گزارش ها

سیاستمدار ایرلندی: صلح خاورمیانه در گروی نابودی رژیم آپارتاید اسرائیل است

سیاستمدار ایرلندی: صلح خاورمیانه در گروی نابودی رژیم آپارتاید اسرائیل است

 نماینده پارلمان ایرلند با اشاره به جنایت‌های گسترده رژیم صهیونیستی در حق مردم مظلوم فلسطین در طول ۷۲ سال گذشته تصریح کرد که برقراری صلح میان یهودیان، مسلمانان و یهودیان در فلسطین در گرو نابودی رژیم آپارتاید اسرائیل است.

«ریچارد بوید برت» از حزب «همبستگی – مردم پیش از سود» روز جمعه (۲ خرداد) به مناسبت روز جهانی قدس در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در لندن، روند تحولات سال ۱۹۴۸ از اشغال فلسطین و روز نکبت تا اعلام موجودیت اسرائیل را یک فاجعه توصیف کرد.

وی افزود: در هفت دهه گذشته ما شاهد پاکسازی قومی و شدیدترین نوع سرکوب مردم فلسطین بودیم. در این مدت رژیم اسرائیل درحالی وانمود کرده طرفدار صلح است که در عمل مشغول نابودی خانه و کاشانه ملت فلسطین بوده است.

برت در همین پیوند وضعیت ساکنین نوار غزه را بر اثر سال‌ها محاصره و حملات پی‌درپی ارتش اسرائیل هولناک توصیف کرد و افزود: در این منطقه حدود ۲ میلیون نفر از دسترسی به ابتدایی‌ترین منابع زندگی محروم شده‌اند.

این در حالیست که به گفته او بحران کرونا و کمبود تجهیزات پزشکی در این منطقه اوضاع را وحشتناک‌تر کرده است.

حقوق فلسطینیان بر پایه قطعنامه سازمان ملل متحد تامین نشده است

وی در پاسخ به سووالی درباره انفعال سازمان های بین‌المللی برای حل مناقشه خاورمیانه هم گفت: مسئولین سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل و قدرت‌های بین‌المللی مانند ایالات متحده و اتحادیه اروپا باید از عدم تامین حقوق ابتدایی فلسطینیان سر خود را با شرمساری به دیوار بکوبند.

این سیاستمدار ایرلندی یادآور شد: آنها حتی قادر نبودند بر پایه قطعنامه سازمان ملل متحد از حقوق مردم فلسطین حمایت کنند.

وی با بیان اینکه حق بازگشت طبق بین‌الملل به عنوان یک اصل مورد پذیرش قرار گرفته است تصریح کرد که بیش از شش میلیون فلسطینی آواره باید بتوانند به خانه و کاشانه خود بازگردند. «اما جامعه جهانی با سکوت خود مجوز نقض مکرر قوانین بین‌المللی و حقوق بشری درباره فلسطین از پاکسازی قومی گرفته تا محاصره غیر قانونی غزه و تصرف بیشتر سرزمین‌های فلسطین و نابودی خانه و کاشانه مردم این کشور را صادر کرده است. »

برت فهرست قوانینی را که رژیم صهیونیستی در ۷۲ سال گذشته نقض کرده بلندبالا توصیف کرد و افزود: این در حالیست که سازمان ملل متحد، آمریکا و اتحادیه اروپا نه تنها کنار نشسته و اجازه می‌دهند این تخلفات رخ دهد بلکه با اسرائیل در سرکوب بیشتر فلسطینیان دست به یکی شده‌اند.

معامله قرن را نمی‌توان طرح صلح نامید

این سیاستمدار ایرلندی در بخش دیگری از این گفت وگو طرح ادعایی رئیس جمهوری آمریکا درباره صلح خاورمیانه را نیز رد کرد و افزود: به نظر من این طرح را نمی توان صلح‌آمیز نامید. نوعی وانمودسازی از سوی ایالات متحده است که نشان دهد به دنبال صلح است در حالی که به ادامه اشغال‌گری سرزمین‌های فلسطین و سلب مالکیت قدس توسط مشروعیت می‌دهد.

او در پاسخ به سووالی درباره طرح الحاق کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی هم یادآور شد؛ این طرح در راستای تامین اهداف طرح واشنگتن برای سرقت بیشتر سرزمین‌های فلسطین است.

برت افزود: این طرح هرگونه مذاکرات صلح را به تمسخر گرفته و فلسطینیان را بیشتر تحریک می‌کند.

این سیاستمدار ایرلندی خواستار مخالفت جامعه جهانی الحاق کرانه باختری شد و افزود که حزب او از طریق اعمال فشار بر دولت ایرلند و سایر دولت‌های اروپایی تلاش خواهد کرد تا آنها «رژیم آپارتاید اسرائیل» را تحریم کنند.

وی اسرائیل را بدتر از رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی نامید و این‌گونه نتیجه گرفت که اگر این رژیم از سوی جامعه جهانی تحریم و سرنگون شد، چنین رفتاری با رژیم اسرائیل به دلیل نقض مکرر قوانین بین المللی بیشتر صدق می‌کند.

برت بر همین اساس تصریح کرد که به حمایت از جنبش بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل ادامه می‌دهد و از جامعه جهانی خواست تا در این پویش مشارکت کنند.

رژیم اسرائیل در اصل یک موجودیت آپارتاید است

این سیاستمدار ایرلندی در پاسخ به آخرین سووال درباره راه حل مناقشه فلسطین و اسرائیل گفت: مادامی که رژیم فعلی اسرائیل موجود باشد هرگز نخواهیم توانست به صلح برسیم چون این رژیم بر پایه نژادپرستی و آپارتاید پایه‌گذاری شده که هیچ حقی برای فلسطینیان قائل نیست. رژیم اسرائیل در اصل یک موجودیت آپارتاید است.

وی با بیان اینکه دنیا در هیچ‌کجا موجودیت رژیم آپارتاید را برنمی‌تابد پرسید پس چرا باید چنین رژیمی را در فلسطین تحمل کنیم.

برت خاطر نشان کرد: اگر خواهان دست‌یابی به صلح بین یهودیان، عرب‌ها، مسلمانان و یهودیان در فلسطین هستیم باید رژیم آپارتاید اسرائیل از بین برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت − = 6