اخبار

نظرات متفاوت اعضای کنگره آمریکا درمورد تبادل زندانیان و آزادسازی پول های بلوکه شده ایران

مایک ترنر رئیس جمهوریخواه کمیته اطلاعاتی مجلس آمریکا در گفت و گو با شبکه سی بی اس ضمن انتقاد از اینکه دولت بایدن کنگره را در جریان جزئیات توافق اخیر با ایران درمورد آزادی زندانیان قرار نداده، گفت: در حال حاضر از شروط توافق و یا حتی کلیت آن مطلع نشده ایم.

وی افزود: نگرانی ما این است که دولت بر خلاف برجام که تحت نظارت کنگره بود، در حال پیگیری یک توافق غیر رسمی باشد.

نماینده ایالت اوهایو گفت: دولت بایدن نشان داده که این توافق بخشی از یک توافق گسترده تر در مورد برنامه غنی سازی ایران بوده و در صورت تبدیل به یک توافق سری، نگرانی فراوانی برای کنگره ایجاد خواهد کرد.

این عضو بلندپایه کنگره در ادامه این گفت و گو در پاسخ به سوالی در مورد تصمیم احتمالی کنگره درمورد ممنوعیت سفر به ایران گفت که این موضوع حتماً باید مد نظر قرار گیرد.

شبکه خبری فاکس نیوز نیز در گفت و گو با دو تن از نمایندگان مجلس به بررسی توافق اخیر پرداخت و به نقل از مایک مک کال نماینده جمهوریخواه تگزاس نوشت: باید با دیدگان باز این موضوع را بررسی کنیم.

رئیس کمیته امور خارجه مجلس آمریکا مدعی شد: ۶ میلیارد دلاری که به ایران ارسال می شود صرف جاه طلبی هسته ای ایران و افزایش عملیات تروریستی نواب آنان می شود.

وی افزود: ما در حال تکرار اشتباه های گذشته هستیم.

آدام اسمیت نماینده دموکرات ایالت واشنگتن اما با دفاع از توافق اخیر گفت که دارایی های مذکور تحت کنترل قطر خواهد بود.

وی انتقادهای جمهوریخواهان را زیر سوال برد و مدعی شد: این نگرانی زمانی که در دوره دولت ترامپ تعدادی از کشورها مشغول نقل و انتقال پول به ایران بودند کجا بود؟ وی تاکید کرد که وجه مذکور پول ایران در کره جنوبی است که به دلیل تحریم ها به آن دسترسی نداشته است.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد ۱۹ مرداد ماه خروج زندانیان دو تابعیتی را از زندان اوین تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا تایید کرد و گفت: این خروج در چارچوب یک توافق با واسطه‌گری یک کشور ثالث صورت گرفته تا طرفین ۵ زندانی مورد نظر را به طور متقابل آزاد کنند و مشمول بخشش قرار دهند.

در اجرای این توافق، قرار است وجوه (پول های) توقیف شده ایران در کره جنوبی آزاد و به کشور قطر منتقل شود.

پیشتر ران دیسانتیس نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا در پی اعلام آغاز فرایند تبادل زندانیان میان تهران – واشنگتن و آزاد سازی وجوه توقیف شده ایران با عصبانیت از این موضوع گفت: بایدن در برابر ایران تسلیم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 × = هجده