اخبار

سیاستمدار ونزوئلایی: هرگز در برابر امپریالیسم آمریکا زانو نخواهیم زد

 معاون اول حزب حاکم متحد سوسیالیست ونزوئلا (PSUV) به دنبال هشدار اخیر دولت کاراکاس مبنی بر وجود طرح‌هایی علیه صلح در حوزه کارائیب تاکید کرد ونزوئلا هرگز در برابر امپریالیسم آمریکای شمالی زانو نخواهد زد.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از تارنمای اسپوتنیک موندو، دیوسدادو کابِیو (Diosdado Cabello) اعلام کرد: ما هرگز در برابر امپریالیسم آمریکای شمالی یا هیچ امپراتوری در جهان زانو نمی‌زنیم، هرگز این کار را نکرده‌ایم و نخواهیم کرد.

این نماینده مجلس ونزوئلا خاطر نشان کرد که حاکمیت کشورش پس از مذاکره کشور گویان با شرکت فراملیتی اکسون موبیل آمریکا برای اکتشاف نفت در قلمرو مورد مناقشه اِسِکیبو (Esequibo) در خطر است.

وی گفت: امروز ونزوئلا دوباره تهدید شده است، فراملیتی‌های نفتی با یک کشور متحد شده‌اند، آنقدر قوی هستند که رئیس‌جمهوری منصوب کردند و آن کشور، (گویان) تصمیماتی می‌گیرد که بر حاکمیت کشور ما تاثیر می‌گذارد.

براساس این گزارش، بیش از یک قرن است که ونزوئلا و گویان مدعی حاکمیت اسکیبو هستند، منطقه‌ای به وسعت حدود ۱۶۰ هزار کیلومتر مربع که دارای ذخایر نفتی مهمی است. با این حال، این درگیری به دنبال فرآیند مناقصه یک جانبه گویان برای بلوک‌های نفتی در منطقه مورد مناقشه تشدید شده است.

تنش‌ها میان کاراکاس و جورج تاون به تازگی و پس از موافقت گویان با فعالیت شرکت آمریکایی اکسون موبیل در بلوک‌های نفت و گاز واقع در قلمرو دریایی اسکیبو افزایش یافت.

نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا به تازگی از عرفان علی همتای گویانی خود خواست که به فرماندهی آمریکا اجازه ندهد «کشورش را به پایگاه نظامی علیه ونزوئلا تبدیل کند» و او را به میز مذاکره برای حل‌وفصل دیپلماتیک مناقشه دعوت کرد.

ونزوئلا هرگز حاکمیت گویان بر منطقه نفت‌خیز اسکیبو را به رسمیت نشناخته است و اطمینان داده که این مناقشه باید در چارچوب توافق‌نامه ژنو ۱۹۶۶ حل‌وفصل شود.

در سال ۲۰۱۵، غول نفتی آمریکایی اکسون موبیل ذخایری بزرگ در بخش دریایی قلمرو مورد ادعا را کشف کرد و از آن زمان تاکنون، ۹ اکتشاف انجام داده است. بلوک نفتی Stabroek در سواحل اسکیبو که سال ۲۰۱۵ کشف شد، دومین ذخایر بزرگ نفت در جهان محسوب می‌شود.

مادورو هفته گذشته، وجود طرح‌ها و برنامه‌هایی علیه صلح در این کشور کارائیب را محکوم کرد و گفت: من از تمام ونزوئلا می‌خواهم که از صلح دفاع کنند، اما به ویژه از مردم می‌خواهم که به شیوه‌ای برتر برای دفاع از صلح سازماندهی کنند، برنامه‌هایی علیه صلح مردم و تبدیل نفرت به خشونت وجود دارد.

وی در همین راستا از فعال شدن و سازماندهی واحدهای مردمی برای صلح (UPAZ) و شورای ویژه صلح (Cpaz) خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 × پنج =