهانی و بر ادامه این مسیر تا ایجاد یک همبستگی جمعی و صدور بیانیه جهانی صلح عادلانه تاکید می‌کنیم.
  6. توافق می‌کنیم تا دومین مرحله از فرایند تشکیل این ائتلاف را در 19 آبان ماه ۱۴۰۰ (10 نوامبر2021) و همزمان با روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه پیگیری نمایم.

مجمع جهانی صلح اسلامی

شهریورماه 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 × یک =