اسلاید شو, یاداشت ها

راز حقوق بشر نظام لیبرال دموکراسی آمریکا

 

 

در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، هفته‌ دوم تیر ماه پرحادثه​ است و با ورق زدن تقویم به رویدادهایی برمی​ خوریم که هر یک از آنها کافی است به دلیل جنایاتی که با حمایت مدعیان جهانی در حق مردم ایران شده است، آسودگی را از وجدان بشریت بگیرد.12 تیرماه یادآور حمله تروریستی ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران است. عملیات تروریستی که برخلاف تمامی موازین حقوقی، حقوق بشری، اصول صریح منشور ملل متحد و همچنین اساسنامه دیوان بین‏ الملل کیفری صورت گرفت؛ عملیاتی که با هدف مداخله در جریان جنگ عراق علیه ایران و با هدف تحت فشار قرار دادن دولت و مردم ایران انجام پذیرفت.

افشای جزئیات و ماهیت جنایت 12 تیر ،آمریکا که برای اثبات قدرت خود حتی حاضر است صدها زن و کودک غیرنظامی و بی‌گناه را قربانی سازد تا حدودی راز حقوق بشر نظام لیبرال دموکراسی امریکایی را آشکار کرد.

بر همگان واضح است که  حقوق بشر اساسی‌ترین و ابتدایی‌ترین حقوقی است که هر فرد به‌طور ذاتی، فطری، به صرف انسان بودن از آن بهره‌مند می‌شود و  امروزه نیز، یکی از اساسی ترین موضوعات مورد بحث در حقوق بین الملل،حقوق بشر وحفظ کرامت انسان ها است. با این وجود شاهد هستیم که به انحاء و دلایل مختلفی این حقوق مورد ظلم و تعدی قرار گرفته و از سوی افراد، گروه ها و حتی دولت هایی تهدید و یا نقض شده اند و یا به طور انحصارطلبانه و یکجانبه تفسیر و بصورت ابزاری استفاده می شوند. در این رابطه خاطر نشان می شود، امریکا تاکنون با اقدامات ضد حقوق بشر خود نشان داده است که به هیچ یک از تعهدات بین المللی در قبال حقوق بشر و پدیده تروریسم پایبند نبوده است.

یکی از مهمترین موارد نقض حقوق بشر توسط دولت امریکا، در ماه ژوئيه 1988 اتفاق افتاد. در این روز ناو «وینسنس» امریکا با شليك دو موشك به هواپيماي مسافربري ايران كه حامل 290 مسافر كه اغلب آنان زنان و كودكان بودند، موجب سقوط هواپیما و شهادت همه مسافران و خدمه آن شد.بعد از اینکه این اقدام ضد بشری مورد اعتراض جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و شکایتی به دادگاه بین المللی لاهه بابت این جنایت جنگی ارایه شد، دولت آمریکا نه تنها عذرخواهی نکرد بلکه اعلام کرد این هواپیما جنگی بوده وآمریکا در دفاع ازخود این اقدام را انجام داده است، حال آنکه ناو وینسنس آمریکا که پیشرفته ترین ناوهای جنگی بود قطع به یقین با علم اینکه هواپیما مسافری است آن را ساقط کرد.نکته تأسفبارتر در این ماجرا برخورد غرب مدعی حقوق بشر با این حادثه و سکوت حمایت‌آمیز در برابر جنایات امریکاست. این امر نشان داد ادعای غربی‌ها در حمایت از حقوق بشر، صرفاً کارکرد ابزاری داشته و از آن به عنوان چماقی در راستای منافع خود بهره می‌برند.

این اقدام و اقدامات متعدد دولت امریکا در سراسر جهان حاکی از آن است که دولتمردان امریکا که داعیه دفاع از حقوق بشر را دارند؛ تاکنون با اقدامات ضد بشری خود نشان داده اند که به هیچ یک از تعهدات بین المللی در قبال حقوق بین الملل و انسانها پایبند نیستند.
باید براین نکته اذعان داشت که 12 تیرماه نمونه ای از یک تراژدی بزرگ انسانی و یک اقدام تروریستی دولت امریکا علیه دولت و مردم ایران است. این فاجعه که توسط آمریکا صورت پذیرفت چهره حقیقی امریکا راکه منادی دموکراسی و مدعی حقوق بشر در  سراسر جهان بود را به نمایش گذاشت و بار دیگر نشان داد که امریکا در عین حالی که بزرگ ترین مدعی حقوق بشر است، بزرگ ترین ناقض آن نیز هست.

از سوی دیگر ،این روز باید همه ساله گرامی داشته شود و به عنوان یکی از موارد نقض حقوق بشر محکوم گردد تا ضمن زنده نگهداشتن این موضوع، تبدیل به اسناد الزام آور بین المللی گردد.با گرامیداشت 12 تیرماه ضمن احترام به افرادی که در این فاجعه ناجوانمردانه شهید شدند، می توانیم ادعای ظاهری ایالات متحده در حمایت از حقوق بشر را افشا کرده و ناکارآمدی سازمان‏ها و نهادهای حقوق بشری مورد حمایت غرب را نیز به جهانیان یادآور شویم.

امروزه به گواه تاریخ به درستی اثبات شده ، ایالات متحده آمریکا بارها و بارها با اتخاذ تصمیمات یک جانبه ، غیر منطقی و منفعت طلبانه با نادیده گرفتن عقلانیت و خرد جمعی و به دور از هرگونه قاعده و پایبندی به اصول و قوانین حاکم بر حقوق بشر و نظام بین‌الملل و اصول اخلاقی و انسانی و فقط مطابق میل، سلیقه و منافع سیاسی لابی های قدرت خود با سلطه‌گری خود در حرکت است و اگر این حرکت مستبدانه متوقف نشود ، امنیت، صلح و ثبات جهانی با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

افسانه رشاد

دکتری روابط بین الملل ،مدرس دانشگاه و معاون بین الملل مجمع جهانی صلح اسلامی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× پنج = 30