کنفرانس ها

همايش حقوقدانان راه هاي مقابله با رژيم صيهونيستي

هم انديشي حقوقدانان (راه هاي مقابله با رژيم صيهونيستي) از سوي كانون تفكر ايران و دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران صبح امروز 25 خردادماه  در سالن اجتماعات اين دانشكده برگزار شد.
در ابتداي اين هم انديشي دكتر سید فضل الله موسوي ريس  دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران در سخناني گفت: از لحاظ حقوقي حمله رژيم صهيونيستي به كشتي صلح و آزادي در منطقه آب هاي بين المللي صورت گرفته است .

وي اضافه كرد كه طبق مقررات جهاني رژيم صهيونيستي اصلا حق نداشته است كه اين كار را انجام دهد و اين خود يك جرم مسلم و آشكار است.
دكتر موسوي افزود: اگر به فرض هم اين كاروان از منطقه آب هاي سرزميني و غير آزاد عبور مي كرد چون عبوري بي ضرر بوده است و همچنين كشتي جنگي نبوده حمله ددمنشانه به اين كاروان غير قابل توجيه است.
ريس دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران ادامه داد:  اميدواريم 60 كشتي ديگر كه آماده حركت به سوي غزه مي باشد بتواند اين محاصره را بشكنند و حقوق حقه اين سرزمين ادا شود.

در ادامه اين همايش دكتر عامري دبير كانون تفكر ايران نيز در سخناني  ،ماجراي فلسطين را  دارای سه طرف “مردم مظلوم فلسطين” ، “غزه و رژيم صهيونيستي” و  “دولت ها ،قدرت ها و سازمان هاي بين المللي و افكار عمومي” ذکر کرد.
وي گفت : اگر بتوانيم سرنوشت امروز غزه را غير از روال معمول در عرف حقوق در سطح عمومي زنده كنيم موفق شده ايم كه در زمينه كمك به مردم غزه گامي موثري برداريم و اين كه بتوانيم يك دادگاه جهاني را با حمايت اقشار مردم و افكار عمومي جهان ايجاد كنيم.
وي تاكيد كرد : اگر به راه هاي معمول امور غزه متوسل شويم نمي توانيم موفقيت جديدي را داشته باشيم
پروفسور حسن جونی استاد برجسته حقوق دانشگاه بیروت  نیز گفت :نظام تحلیلگران سیاسی اعتقاد دارند قطعنامه شورای  امنیت علیه ایران برای پوشش اخبار غزه صادر  شده  است .
استاد برجسته حقوق دانشگاه بیروت  افزود: غزه سالانه یکهزار شهید و 11 هزار اسیر دارد به همین دلیل وقتی از این جنایت صحبت می شود باید تمامی جنایات رژیم صهیونیستی را در نظر گرفت.
وی پیرامون حمله به کاروان آزادی گفت : باید توجه داشت که این جنایات در آبهای بین المللی صورت گرفته است ، این کشتی و افراد آن ایرانی نبوده اند،قربانیان کشتی (شهدا) فلسطینی یا غزه ای نبوده اند و هدف این کشتی کمک به منطقه ای بوده که تحت حصار قرار داشته است.

پروفسور حسن جویی خاطرنشان ساخت به همین دلیل بحث وضعیت حقوقی غزه،ماهیت و ساختار حقوقی مکان وقوع جنایت هم اینکه در دریا بوده و دیگر اینکه در کشتی نیز بوده است ، تعریف جنایت و جرم ، بررسی قوانین بین المللی و نقض آن مورد بررسی قرار گیرد .
وی همچنین خواستار مشخص شدن مسوولین این جنایت و تعیین هویت کسانیکه در این حادثه آسیب دیده اند شد.
دکتر حسن جونی در  بخشی  از  سخنانش پرسیدآیا می توان این جنایات را جنایات جنگی برشمرد یا قتل و کشتار ؟ که اگر  قتل  و کشتار  باشد می توانیم آن را یک جنایت ضد بشری مطابق قانون بدانیم .
در  ادامه این  هم اندیشی در هم اندیشی ،  دکتر کاشان (عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و حقوقدانان برجسته) طرح موضوع حمله به کشتی های صلح در آبهای آزاد، در دادگاه دیوان بین المللی لاهه را دارای اهمیت بالا دانست .
وی افزود: اسرائیل یک قدرت اشغالگر به حساب می آیداما دولت اشغالگر هم وظایفی دارد که مهمترین آن توجه به اوضاع سرزمین اشغالی در زمان جنگ و صلح  است .
وی افزود:مسئولین آمریکایی بارها تاکید کرده اند که امنیت رژیم صهیونیستی را تامین خواهند کرد و  و این رژیم هم بر همین اساس دست خود را برای جنایت باز دیده و هر  روز  دست  به  جنایت  جدیدی  می  زند.

زمان:

25خرداد ماه1389

مکان:

دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× سه = 27