گزارش ها

ترویج خشونت و تروریسم در جهان اسلام در راستای اهداف صهیونیسم و آمریکاست

در بیانیه پایانی بیست و نهمین همایش بین‌المللی وحدت اسلامی تاکید شد:موج تروریسمی که کشورهای اسلامی را دربرمی‌گیرد در راستای همان تروریسم صهیونیستی و توطئه آمریکایی است.

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، بیست و نهمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در هتل استقلال با حضور نمایندگانی از 70 کشور اسلامی با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.

متن این بیانیه به‌شرح ذیل است:

به فضل و مدد خداوند متعال بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی با موضوع «بررسی بحران‌های جهان اسلام و راهکارهای پایان دادن به آنها» هم‌زمان با ولادت با سعادت پیامبر اسلام(ص) روزهای 12 ـ 17 ربیع‌الاول که هفته وحدت اسلامی نامیده شده، در تهران برگزار شد. این اجلاس که به مدت 3 روز طی روزهای پانزدهم تا هفدهم ربیع‌الاول 1437 هجری قمری و با حضور بیش از 600 اندیشمند از ایران و 70 کشور جهان برگزار شد. با سخنان رئیس‌جمهور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی کار خود را آغاز کرد و پس از سخنان رئیس‌جمهور تعدادی از شرکت‌کنندگان به ایراد سخنانی پرداختند و پس از کنفرانس با تشکیل 14 کمیسیون به کار خود ادامه داد.

همچنین شرکت‌کنندگان در اجلاس صبح امروز (سه‌شنبه)، 8 دی‌ماه به دیدار رهبر معظم انقلاب رفتند و به سخنان ارزشمند ایشان گوش فرا دادند.

مصوبات کنفرانس وحدت اسلامی به این شرح است:

1- شرکت کنندگان بر این عقیده هستند بزرگ‌ترین بحران‌هایی که جهان اسلام اکنون با آن مواجه است، همان تجزیه کشورهای جهان اسلام و عدم اعتماد میان حکومت‌ها است. این بحران‌ها موجب پیدایش شکاف‌هایی شد که زمینه را برای نفوذ دشمنان اسلام به درون جوامع اسلامی به منظور دامن زدن به انواع جنگ‌ها و کشمکش‌ها میان آنها فراهم کرده است.

2- خشونت‌ها و تروریسمی که جهان اسلام اکنون با آن مواجه است، در چارچوب نقشه از پیش طراحی شده جهت مخدوش کردن چهره جهان اسلام و فراهم کردن زمینه برای دخالت بیگانگان در امور مسلمین انجام می‌گیرد.

3- موج تروریسمی که کشورهای اسلامی را دربرمی‌گیرد در ادامه و راستای همان تروریسم صهیونیستی و توطئه آمریکایی صورت می‌گیرد که هدف نهایی آن اعمال سلطه و سیطره بر مسلمین پس از ترسیم مجدد نقشه جهان اسلام و اجرای طرح موسوم به «هرج و مرج مدیریت‌شده» و سپس رسیدن به هدف ایجاد به‌ اصطلاح «خاورمیانه جدید» است، البته این دست‌های خرابکارانه به نابود کردن یک یا چند کشور بسنده نخواهند کرد، بلکه می‌خواهند نقشه‌های خود را علیه همه کشورهای جهان و از جمله کشورهای حامی تروریسم نیز اجرا کنند.

4- مسئله فلسطین در رأس قضایای امت بوده و از لحاظ بحران‌هایی که امت اسلامی با آنها مواجه است، مسئله فلسطین در اولویت قرار دارد و درواقع رژیم غاصب صهیونیستی، خود عامل و علت اصلی بحران‌های جهان اسلام است.

5ـ شرکت کنندگان خطر نابودی همه جانبه برخی از کشورهای اسلامی بویژه سوریه و یمن و عراق که در راستای خدمت به منافع صهیونیسم و استکبار جهانی انجام می گیرد، را متذکر شده و خواستار بسیج کردن همه امکانات و انجام تلاش های مضاعف به منظور جلوگیری از تجزیه این کشورها و برقراری صلح و امنیت در منطقه شدند.
6ـ شرکت کنندگان دامن زدن به فتنه های مذهبی و فرقه ای را که به تعرض و تجاوز به مقدسات و شعایر عبادی مسلمانان منجر می شود، همانگونه که اخیراً در نیجریه و جمهوری آذربایجان شاهد آن بودیم، محکوم کرده و از مقامات نیجریه خواستند ضمن شناسایی عاملان این فتنه که صدها کشته و زخمی بر جا گذاشت، از سرنوشت مجاهد صبور شیخ «ابراهیم زکزاکی» عضو شورای عالی مجمع تقریب پرده بردارد و وی را سالم به خانواده خود برگرداند تا فعالیت خود را در زمینه ارشاد و تبلیغ ادامه دهد، همچنین از حکومت آذربایجان خواستند حقوق ملت آذربایجان را تضمین و از هرگونه عمل ظالمانه ای همانند آنچه که اخیراً در خصوص مسلمین آن کشور انجام گرفت خودداری نماید.
7ـ شرکت کنندگان خواستار آن شدند که تصمیم گیریها در جهان باید بدور از سلطه و فشارهای استکبار و صهیونیسم اتخاذ شود و امکانات و توانمندی های جهان اسلام برای پیشرفت و توسعه مورد استفاده قرار گیرد به جای اینکه این امکانات در جنگ های فیمابین و نابود کردن کشورهای اسلامی و عقب ماندگی بلاد مسلمین بکار رود. شرکت کنندگان همچنین از به هدر دادن درآمدهای نفت کشورهای اسلامی و استفاده از آن در قتل مسلمین و ویران کردن کشورهایشان و دامن زدن به اختلافات فیمابین و توطئه چینی علیه جریان مقاومت، ابراز تأسف نمودند.
8ـ علما و اندیشمندان و نهادهای دینی در جهان اسلام باید از توطئه و فتنه خرید افراد با پول دوری گزیده و از شخصیت و جایگاه و هویت خود محافظت کنند. همچنین به آندسته از مفتیان که خونریزی و تروریسم و تکفیر را تشویق و حمایت می کند هشدار داده و این مفتیان را به رعایت تقوای الهی دعوت نمود تا از تعرض به جان و حیثیت و نوامیس مسلمانان خودداری نمایند.
9ـ تنها راه مقابله با بحران های کنونی مقاومت، پایداری فکری و فرهنگی و اقتصادی و سیاسی و نظامی است و این محقق نمی شود مگر از طریق همکاری میان کشورهای اسلامی حول محور مقاومت فراگیر و همه جانبه.
10ـ بحران های اقتصادی در جهان اسلام بخشی از آنها از تصمیم گیریهای سرمایه داران در کشورهای استکباری نشأت می گیرد، لذا لازم است کشورهای اسلامی به منظور حل این بحرانها در چارچوب یک بازار مشترک با یکدیگر همکاری داشته باشند.
11ـ مسلمانان امروز باید اهداف بزرگ اسلامی را مد نظر قرار دهند و تمامی امکانات خود را برای دست یابی به این اهداف بزرگ بسیج کنند و از مسائل حاشیه ای و جزیی و انحرافات چه در فکر و اندیشه و چه در عمل بپرهیزند، مهمترین این اهداف ایجاد تمدن نوین اسلامی است.
12ـ از جمله بحرانهای گریبانگیر جهان اسلام، بحران گمراه کردن افراد از طریق تبلیغات و رسانه است. این بحران با گسترش شبکه های ارتباطی و ماهواره ای تشدید شد. در این زمینه دشمنان امت از تبلیغات رسانه ای برای دامن زدن به کشمکش های فرقه ای و قومیتی میان مسلمانان بهره می گیرند. بدین جهت همکاری میان کشورهای اسلامی بمنظور ایجاد شبکه های ماهواره جهت نشر و ترویج گفتمان وحدت و تقریب و خنثی کردن دروغ پردازی های تفرقه انگیز، ضروری به نظر می رسد.
13ـ شرکت کنندگان نامه رهبر انقلاب اسلامی ایت الله امام سیدعلی خامنه ای به جوانان غربی را مورد تائید قرار داده تا عموم مردم غرب به ویژه جوانان با اسلام راستین و توطئه اسلام ستیزی که هدف آن ایجاد دشمنی و عداوت با مسلمانان است اشنا شوند. همچنین با بیانات رهبر انقلاب که در آن تاکید کردند اولین گام برقراری آرامش و امنیت، اصلاح افکار منحرف و سیاست هایی که تروریسم را بوجود آورد، مورد تأیید قرار می دهیم و با ایشان همصدا هستیم که تعامل غرب با تروریسم متضاد و متناقض است چرا که تروریسم را به خوب و بد تقسیم کرده است و منافع کشورها را بر منافع انسانی و اخلاقی ترجیح می دهد.
14ـ بر لزوم همکاری میان مؤسسات آموزشی و پژوهشی و دانشگاه های جهان اسلام جهت نشر و ترویج فرهنگی تقریب و ارائه و معرفی ماهیت واقعی اسلام به عنوان دین مخالف با خشونت و افراط گری، تاکید شد. لازم است همه گروهها و سازمان های جامعه مانند احزاب، سندیکاها، اتحادیه ها و تشکلهای زنان و جوانان بطور فعال در نشر و اشاعه این فرهنگ شرکت کنند تا این مهم در انحصار یک گروه بخصوص نباشد. همچنین دست اندرکاران امور تقریب نباید به جنبه تئوری اکتفا کنند بلکه باید در صدد اجرائی نمودن مسئله تقریب از طریق اجرای عملی پروژه های تقریب باشند.
15ـ شرکت کنندگان پیروزی جمهوری اسلامی ایران را در پرونده هسته ای وموفقیتهای افتخارآمیز در زمینه های فن آوری تبریک گفته و از دیگر کشورهای اسلامی خواستند توانمندیهای خود را در زمینه های فن آوری و علمی توسعه دهند و بهینه سازی کنند.
16ـ شرکت کنندگان ضمن تشکر و قدردانی از جمهوری اسلامی ایران بخاطر ارائه طرح وحدت اسلامی و تقریب مذاهب اسلامی و تلاش در این جهت و همچنین تشکر و قدردانی از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بخاطر تدارک برگزاری این کنفرانس و تلاشهایی که در جهت هرچه بهتر برگزار کردن آن انجام داده و نیز بخاطر میهمان نوازی از خداوند متعال خواستند به امت اسلامی توفیق دهد از خط مشی امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و پرچمدار وحدت و تقریب میان مسلمانان و خلف صالح ایشان امام خامنه ای بنیانگذار مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی که پیگیر اجرایی کردن طرح وحدت امت اسلامی می‌باشد ، پیروی نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− شش = 1