اخبار

وزارت خارجه: قدس شریف به نماد وحدت جهان اسلام و نماد حق‌طلبی تبدیل شده است

وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای به‌مناسبت روز جهانی قدس نوشت: اکنون فلسطین و قدس شریف به نماد وحدت جهان اسلام و نماد حق‌طلبی تمام مظلومین و آزادیخواهان عالم از هر نژاد و دین و مذهبی تبدیل شده است.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به‌مناسبت فرا رسیدن سالروز جهانی قدس بیانیه‌ای را منتشر کرده است که به‌شرح زیر است:

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

پس از گذشت بیش از چهار دهه از نام‌گذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام “روز جهانی قدس” توسط رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره)، اکنون فلسطین و قدس شریف به نماد وحدت جهان اسلام و نماد حق‌طلبی تمام مظلومین و آزادیخواهان عالم از هر نژاد و دین و مذهبی تبدیل شده است.

فریاد مظلومیت ملت فلسطین و حقیقت آنچه در سرزمین فلسطین به وقوع می‌پیوندد، در روز قدس امسال بیش از هر زمان دیگری از زبان و دهان صدها میلیون انسان عدالت‌طلب و آزادی‌خواه در سراسر جهان بلند خواهد شد و رهایی فلسطین را نه‌تنها به‌عنوان مسئله اول جهان اسلام، بلکه به‌عنوان بارزترین مصداق نقض فاحش حقوق بشر و قوانین و مقررات بین‌المللی مطالبه خواهند کرد.

همان گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای فرموده‌اند، سیاست عمدۀ استکبار و صهیونیسم، کمرنگ کردن مسئله‌ فلسطین در ذهنیت جوامع مسلمان و به‌سمت فراموشی راندن آن است.

در حالی که تروریست‌های صهیونیست، تنها در سه ماه نخست سال جدید میلادی حدود یکصد فلسطینی اعم از کودکان و زنان را به شهادت رسانده‌اند، مدعیان غربی حقوق بشر و حامیان رژیم اشغالگر صهیونیستی از جمله آمریکا و تعدادی از کشورهای اروپایی با سکوت شرم‌آور خود در برابر این جنایات، به بزرگ‌ترین حامیان تروریسم تبدیل شده‌اند.

در روزهای اخیر نیز، نظامیان رژیم موقت صهیونیستی با هتک حرمت مسجد‌الاقصی به‌عنوان نخستین قبله مسلمانان جهان و با به خاک و خون کشیدن نمازگزاران و معتکفان در صحن این مکان مقدس، بار دیگر ذات و چهره پلید این رژیم آپارتایدی را در مقابل دیدگان جهانیان به نمایش گذاشته‌اند.

استمرار اقدامات رژیم غاصب صهیونیستی در نقض فاحش و سازمان‌یافته اصول اولیه حقوق بشر و قوانین و مقررات شناخته‌شده بین‌المللی و هتک حرمت مقدسات دینی و اسلامی خاصه بی‌حرمتی به مسجدالاقصی قبله اول مسلمین جهان، یک بار دیگر اتحاد و انسجام دنیای اسلام و حمایت آنان از مقاومت قهرمانانه ملت فلسطین، با هدف آزادی تمامی سرزمین‌های اشغالی فلسطین از بحر تا نهر و تشکیل دولت یکپارچه فلسطین به‌پایتختی قدس شریف را به ضرورتی فوری بدل ساخته است.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در آستانه روز جهانی قدس (25 فروردین) ضمن تأکید بر تداوم سیاست اصولی و ثابت جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مبارزات رهایی‌بخش و مقاومت مشروع ملت فلسطین و ضرورت مقابله مؤثر و بازدارنده با جنایات رژیم اشغالگر صهیونیست، تمامی دولت‌ها و ملت‌های مسلمان و آزادیخواهان جهان را به وحدت برای مقابله با این غده سرطانی و برهم‌زننده ثبات و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی و حمایت و پشتیبانی حقیقی از ملت مظلوم فلسطین فرا می‌خواند.

‌وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین مجدداً وظایف قانونی سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و حقوق‌بشری را در حمایت از حقوق مردم تحت اشغال فلسطین، پایان اشغالگری، توقف جنایات وحشیانه صهیونیست‌ها در بیت‌المقدس و سایر مناطق اشغالی فلسطین و پایان بخشیدن به اقدامات تجاوزکارانه و تنش‌آفرین صهیونیست‌ها در منطقه را یادآوری نموده و بر آن تأکید می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 × = هفتاد دو