اخبار

دبیرکل سازمان ملل درخواست فرمانده ارتش سودان برای تغییر نماینده‌اش را رد کرد

دبیرکل سازمان ملل درخواست فرمانده ارتش سودان برای تغییر نماینده‌اش را رد کرد

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل درخواست “عبدالفتاح البرهان” فرمانده ارتش سودان وطرف درگیری در این کشور را برای تغییر “ولکر پرتس” نماینده ویژه سازمان ملل در امور سودان رد کرد.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل عصر جمعه به وقت محلی با ارسال ایمیلی به خبرنگاران سازمان ملل در پی سوالات آنان درباره درخواست فرمانده ارتش سودان برای تغییر “ولکر پرتس” نماینده سازمان ملل در امور آن کشور، دریافت نامه این مقام سودانی را تایید کرد.

دوجاریک تصریح کرد: آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل از نامه ای که امروز از ژنرال البرهان دریافت کرد، شوکه شده است.

سخنگوی سازمان ملل گفت: دبیرکل به اقدامات ولکر پرتس افتخار و بر اعتماد کامل خود به نماینده ویژه اش تاکید می کند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری اسپوتنیک، برهان در پیامی که به سازمان ملل متحد فرستاده است، مدعی شد که ولکر پرتس فرستاده سازمان ملل به سودان، از محمد حمدان دقلو معروف به حمیدتی فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع سودان دعوت به شورش می‌کند.

وی افزود: حضور پرتس در راس هیأت دیپلماتیک سازمان ملل متحد هیچ کمکی به اجرای مأموریت این هیأت برای حمایت از مرحله انتقالی در سودان نخواهد کرد.

البرهان اظهار کرد که سازمان ملل متحد باید برای حفظ رابطه‌اش با سودان، پرتس را تغییر دهد.

وی همچنین نماینده سازمان ملل متحد را متهم کرد که در گزارش خود موجب گمراهی افکار عمومی می شود و ادعا کرد اگر سیگنال مثبت و حمایتی از سوی برخی کشورهای و طرف‌ها از جمله پرتس وجود نداشت، حمیدتی دست به شورش نمی‌زد.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سودان که آلمانی است،ژانویه ۲۰۲۱ به عنوان نماینده ویژه آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس هیأت دیپلماتیک این سازمان برای کمک به سودان در دوران انتقالی موسوم به «یونیتامس» تعیین شد. پرتس هفته گذشته پس از دریافت تهدید برای بیرون کردن هیأت سازمان ملل متحد، شهر بورت سودان را به سوی نیویورک ترک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 6 = چهارده