اخبار

عضویت جمهوری اسلامی ایران در سه نهاد فرعی اکوسوک

شورای اقتصادی-اجتماعی ملل متحد (اکوسوک) در نشست روز چهارشنبه به وقت محلی خود با اجماع، عضویت ایران در سه نهاد کمیسیون پیشگیری از جرم و عدالت کیفری(CCPCJ)، کمیته برنامه و هماهنگی ملل متحد (CPC) و شورای برنامه جهانی مقابله با ایدز (UNAIDS) را به تصویب رساند.

کمیته برنامه و هماهنگی ملل متحد (CPC) به عنوان نهاد فرعی اکوسوک و مجمع عمومی، بازوی سیاستگذار در امر برنامه ریزی و هماهنگی در سازمان ملل است.

در این راستا، ایران همواره مسئولیت مهمی در فرآیند تصمیم‌گیری، ارائه راهنمایی و مشاوره مستمر در مورد موضوعات مربوط به برنامه‌ریزی و بودجه سازمان ملل بر عهده داشته است.

ایران به عنوان یکی از اعضای موسس سازمان ملل و با تکیه بر تجربه گسترده خود و مشارکت طولانی مدت در این نهاد، فعالانه در تهیه برنامه های استراتژیک سازمان ملل متحد شرکت کرده و همواره سیاست خود را هماهنگی اولویت ها و نیازهای جامعه بین المللی و تطابق آن با آرای کشورهای در حال توسعه اعلام داشته است.

جمهوری اسلامی ایران همچنین نقش فعالی در برنامه مشترک سازمان ملل متحد در مورد ایدز (UNAIDS) ایفاد کرده است. این نهاد ظرفیت تصمیم گیری و اجرایی عمده ای برای هماهنگی اقدامات ۱۱ ارگان وابسته به سازمان ملل متحد، جامعه مدنی و بخش خصوصی در امر مبارزه با این بیماری فراهم می آورد.

همچنین تداوم عضویت جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون پیشگیری از جرم و عدالت کیفری و ایفای نقش فعال در این نهاد حائز اهمیت است. این ارگان فرعی ملل متحد که در شهر وین مستقر است، محملی برای تبادل تخصص، تجربه و اطلاعات به منظور توسعه استراتژی‌های ملی و بین‌المللی و شناسایی اولویت‌های مبارزه با جرم است.

پیشتر ۵۴ عضو گروه آسیا-اقیانوسیه کاندیداتوری ایران از این گروه منطقه ای را برای عضویت در سه نهاد مذکور به تایید رسانده بودند.

عضویت اجماعی جمهوری اسلامی ایران در این سه نهاد که پس از ماه ها تلاش کشورهای غربی برای انزوای ایران در محافل بین المللی صورت می پذیرد، اذعان جامعه بین المللی به اهمیت جایگاه و عملکرد حرفه ای ایران و ضرورت تداوم نقش آفرینی هیات ایران در نهادهای مذکور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 + = هفت