بیانیه

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی در خصوص درگیری های دو کشور ارمنستان و آذربایجان

 

غرب آسیا به سبب موقعیت راهبردی و تمرکز بخش عمده ای از منابع انرژی در آن همواره مورد طمع استکبارگران جهانی بوده است و در دهه های گذشته، این منطقه مورد توجه و هجوم ابرقدرت ها و به ویژه امریکا واقع شده و با بهانه ی اختلاف های قومی- قبیله ای، تاریخی و سرزمینی زمینه های تنش را فراهم و تشدید کرده است.

امروزه منطقه مهم و حساس غرب آسیا به سبب دخالت قدرت های فرامنطقه ای و جنگ افروزی برخی دولتهای منطقه، شاهد درگیری های مختلف و به ویژه از جانب گروه های افراطی شده است و متاسفانه در چند روز گذشته اختلافات دو همسایه جمهوری اسلامی ایران یعنی جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان بر سر منطقه قره باغ شدت یافته و درگیری های مرزی بین نیروهای نظامی دو کشور را به وجود آورده است. در شرایط کنونی که منطقه نیازمند آرامش می باشد؛ این اخبار موجب نگرانی فزاینده کشورهای منطقه و جمهوری اسلامی ایران شده است، چرا که مرور تحرکات گروه های تروریستی طی چند سال اخیر نشان می دهد که افراط گران خشن و تروریست و مترصد ایجاد خلاء امنیت در منطقه هستند تا فضای آشوب و حوزه فعالیت های ضد حقوق بشری خود ر توسعه دهند.

مجمع جهانی صلح اسلامی که به عنوان یک سازمان غیردولتی و مردم نهاد در راستای برقراری و اشاعه صلح فعالیت می کند، در راستای وظایف انسانی و قانونی خود، از مسئولین دو کشور همسایه درخواست می نماید ضمن خویشتن داری، نسبت به انجام مذاکرات برای برقراری صلح عادلانه و پایدار اقدام نموده و منافع ملی و سرزمینی خویش را در معرض سوء استفاده دشمنان و نابودی قرار ندهند. این مجمع همچنین از دو کشور درخواست می کند از هرگونه اقدامی که شرایط صلح در منطقه را دشوارتر می کند، پرهیز نمایند.

بی تردید ملت ها و دولتهای منطقه در راستای منافع مشترک می توانند با انجام گفتمان های دوستانه منازعات و اختلافات خود را به بهترین نحو به صورت مسالمت آمیز حل و فصل نمایند و امید زندگی بهتر برای مردمان خود را در سایه صلح عادلانه به ارمغان آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 + هفت =