اخبار

سازمان ملل برای روسیه فرستاده ویژه حقوق بشری تعیین کرد

شورای حقوق بشر سازمان ملل تصمیم گرفت یک فرستاده اختصاصی برای بررسی مسائل حقوق بشر در روسیه منصوب کند. قطعنامه ایجاد این موضع با 17 رای موافق، 6 رای مخالف و 24 رای ممتنع به تصویب رسید.

این اقدام عمدتاً توسط کشورهای غربی و متحدان آنها مانند کره جنوبی یا ژاپن حمایت شد. چین، بولیوی، ونزوئلا، کوبا، اریتره و قزاقستان به این قطعنامه رای منفی دادند. برزیل، مکزیک و هند در میان کسانی که رای ممتنع دادند بودند.

گزارشگر ویژه که هنوز تعیین نشده است، وظیفه ارزیابی میزان رعایت حقوق بشر در روسیه را بر عهده خواهد داشت. انتظار می رود این مقام سازمان ملل اولین گزارش خود را در مورد این موضوع در نشست بعدی شورای حقوق بشر سازمان ملل و مجمع عمومی سازمان ملل در سال آینده ارائه کند. گزارشگر معمولاً مأموریت «بررسی، نظارت، مشاوره و گزارش عمومی» در مورد مسائل حقوق بشر را دارد.

این اولین بار است که یک گزارشگر ویژه برای نظارت بر وضعیت یکی از پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد اعزام می شود. مواضع مشابهی برای بیش از 12 کشور دیگر از جمله سوریه، میانمار، ایران، کره شمالی، بلاروس و چندین کشور آفریقایی ایجاد شده است.

بیش از 20 گروه و نهاد روسی از شورای حقوق بشر خواسته بودند گزارشگر ویژه برای روسیه تعیین کند. روسیه به برخورد قهری با مخالفان حکومت و نیز جنایت جنگی در اوکراین متهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 + = دو