اخبار

مقام یمنی: سازمان ملل متون قابل تفسیری درباره آتش‌بس ارائه کرده است

عبدالملک العجری عضو هیئت مذاکره کننده انصار الله یمن از عملکرد و استانداردهای دوگانه سازمان ملل در قبال آتش‌بس یمن به شدت انتقاد کرد.

العجری به شبکه خبری المسیره گفت: سازمان ملل، متون قابل تأویل و تفسیری درباره آتش‌بس ارائه کرده است. این مسئله قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه، شورای امنیت نیز جایگاهی برای عدالت و امنیت نیست، تأکید کرد: این شورا، وابسته به منافع، ملاحظات بین‌المللی و موازنه قواست. موضع آمریکا، انگلیس و فرانسه هم در قبال یمن عجیب نیست.

این مقام یمنی با تأکید بر اینکه سه کشور مذکور، عامل بحرانهای منطقه خاورمیانه هستند، تصریح کرد: آتش‌بس در قالب نخست خود، به پایان رسیده است، ولی ما مذاکره را رد نمی‌کنیم.

العجری با بیان اینکه مانند قبل، هیچ تضمینی برای تداوم آتش‌بس وجود ندارد، تصریح کرد: عربستان در اطراف خود بحرانهایی ایجاد کرده است. همین مسئله باعث می‌شود که مورد باجخواهی کشورهای غربی قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه پرونده پرداخت حقوق متعلق به همه مردم یمن است و هیچ ارتباطی به نظامی یا غیر نظامی بودن آنان ندارد، در پایان هشدار داد: اگر مذاکرات به بن‌بست برسد، تنش، گزینه جایگزین خواهد بود.

ن در حالی است که «هانس گروندبرگ»  فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن دهم مهر ماه جاری از شکست مذاکرات برای تمدید آتش‌بس در این کشور خبر داد و گفت: به مذاکره با همه طرفها ادامه خواهیم داد تا به سرعت، به توافق دست پیدا کنیم».

این مقام سازمان ملل خبر داد که به طرفهای مذاکرات، در یکم اکتبر، پیشنهادی برای تمدید شش ماهه آتش‌بس ارائه کرده است و موارد دیگری را به مفاد آتش‌بس اضافه کرده است.

آتش‌بس دو‌ماهه یمن در سیزدهم فروردین‌ماه امسال (۱۴۰۱) آغاز شد؛ اما دوازدهم خردادماه بود که فرستاده سازمان ملل متحد اعلام کرد، طرفین درگیر در یمن با همان شروط قبلی توافق اصلی موافقت کردند که آتش‌بس دو ماه دیگر و پس از آن نیز بار دیگر تا دوم اکتبر (۱۰ مهر) تمدید شد.

دولت صنعاء در این مدت در شرایطی به دلیل کاهش درد و رنج‌های مردم یمن با آتش‌بس موافقت کرده است که ائتلاف سعودی همچنان به محاصره یمن ادامه داده و به طور روزانه با حملات خود آتش بس را نقض می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت × = 56