اخبار

بیانیه مشترک آمریکا و عربستان درباره سودان/ سفر نمایندگان دو طرف درگیر به جده

بیانیه مشترک آمریکا و عربستان درباره سودان/ سفر نمایندگان دو طرف درگیر به جده

عربستان سعودی و آمریکا در بیانیه‌ای مشترک از طرفین درگیر در سودان خواستند تا به درگیری‌ها در این کشور پایان دهند.

عربستان سعودی و آمریکا در بیانیه مشترکی از مذاکرات بین نمایندگان ارتش سودان و نیروهای واکنش سریع در جده استقبال کردند.

به گزارش الجزیره، بر اساس این بیانیه مشترک، ما از طرف‌ها می‌خواهیم که فعالانه در مذاکرات برای آتش‌بس و پایان دادن به درگیری شرکت کنند.
عربستان سعودی و آمریکا در بیانیه مشترکی اعلام کردند که ما خواستار ادامه هماهنگی حمایت‌های بین المللی برای گسترش روند مذاکرات در سودان هستیم.
در ادامه این بیانیه آمده است که روند مذاکرات گسترده باید شامل مشارکت همه احزاب سیاسی سودانی باشد.
«فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان و« آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا درباره ابتکار مشترک دو کشور برای کاهش تنش در سودان بحث و تبادل نظر کردند.
یک منبع در ارتش سودان نیز اعلام کرد که هیئت اعزامی ما به جده در خصوص مسائل نظامی و انسانی و نه مسائل سیاسی مذاکره خواهد کرد.
یک منبع مسئول در وزارت خارجه عربستان تاکید کرد که هیئت ارتش سودان از سه افسر و یک سفیر و هیئت نیروهای واکنش سریع از سه افسر تشکیل شده است.
حضور دو هیئت در جده در پاسخ به ابتکار آمریکا و عربستان برای حل درگیری در سودان است.

واکنش حمیدتی به بیانیه مشترک عربستان و آمریکا درباره سودان

حمیدتی فرمانده نیروهای واکنش سریع سودان اعلام کرد: از بیانیه مشترک سعودی و آمریکا درباره آغاز مذاکرات میان طرف های سودانی در شهر جده عربستان استقبال می کنیم.
وی افزود: از تلاش های منطقه ای و بین المللی برای رسیدن به آتش بس با هدف تسهیل گشایش گذرگاه های انسانی تمجید می کنیم.
فرمانده نیروهای واکنش سریع سودان تصریح کرد: به موضع ثابت خود مبنی بر ضرورت رسیدن به دولت انتقالی غیرنظامی در سودان پایبندیم.
چند روز گذشته نیز وزیر امور خارجه عربستان با «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب طی تماس تلفنی درباره تحولات سودان گفت‌وگو کرد.
عربستان و تعدادی از کشورهای منطقه و جهان به‌دنبال یافتن راهی برای توقف درگیری‌ها در سودان هستند که جان صدها غیرنظامی را گرفته، هزاران نفر را مجروح کرده و برخی دیگر را مجبور به فرار به کشورهای همسایه کرده است.
وزارت خارجه عربستان اخیراً طی بیانیه‌ای از نگرانی شدید ریاض از شدت گرفتن تنش و درگیری نظامی بین نیروهای ارتش و نیروهای شبه‌نظامی زیر نظر دولت خبر داد.
عربستان سعودی در بیانیه خود از ساختار نظامی و تمامی رهبران سیاسی سودان خواست گفتمان را جایگزین درگیری کنند و خویشتنداری و عقلانیت را پیشه خود سازند.

رسانه‌ها روز شنبه 15 آوریل از درگیری شدید بین نظامیان سودان در شهر ورزشی در جنوب خارطوم، پایتخت سودان خبر دادند.

چندی است که اختلاف میان ژنرال «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای حاکمیتی و فرمانده ارتش سودان با سرلشکر «محمد حمدان دقلو» مشهور به «حمیدتی» شعله‌ور شده‌‌ است، ریشه این اختلاف کاهش قدرت و اختیارات فرمانده نیروهای واکنش سریع و حتی مطرح شدن بحث ادغام این نیروها در ارتش سودان است، به‌علاوه، این دو فرمانده درباره توافقنامه چارچوب (تشکیل دولت مدنی و خروج نظامیان از صحنه سیاست) اصلاح ساختار ارتش و تشکیلات امنیتی، روابط خارجی سودان با یکدیگر اختلاف نظر دارند.

با اوج گرفتن اختلافات ژنرال برهان و سرلشکر حمیدتی، سیاستمداران سودانی احتمال بروز جنگ میان ارتش و نیروهای واکنش سریع را مطرح کردند لذا به‌همراه شماری از شخصیت‌های اجتماعی و نظامی در مسیر میانجیگری میان این دو فرمانده نظامی گام برداشتند.

البرهان و حمیدتی در نشست مشترکی توافق کرده بودند که یک کمیته مشترک امنیتی تشکیل دهند که اعضای آن متشکل از نظامیان، گروه‌های مسلح و نهادهای حاکمیتی ذی‌ربط باشد، وظیفه این کمیته نظارت بر وضعیت امنیتی سودان بود.

این در حالی است که وزارت بهداشت سودان گزارشی از تلفات درگیری در سودان از 15 تا یکم ماه مه 2023 ارائه داد.

در این گزارش آمده است: آرامش در همه مناطق به غیر از خارطوم و دارفور حکمفرماست و مجروحان و کشته شدگانی بر اثر جنگ در این مناطق وجود دارد. تا یکم ماه جاری میلادی، 4926 نفر زخمی و 550 نفر کشته شده‌اند.

سازمان ملل اخیرا بارها هشدار داده بود که این کشور در آستانه یک فاجعه بزرگ است و بخش درمانی روز به روز ضعیف تر و نابسامان‌تر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ دو = 11