اخبار

واکنش وزارت خارجه به قطعنامه شوراي حقوق بشر: طرح قطعنامه جديد سازمان ملل عليه ايران مردود است

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به قطعنامه علیه جمهوری اسلامی ایران در نشست 5٢ شورای حقوق بشر، تاکید کرد: آنچه که طی یک دهه اخیر در قطعنامه های شورای حقوق بشر اتفاق افتاده است، عملا اتهام زنی یکطرفه از سوی بانیان این قطعنامه و حامیان دستورکار گزارشگر ویژه علیه جمهوری اسلامی ایران بوده است.
به گزارش خبرگزاری آریا، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به قطعنامه سیاسی حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی ایران در نشست 5٢ شورای حقوق بشر اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران طرح قطعنامه وضعیت حقوق بشر در نشست پنجاه و دوم شورای حقوق بشر  را که مبتنی بر نگرش گزینشی، غرض ورزانه، تقابل آمیز و با اهداف سیاسی تهیه و تصویب شده است را مردود شمرده و تمدید ماموریت گزارشگر ویژه تحمیلی علیه ایران را محکوم می نماید.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: پیش داوری ها و قضاوت های عجولانه درج شده در این قطعنامه که پیش نویس آن با حمایت برخی کشورهای غربی با هدف کمرنگ کردن پیشرفت های حقوق بشری صورت گرفته در جمهوری اسلامی ایران، تهیه و تصویب شده است، آن را کاملا بی اعتبار می سازد و باید توجّه داشت که نگرش گزینشی، غرض ورزانه، تقابل آمیز به مقوله حقوق بشر، خروجی بهتر از این قطعنامه نخواهد داشت.
کنعانی سوء استفاده از سازوکار های سازمان ملل برای کسب اهداف سیاسی از سوی برخی از کشورهای عضو را عادتی ناپسند دانست و دستکاری آشکار حقوق بشر برای اهداف سیاسی از جمله در ارائه تبعیض آمیز قطعنامه های کشوری در شورای حقوق بشر را مایه تاسف ارزیابی کرد.
سخنگوی دستگاه سیاست خارجی تاکید کرد: شورای حقوق بشر نهاد اصلی سازمان ملل متحد برای ترویج و حمایت از حقوق بشر مبتنی بر همکاری و گفت و گو و محلی برای گفتمان حقوق بشری در میان دولت ها، سازمان های غیر دولتی و سایر ذینفعان است و استفاده ابزاری و سیاسی از این نهاد رویکردی است که کشورهای غربی با اتخاذ آن موجبات تضعیف اعتبار تصمیمات و قطعنامه های آن شده اند.
کنعانی در ادامه اظهار داشت: آنچه که طی یک دهه اخیر در قطعنامه های شورای حقوق بشر اتفاق افتاده است، عملا اتهام زنی یکطرفه از سوی بانیان این قطعنامه و حامیان دستورکار گزارشگر ویژه علیه جمهوری اسلامی ایران بوده و کشورهایی که خود ناقض حقوق دیگر ملت ها هستند، نمی توانند در مقام مدعی و یا قاضی وضعیت حقوق بشر بنشینند، بلکه بایستی پاسخگوی جنایات خود در نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر در کشورهای خود و دیگر کشورهای جهان باشند.

سازمان ملل قطعنامه جدیدی علیه وضعیت حقوق بشر در ایران  تصویب کرد
گفتنی است شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه قطعنامه پیشنهادی انگلیس و ایسلند علیه وضعیت حقوق بشر در ایران را تصویب کرد. نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد ملل متحد و سایر سازمان‌های بین‌المللی در ژنو استفاده ابزاری از مقوله حقوق بشر را مردود اعلام کرد.
علی بحرینی پیش از انجام رای گیری درباره این قطعنامه که با 23 رای مثبت، 8 رای منفی و 16 رای ممتنع تصویب شد گفت: پیش‌نویس قطعنامه‌ای که شورا در شرف رای‌گیری است و توسط ایسلند و بریتانیا به عنوان حامیان اصلی آن ارائه شده است، کاملاً غیرقابل توجیه است و توسط ایران رد شده است.
وی افزود: حامیان این قطعنامه خود را در پشت عنوان حقوق بشر پنهان و از این سازمان برای اهداف سیاسی خود سوء استفاده کردند. پیام ما به بریتانیا و سایر حامیان غربی پیش‌نویس قطعنامه روشن است. مردم ایران با انقلاب اسلامی خود در سال 1357 عزت نفس و استقلال را برگزیدند و علیرغم اقدامات قهرآمیز یکجانبه غیرانسانی و دستکاری رسانه‌ای ، با نفی هرگونه سلطه و تبعیت در آن راه ثابت قدم خواهند ماند.
سفیر کشورمان تصریح کرد: ارائه این قطعنامه، از نظر ایران به عنوان تلاشی بدخواهانه برای هدف قرار دادن و تخریب عمدی چهره حقوق بشری ایران با تولید روایات آشفته، کلیشه های منفی و اتهامات نادرست تلقی می شود.
وی تاکید کرد: این قطعنامه و مأموریت آن عمداً دستاوردهای حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران را نادیده گرفته و کشورم را با هدف انحراف توجهات از نقض حقوق ایرانیان و جنایات علیه بشریت انجام شده توسط حامیان این قطعنامه از طریق تحمیل اقدامات قهرآمیز یکجانبه هدف قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


یک + 4 =