یاداشت ها

موانع استقرار صلح در جهان

دکتر محسن پاک آیین عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی و سفیر سابق ایران در آذربایجان

21 سپتامبر مقارن با 30 شهریور به عنوان روز جهانی صلح شناخته شده است و هرسال در سطوح جهانی گرامی داشته می شود. آرزوی دیرینه بشر، وجود جهانی عاری از جنگ و مالامال از صلح و دوستی بوده  و این آرزو، حقی برآمده از کرامت و حیثیت بشری بوده که مورد تائید اسلام نیز قرار گرفته است.

 

علی‌رغم تمامی تلاش‌هایی که در طی چند دهه برای استقرار صلح در جهان و پیان دادن به جنگ ها و مناقشه ها صورت گرفته اما کماکان موانعی همچون سلطه طلبی، تروریسم، اشغال سرزمین ها ، نژادپرستی و…به عنوان موانع ایجاد صلح بشمار می روند.

 

امروز نژاد پرستی یکی از انواع تفکر لیبرال دموکراسی است که نه تنها در آمریکا بلکه توسط رژیم صهیونیستی نیز اعمال می شود. در بحران اوکراین نیز در جریان فرار مردم به سوی مناطق امن، شاهد اعمال نژادپرستی بودیم و بارها به آسیاتبارها و عرب تبارها اجازه سوار شدن به قطار داده نشد و نجات سفیدپوستان در اولویت قرار گرفت.

 

آمریکا با الهام از لیبرال دموکراسی، گروه تروریستی داعش را ایجاد می‌کند تا جامعه اسلامی را به‌جان هم بیندازد. آمریکا به‌نام آزادی، برای حقوق غیر سفیدپوستان ارزشی قائل نیست و همواره سفیدپوستان، سیاه‌پوستان را در خود آمریکا قربانی خودبرترپنداری نژادی می‌کنند.

 

در ماه های اخیر جهان شاهد جنایات گسترده‌ای از سوی رژیم صهیونیستی علیه مردم مسلمان و مظلوم فلسطین و غزه بود که نمونه بارز آن یورش نظامیان اشغالگر به مسجد الاقصی و کشتار مردم بی پناه است. این جنایات البته با واکنش منفی ملت ها و کشورهای مسلمان و حتی نهادهای بین المللی مواجه شد اما نهادهای حقوق بشری در مقابل پیامدهای بسیار مهم این جنایات،سکوت اختیار کردند. البته ناگفته پیداست که جنایات اسرائیل و یورش رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی نشانگر این است که رژیم منحوس در مسیر زوال قرار گرفته است.

 

اقدامات نژاد پرستانه رژیم اشغالگرقدس علیه عرب تباران در سرزمین‌های اشغالی که معمولا مورد سانسورهای خبری قرار می‌گیرد، در دوسال گذشته برجسته شده تا حدی که نهادهای حقوق بشری و سازمان عفو بین الملل که نهادهای غربگرا و متمایل به آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند نیز اعتراف کردند که آپارتاید به صورت سیستماتیک در اسرائیل وجود دارد.

 

امروز به دنبال مقاومت و مبارزات مردم فلسطین، بتدریج شرایط برای اجرایی شدن طرح صلح طلبانه جمهوری اسلامی ایران در سرزمین های اشغالی آماده می شود. طرح جمهوری اسلامی ایران که توسط حضرت آیت الله خامنه ای در نهم شهریور سال ۱۳۹۱ در اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران، رونمایی شد، در سازمان ملل هم ثبت شده و در میان نخبگان دنیا، طرفداران زیادی پیدا کرده است.

 

این طرح، متکی بر مردم سالاری است و پیشنهاد می دهد که در یک اقدام دموکراتیک و براساس آراء عمومی، تمام مردم سرزمین‌های اشغالی اعم از مسلمان، مسیحی، یهودی و آوارگانی که در کشورهای دیگر مانند اردن حضور دارند در یک همه پرسی شرکت و نظام آینده حاکم بر سرزمین‌های اشغالی را تعیین کنند. طبعا برای رسیدن به مرحله همه پرسی، ایستادگی و مقاومت مردم فلسطین و حمایت کشورهای اسلامی از محور مقاومت، اولویت و ضرورت دارد. به عبارت دیگر تداوم مقاومت، زمینه ساز همه پرسی خواهد شد. این همه پرسی موجب استقرار آرامش و صلح در سرزمین های اشغالی دارد و بر مردمسالاری و تعیین سرنوشت مردم توسط آرای اکثریت مبتنی می باشد.

 

یکی از موانع استقرار صلح در جهان، حمایت استکبار جهانی از تجاوز به کشورهای مستقل و نقض حاکمیت آنهاست. تجاوز ائتلاف سعودی به یمن و ویران ساختن این کشور و قتل عام مسلمانان، نماد بارز نقض حقوق بشر توسط ائتلاف سعودی است که مورد حمایت آمریکا، اسرائیل و اعراب مرتجع قرار دارد.

 

تروریسم و ترورهای دولتی که معمولا توسط رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا علیه مخالفان خود صورت می پذیرد نیز یکی از موانع برقراری صلح در غرب آسیاست. ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابو مهدی مهندس است که قاطبه حقوق‌دان‌های منصف و آزاده جهان بر زشتی آن صحه گذارده و آن را غیر قانونی وخلاف موازین حقوقی دانسته اند نیز مصداق بارز “صلح ستیزی” توسط آمریکا است.

 

جنایت آمریکا در ترور شهید سلیمانی به عنوان یک نیروی نظامی ایرانی که به دعوت رسمی عراق در این کشور حضور داشت، یک موضوع حقوقی بوده و به دلایل زیر از سوی نهادهای قضایی ایرانی، عراقی و بین المللی قابل پیگیری است و می تواند به صدور حکم علیه عاملان و مسببان آمریکایی آن منجر شود.

 

اغلب حقوقدانان جهان حتی برخی از قضات آمریکا معتقد هستند که این ترور اقدامی خلاف صلح جهانی و به مثابه اقدام علیه امنیت ملی یک کشور مستقل انجام شده و می بایست در محاکم بین المللی به آن رسیدگی شود.

 

سردار سلیمانی به عنوان مهمان دولت عراق برای انجام مأموریت دو روزه وارد عراق شده بود و ترور ناجوانمردانه وی ناقض فاحش کنوانسیون ژنو (قتل ارادی) و همچنین برخلاف ماده ۶ میثاق مدنی و حق ذاتی حیات بوده  و مطابق بند الف اساسنامه دیوان کیفری بین‌المللی، قتل عمد محسوب می شود. این ترور نقض قطعنامه ۱۳۶۸ شورای امنیت است و چون  قربانیان جنایت اتباع ایرانی و عراقی  هستند می‌توان به قوانین داخلی ایران و عراق نیز برای مجازات عاملان و مسببان آن استناد کرد.

 

در دیدگاه اسلامی، چالش ها و موانعی برای گفتگو و صلح پایدار وجود دارد که باید جامعه بشری برای رفع آنها اقدام کند. نادیده گرفتن استقلال کشورها و دخالت در امور آنها، عدم رعایت اصل احترام متقابل،نژادپرستی، تروریسم، اشغال سرزمین ها ، یکسان نبودن توزیع قدرت، سلطه جویی قدرت ها، وابستگی سازمان های بین المللی به قدرت های بزرگ، فراموش کردن عدالت و معنویت و رقابت های تسلیحاتی از جمله موانع صلح عادلانه در جهان است که باید مورد توجه کشورهای مستقل برای مبارزه با آنها قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


یک + 7 =