اخبار

رژیم اسرائیل در صدد تقویت تشکیلات خودگردان فلسطین

رژیم صهیونیستی در صدد تقویت تشکیلات خودگردان فلسطین است تا این تشکیلات بتواند مقاومت فلسطین را در کرانه باختری تضعیف کند؛ مقامات رژیم صهیونیستی از تضعیف قدرت تشکیلات خودگردان فلسطین در کرانه باختری به وحشت افتاده‌اند.

وب‌سایت «عربی 21» نوشت، انجام عملیات‌های ضد صهیونیستی که اخیرا در حواره و جنوب الخلیل توسط اعضای جنبش حماس انجام شد گواه این مطلب است که جنبش مقاومت فلسطین در کرانه باختری قدرت بیشتری گرفته و تشکیلات خودگردان فلسطین که تامین کننده منافع امنیتی رژیم اسرائیل در کرانه باختری است در حال فروپاشی است.

نوآ شوسترمن دویر، رئیس برنامه فلسطین در اندیشکده اسرائیل، در این زمینه گفت: موضع سران سرویس‌های امنیتی اسرائیل از محبت آن‌ها به فلسطینی‌ها ناشی نمی‌شود، بلکه ناشی از درک آن‌ها از رویدادهای کنونی است، تشکیل گروه مسلح [فلسطینی] در کنار فروپاشی تشکیلات خودگردان به معنای به وجود آمدن خلاء است که همچنان ادامه خواهد داشت و به این گروه‌ها اجازه خواهد داد که روز به روز گسترده تر شوند.

وی در ادامه افزود: با افزایش حملات شهرک‌نشینان به مسجدالاقصی تنش‌ها و تحرکات در غزه نیز افزایش می‌یابد. در مواجهه با این دوره پرتنش، باید دستگاه‌های امنیتی که قاطعانه عمل می‌کنند برای از بین بردن این عملیات‌ها تقویت شوند و همچنین برای ادامه کار برای هماهنگی با تشکیلات خودگردان فلسطین و کاهش غوغاهای پشت صحنه سیاستمداران تشویق شوند.

کانال 12 رژیم صهیونیستی در این راستا نوشت: رویدادهای کنونی در این مرحله ما را به یاد اتفاقاتی می‌اندازد که یک سال و نیم پیش به وقوع پیوست، زمانی که سلسله حملات فلسطینی‌ها آغاز شد و این حملات منجر به عملیات «کاسر الأمواج» (موج شکن) گردید، که نشان دهنده افزایش تهاجمات ارتش به مناطق (الف) در کرانه باختری است. با شروع این عملیات بود که پدیده جدیدی به نام «عرین الاسود» (بیشه شیران) شکل گرفت و جوانان فلسطینی را باگرایش‌های سیاسی مختلف علیه اهداف اسرائیل عمدتاً در شمال کرانه باختری دورهم گرد آورد.

در ادامه گزارش کانال مذکور آمده است: «ارتش اقدام به ترور فرماندهان و فعالان گردان‌های جدید کرد که در میدان حضور داشتند و رهبران حماس نیز بی تمایل نبودند که گردان‌های جنین یا طولکرم مسئولیت این عملیات‌ها را بر عهده بگیرند.

در ادامه تحقیقات نوآ شوسترمن دویر آمده است: اسرائیل به عملیات متراکم خود در کرانه باختری ادامه داد و عملیات «البیت والحدیقة» (خانه و باغ) را در ماه ژوئیه در اردوگاه جنین آغاز کرد، سپس هیئتی از تشکیلات خودگردان فلسطین آمدند و در تشییع پیکر شهدا شرکت کردند و تسلیت گفتند، اما هیئت را [مبارزان فلسطینی از مراسم تشییع شهدا] اخراج کردند که مایه شرمساری بود.

رئیس برنامه فلسطین در اندیشکده اسرائیل در ادامه می‌گوید: این رویداد زنگ خطری برای ابومازن، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، بود تا در هفته‌های اخیر سرویس‌های امنیتی خود را در مناطقی که حضور کم رنگی داشتند، تقویت کند و فعالیت خود را در این مناطق افزایش دهد، مانند کمپ‌های پناهندگان بلاطه و اردوگاه جنین.

گزارش مذکور آورده است که افزایش هماهنگی‌های امنیتی بین ابومازن و رژیم صهیونیستی موجب افزایش فعالیت‌های مسلحانه حماس در مخالفت با تحرکات ابومازن شده است؛ زیرا حماس می‌خواهد حضور خود را در کرانه باختری گسترش دهد و علیرغم اقداماتی که بن گویر و اسموتریچ وزیران اسرائیل انجام داده‌اند باید اقداماتی برای تحکیم قدرت اتخاذ شود.

در پایان گزارش آمده است: اکنون زمان آن فرا رسیده که از تشکیلات خودگردان فلسطین حمایت کنیم و برای رویارویی با حماس در کرانه باختری که مبتنی بر عضوگیری، تسلیح رزمندگان در غزه و اسکان در اردوگاه‌های آوارگان است، اسرائیل باید نیروهای خود را با تشکیلات خودگردان فلسطین متحد کند که به نظر می‌رسد آمادگی بیشتری به تغییر دارند.

عربی 21 نوشت که گزارش مذکور نشان می‌دهد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و یوآو گالانت، وزیرجنگ این رژیم همانند تشکیلات امنیتی متوجه شده‌اند که تجزیه یا فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین به معنای تقویت حماس در کرانه باختری است که این امر تهدیدی فزاینده برای رژیم صهیونیستی در منطقه است.

پیش‌تر روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارانوت» نوشته بود که «یوآو گالانت»، وزیر جنگ رژیم اسرائیل با حمایت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم در جلسه کابینه پیشنهادهایی برای اعطای تسهیلات به تشکیلات خودگردان فلسطین ارائه داده بود، که برخی از تسهیلات مذکور عبارتند از:
1- ایجاد منطقه صنعتی جدید.
2- کسر مالیات
3- بازگرداندن مجوزهای VIP به رهبران ارشد تشکیلات خودگردان
4- تمدید ساعت کاری در گذرگاه النبی.
5- طرحی برای تقویت تشکیلات خودگردان فلسطین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 + نُه =