اخبار

سازمان ملل: شهرک های اسرائیلی غیرقانونی و مانع اساسی صلح هستند

سازمان ملل: شهرک های اسرائیلی غیرقانونی و مانع اساسی صلح هستند

نماینده ویژه سازمان ملل در امور صلح خاورمیانه با ابراز نگرانی جدی نسبت به تخریب و مصادره اموال متعلق به فلسطینیان تاکید کرد: همه شهرک‌های اسرائیلی بر اساس قوانین بین‌المللی غیرقانونی هستند و مانعی اساسی برای صلح هستند.

به گزارش ایرنا، تور ونسلند هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه روز سه شنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت گفت: فلسطینی ها و اسرائیلی ها، منطقه و جامعه بین‌الملل باید به چالش‌های اساسی سیاسی، امنیتی، اقتصادی و نهادی که منجر به درگیری می‌شود، رسیدگی کنند. باید اقدامات یکجانبه و تحریک آمیز که باعث خشونت می شود و از پیشرفت در جهت حل این مناقشه و پایان دادن به اشغال جلوگیری می کند، متوقف شود.

وی با اشاره به افزایش تنش در هفته های اخیر افزود: در مجموع در کرانه باختری اشغالی ۱۷ فلسطینی از جمله دو کودک کشته و ۲۰۰ نفر فلسطینیان از جمله چهار زن و ۳۸ کودک توسط نیروهای امنیتی اسرائیل در جریان تظاهرات، درگیری ها، عملیات جستجو و دستگیری، حملات و حملات ادعایی علیه اسرائیلی ها و حوادث دیگر زخمی شدند. ۳۹ فلسطینی دیگر شامل سه زن و چهار کودک در تیراندازی، پرتاب سنگ و سایر حوادث توسط شهرک نشینان اسرائیلی مجروح شدند.

ونسلند همچنین گفت: همچنین چهار غیرنظامی اسرائیلی از جمله ۲ زن و ۱ کودک در تیراندازی فلسطینیان، درگیری، پرتاب سنگ و کوکتل مولوتف کشته و ۳۱ اسرائیلی دیگر از جمله ۴ غیرنظامی شامل ۲ زن، ۱ کودک و ۱۲ نیروهای امنیتی اسرائیل مجروح شدند.

هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در امور صلح خاورمیانه ادامه داد: من به شدت نگران خشونت و اقدامات تحریک آمیز در هفته های گذشته، به ویژه درگیری های خشونت آمیز در داخل مسجد الاقصی هستم. من مجدداً خواستار احترام به وضعیت موجود در اماکن مقدس در بیت المقدس هستم.

این مقام سازمان ملل در عین حال گفت: من شلیک بی رویه راکت به سمت مراکز جمعیتی اسرائیل را محکوم می کنم. من تکرار می کنم که اقدامات تروریستی و هدف قرار دادن غیرنظامیان منفور است و باید توسط همه محکوم شود. همه عاملان خشونت باید پاسخگو باشند و به سرعت به پاسخگو شوند.

هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در امور صلح خاورمیانه افزود: نیروهای امنیتی باید حداکثر خویشتنداری را به کار گیرند و از نیروی کشنده فقط در مواقع بسیار بحرانی که گزینه دیگری برای محافظت از جان نیست استفاده کنند.

ونسلند اضافه کرد: من از اینکه کودکان همچنان قربانی خشونت می شوند، نگرانم. کودکان هرگز نباید مورد خشونت، سوء استفاده یا آسیب قرار گیرند.

وی تصریح کرد: من مجدداً تأکید می‌کنم که همه شهرک‌های اسرائیلی بر اساس قوانین بین‌المللی غیرقانونی هستند و مانعی اساسی برای صلح هستند.

این مقام سازمان ملل گفت: من از همه طرف ها می خواهم که از اقدامات یکجانبه و تحریک آمیز اجتناب کنند.تخریب و مصادره اموال متعلق به فلسطینیان همچنان یک نگرانی جدی است. من از مقامات اسرائیلی می‌خواهم که به آواره ساختن و اخراج فلسطینی‌ها از خانه هایشان پایان دهند و با تصویب طرح‌های بیشتر به فلسطینی‌ها اجازه دهند تا به طور قانونی ساخت و ساز کنند و نیازهای توسعه‌ای خود را برطرف کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 1 = هفت