گفتگو

داعش نتیجه تضعیف حکومت های منطقه است

رییس پژوهشکده مطالعات خاورمیانه با اشاره به اینکه داعش نتیجه تضعیف حکومتهای (state) منطقه است گفت: ایران اولین کشوری بود که معتقد به حفظ حکومت برای مقابله با داعش بود.

 نشست «تحولات ژیوپلیتیک منطقه خاورمیانه» با حضور اساتید دانشگاه لوند سوید در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه در تهران برگزار شد.
در ابتدای نشست دکتر کیهان برزگر رییس پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه ضمن خوش آمد گویی به میهمانان و کارشناسان و معرفی میهمانان به معرفی فعالیت های مرکز پرداخت.
دکتر برزگر در خصوص ادامه حیات داعش از نگاه ایران گفت: داعش نمی تواند در درازمدت به حیاتش ادامه یابد.
وی بحران های سیاسی را منشا اصلی پیدایش داعش در منطقه دانست و تصریح کرد: داعش نتیجه تضعیف حکومت های(States) در منطقه است و به همین علت است که ایران از ابتدا معتقد است حفظ حکومت های منطقه کلید مقابله با داعش است.
برزگر در ادامه افزود: ایران معتقد است مقابله با داعش نیاز به نوعی همکاری بین المللی و جهانی دارد و موجب خواهد شد تا ریشه های داعش از بین رود.
مدیر گروه روابط بین الملل دانشگاه علوم و تحقیقات با اشاره به همکاری های اخیر بین برخی کشورها در منطقه و جهان را برای مقابله با داعش را یک فرصت دانسته و در این خصوص ابراز خرسندی کرد.
برزگر در ادامه تاکید کرد: ایران آغازگر این اتحاد و مقابله با گروه های تروریستی بود و اگر اجازه سقوط دولت سوریه را می داد الان شاهد گسترش هر چه بیشتر داعش و تروریسم در منطقه بودیم.
برزگر در ادمه یادآور شد: بعد از ایران روسیه مقابله با تروریسم را آغاز کرد و بعد از آن فرانسه، انگلستان و …. بودند. آمریکا هم بعد از تیراندازی های صورت گرفته در این کشور به آنها ملحق خواهد شد.
وی همکاری بین المللی و منطقه ای را کلید مقابله با تروریسم دانست.
در ادامه این نشست دکتر «ویتوریو فلچی» استاد تاریخ روابط بین الملل دانشگاه لوند سوید به تشریح دیدگاه اروپا به تحولات خاورمیانه به ویژه مشکل توسعه گروه تروریستی داعش و گسترش آن به اروپا پرداخت.
وی با اشاره به حملات تروریستی هفته های گذشته پاریس آن را نشانه گسترش داعش و نفوذ آن به اروپا دانست و گفت: مقابله با داعش باید جزو اولویت های اتحادیه اروپا باشد.
فلچی بروز مشکل داعش را به اعتقاد بسیاری از اندیشمندان اروپایی نشات گرفته از مشکلات داخلی و سیاست خارجی اروپا دانست.
وی با اشاره به حملات هوایی فرانسه، انگلیس و آلمان به گروه تروریستی داعش ضمن آنکه صرف حملات هوایی را برای نابودی داعش ناکافی دانست بر سمبلیک بودن حملات نیز تاکید کرد.
فلچی راه نابودی داعش را مداخله گسترده نظامی با همراهی نیروی زمینی دانست و در عین حال تأکید کرد: در حال حاضر اروپا قصد انجام چنین کاری را ندارد و حتی اگر اروپایی ها قصد مداخله نظامی داشته باشند توان این کار را ندارند زیرا انجام عملیات گسترده باید با اتحاد با آمریکا صورت گیرد و در حال حاضر آمریکا هم با هر گونه مداخله نظامی در منطقه مخالف است.
وی در عین حال صرف اقدام نظامی را ناکافی دانسته و تصریح کرد: این اقدام باید همراه با تلاش های سیاسی باشد.
فلچی گفت: اتحادیه اروپا از نظر سیاسی پیرو آمریکا است و در حال حاضر منتظر است تا آمریکا در این خصوص تصمیم گیری کند و این وضعیت فاجعه باری است که اروپا وابسته به طرف دیگری است.
دکتر قدیرنصری استاد دانشگاه خوارزمی نیز در این نشست در خصوص هویت بحران در خاورمیانه و روند آن و فرصت هایی که آن ایجاد کرده از دیدگاه ایران پرداخت.
وی در تبیین این نکته که چرا از خاورمیانه معمولا با تعابیری مثل ایستگاه انرژی، جنگ و خشونت و تروریسم یاد می شود گفت: از منظر روشنفکری و نه از منظر سیاسی این تحولات را باید از دو بعد مورد بررسی قرار داد. یکی رهبران سیاسی منطقه و اینکه آنها نسبت به امنیت و انسانها چه نگاهی دارند است زیرا طرز فکر رهبران در این منطقه بسیار مهمتر از روندهای جاری در جوامع است.
وی از دیگر عوامل موثر در تحولات منطقه خاورمیانه را ژیوپولیتیک منطقه دانست که باید مد نظر قرار گیرد و در این تحلیل ها باید به اهمیت حیاتی مکان هایی مثل تنگه هرمز، باب المندب، قدس و کرکوک پرداخت.
نصری در ادامه اهمیت حکومت (state) و قدرت سخت را در تحلیل تحولات و امنیت منطقه بسیار مهم دانست.
وی همچنین در ادامه وجود «جنگ سرد» بین برخی کشورهای منطقه و اختلافات در«هویت» ایدیولوژیک و ملی برخی کشورها و «رقابت» بین آنها را از دیگر عواملی دانست که باید مورد بررسی قرار گیرند.
نصری در ادامه با اشاره به تحولات خاورمیانه تصریح کرد: ما شاهد فروپاشی نظام «سایکس پیکو» هستیم. در این جریان قدرت های منطقه ای مثل ایران می توانند نقش متوازن کننده داشته باشند.
در ادامه داین نشست دکتر «دن اریک اندرسون» پزوهشگر مسایل حقوق بشر در دانشگاه لوند سوید به موضوع بحران مهاجران ناشی از تحولات خاورمیانه که اروپا در گیر آن است پرداخت.
وی با اشاره به ویرانی قاره اروپا در جنگ جهانی دوم و وجود اختلافات و درگیری ها در این قاره و مقایسه آن با وضعیت موجود آن تأکید کرد: اروپا در زمینه رفع اختلافات سابقه موفقی داشته است.
وی با اشاره به سوابق خوب این قاره و همچنین سوابق بد آن در زمینه استعمار و … گفت: هنوز هم ما در داخل ین قاره با دوگانگی هایی مواجه هستیم.
وی بحران مهاجران را مشکل اروپا و خاورمیانه و … ندانسته و افزود: این بحرانی برای بشریت و انسانها است و همه باید در قبال آن به وظایف خود عمل بکنند.
در ادامه این نشست دکتر «لیف استنبرگ» استاد مطالعات اسلامی گفت: در داخل اتحادیه اروپا در خصوص چگونگی نگاه به ادامه ریاست جمهوری بشار اسد در سوریه اختلاف نظر وجود دارد.
وی همچنین افزود: در حال حاضر در اتحادیه اروپا، مداخله نظامی در سوریه طرفدار زیادی ندارد و مد نظر نیست و تنها چند کشور مثل فرانسه و انگلیس بطور انفرادی در این خصوص عمل می کنند و از سیاست های آمریکا تبعیت می کنند.
استنبرگ تصریح کرد: آمریکا هم در حال حاضر بیشتر تمرکزش را بر آسیا و چین متمرکز کرده و علاقه ای به درگیر شدن در خاورمیانه ندارد.

نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ سه = 12