مقاله ها

نگاهی به موانع صلح جهانی

دکتر محسن پاک آیین عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت روز جهانی صلح یادداشت اختصاصی برای این سازمان مردم نهاد به رشته تحریر در آورده اند .
محسن پاک‌آیین در یادداشتی با عنوان «موانع استقرار صلح جهان»، نژادپرستی را یکی از موانع صلح دانست و به نادیده گرفتن استقلال کشورها و دخالت در امور آن‌ها به عنوان موانع رسیدن به ایجاد صلح اشاره کرد. متن یادداشت در ادامه می‌آید.

۲۱ سپتامبر مقارن با ۳۰ شهریور، روز جهانی صلح شناخته شده است و هر سال در سطوح جهانی گرامی داشته می‌شود. آرزوی دیرینه بشر، وجود جهانی عاری از جنگ و سرشار از صلح و دوستی بوده و این آرزو، حقی برآمده از کرامت و حیثیت بشری و مورد تائید اسلام نیز هست. علی‌رغم تمامی تلاش‌هایی که در طول چند دهه برای استقرار صلح در جهان و پایان دادن به جنگ‌ها و مناقشه‌ها صورت گرفته است، همچنان موانعی همچون سلطه‌طلبی، تروریسم، اشغال سرزمین‌، نژادپرستی و… موانع ایجاد صلح هستند.

امروز نژادپرستی یکی از انواع تفکر لیبرال دموکراسی است که نه تنها آمریکا بلکه رژیم صهیونیستی نیز آن را اعمال می‌کند. در بحران اوکراین نیز در جریان فرار مردم به مناطق امن، دنیا شاهد اعمال نژادپرستی بود و بارها به آسیایی‌تبارها و عرب تبارها اجازه سوار شدن به قطار داده نشد و نجات سفیدپوستان در اولویت قرار گرفت.

آمریکا با الهام از لیبرال دموکراسی، گروه تروریستی داعش را ایجاد کرد تا جامعه اسلامی را به‌ جان هم بیندازد. آمریکا به‌نام آزادی، برای حقوق غیر سفیدپوستان ارزشی قائل نیست و همواره سفیدپوستان، سیاهپوستان را در خود آمر یکا قربانی خود برتر پنداری نژادی می‌کنند.

در ماه‌های اخیر جهان شاهد جنایت‌های گسترده‌ رژیم صهیونیستی در حق مردم فلسطین و غزه بود که نمونه بارز آن یورش نظامیان اشغالگر به مسجد الاقصی و کشتار مردم بی‌پناه است. این جنایت‌ها البته با واکنش منفی ملت‌ها و کشورهای مسلمان و حتی نهادهای بین‌المللی روبه‌رو شد، اما نهادهای حقوق‌بشری در برابر پیامدهای بسیار مهم این جنایت‌ها، سکوت کردند.

ناگفته پیداست که جنایت‌های اسرائیل و یورش به مسجد الاقصی نشانگر این است که این رژیم منحوس در مسیر زوال قرار گرفته است. اقدامات نژادپرستانه رژیم اشغالگر قدس علیه عرب‌تباران در سرزمین‌های اشغالی که معمولا سانسور خبری می‌شود، در دوسال گذشته پررنگ شده تا حدی که نهادهای حقوق‌بشری و سازمان عفو بین‌الملل که نهادهای غرب‌گرا و متمایل به آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند، اعتراف کردند که آپارتاید (تبعیض نژادی) به صورت سیستماتیک در اسرائیل وجود دارد.

امروز به دنبال مقاومت و مبارزات مردم فلسطین، بتدریج شرایط برای اجرایی شدن طرح صلح‌طلبانه جمهوری اسلامی ایران در سرزمین‌های اشغالی فلسطین آماده می‌شود. طرح جمهوری اسلامی ایران که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در نهم شهریور سال ۱۳۹۱ در اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران، رونمایی کرد، در سازمان ملل هم ثبت شده و در میان نخبگان دنیا، طرفداران زیادی یافته است.

این طرح، متکی بر مردم‌سالاری است و پیشنهاد می‌دهد که در یک اقدام دموکراتیک و بر اساس آراء عمومی، تمام مردم سرزمین‌های اشغالی اعم از مسلمان، مسیحی، یهودی و آوارگانی که در کشورهای دیگر مانند اردن حضور دارند، در یک همه‌پرسی شرکت و نظام آینده حاکم بر فلسطین اشغالی را تعیین کنند. طبعا برای رسیدن به مرحله همه‌پرسی، ایستادگی و مقاومت مردم فلسطین و حمایت کشورهای اسلامی از محور مقاومت، اولویت و ضرورت دارد. به عبارت دیگر تداوم مقاومت، زمینه‌ساز همه‌پرسی خواهد شد. این همه‌پرسی موجب استقرار آرامش و صلح در سرزمین اشغالی می‌شود و بر مردم‌سالاری و تعیین سرنوشت مردم با آرای اکثریت، مبتنی است.

یکی از موانع استقرار صلح در جهان، حمایت استکبار جهانی از تجاوز به کشورهای مستقل و نقض حاکمیت آن‌ها است. تجاوز ائتلاف سعودی به یمن و ویران ساختن این کشور و قتل عام مسلمانان، نماد بارز نقض حقوق بشر به دست ائتلاف سعودی است که تحت حمایت آمریکا، اسرائیل و اعراب مرتجع قرار دارد.

تروریسم و ترورهای دولتی که معمولا رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا علیه مخالفان خود اجرا می‌کند، نیز یکی از موانع برقراری صلح در غرب آسیا است. ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس که قاطبه حقوقدانان منصف و آزاده جهان بر زشتی آن صحه گذارده و آن را غیر قانونی و خلاف موازین حقوقی دانسته‌اند نیز مصداق بارز «صلح ستیزی» آمریکاست.

جنایت آمریکا در ترور شهید سلیمانی به عنوان یک نیروی نظامی ایرانی که به دعوت رسمی عراق در این کشور حضور داشت، یک موضوع حقوقی است و به دلایل زیر از جانب نهادهای قضایی ایرانی، عراقی و بین‌المللی قابل پیگیری است و می‌تواند به صدور حکم علیه عاملان و مسببان آمریکایی آن منجر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 × = هشتاد یک