بیانیه

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی در محکومیت کاربرد سلاحهای شیمیائی و اورانیم ضعیف شده  

 

 

 

اقدامات غیرانسانی رژیم غاصب اسرائیل طی روزهای اخیر و یورش نظامیان ددمنش به غزه، به اوج خود رسیده و هرلحظه خبرهای ناگواری از اقدامات جنگی نامتعارف این رژیم و قتل عام مردم بی دفاع غزه به جهان مخابره می شود. اما این بار، بربریت و خوی وحشی گری صهیونیست ها به حدی رسیده که برای تضعیف مقاومت اسلامی مردم غزه در برابر تجاوزشان، از سلاحهای نامتعارف به ویژه سلاحهای شیمیائی و اورانیم ضعیف شده بهره گرفته و به کرات این سلاحها را علیه مردم غیرنظامی و اماکن مسکونی و همچنین محیط زیست طبیعی و انسانی غزه، به کار گرفته و موجب کشتار و خسارت بیش از حد بر مردم و تخریب و آلودگی محیط زندگی شان شده است.

این در حالی است که 84 سال از ممنوعیت جهانی کاربرد عوامل شیمیائی در جنگ ها می گذرد و رژیم غاصب اسرائیل به رغم تصویب پروتکل 1925 ژنو، ضمن کاربرد این گازها در غزه، خاطرات ناگوار کاربرد سلاحهای شیمیائی در جنگ های جهانی اول و دوم را برای جهانیان تداعی دوباره بخشید. در چنین سطحی از نقض معاهدات بین المللی ژنو اعم از پروتکل 1925 و کنوانسیون های 1949 حقوق بشردوستانه، قواعد عرفی ناظر بر منع کاربرد سلاحهای نامتعارف مندرج در کنوانسیون 1993 پاریس و همچنین اساسنامه دادگاههای بین المللی مجازات جنایتکاران جنگی به ویژه اساسنامه دیوان بین المللی کیفری که کاربرد این سلاحها را به عنوان “جنایت جنگی” شناخته است، سکوت مجامع بین المللی در برابر این جنایات بیش از پیش، غیرقابل توجیه و خیانت به بشریت جلوه گری می نماید.

مجمع جهانی صلح اسلامی ضمن محکومیت کاربرد فسفور سفید و هرگونه گاز و عامل شیمیائی و اورانیم ضعیف شده علیه مردم غزه، جامعه بین المللی و افکار عمومی جهانی را به محکومیت این جنایت و اتخاذ اقدام موثر در حمایت از قربانیان این جنایات فرا می خواند.

بر این اساس، مجمع جهانی صلح اسلامی:

  • از کمیته بین المللی صلیب سرخ می خواهد فوراً و بی درنگ وظائف خود بر اساس معاهدات بین المللی ژنو را در حمایت از قربانیان این جنایات به عمل آورد.
  • از دبیرکل سازمان ملل متحد می خواهد ضمن خاتمه دادن به سکوت این سازمان و انجام اقدام فوری در ایفای وظائف قانونی در قبال مردم بی دفاع غزه، کمیته ای حقیقت یاب را برای بررسی آثار ناشی از کاربرد سلاحهای شیمیائی و اورانیم ضعیف شده توسط رژیم اسرائیل علیه مردم و محیط زیست غزه تشکیل داده و به این شهر اعزام نماید و سریعاً توجه ارکان سازمان ملل متحد را به عمق این فجایع جلب نموده و تشکیل نشست فوق العاده برای بررسی این مسائل و اتخاذ تدابیر موثر در واکنش به آنها را درخواست نماید.
  • کلیه سازمان های غیردولتی حمایت از حقوق بشر و صلح در جهان را به محکومیت این جنایات و حمایت گسترده از حقوق قربانیان غزه فرامی خواند.

 

مجمع جهانی صلح اسلامی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 − = پنج