کنفرانس ها

گزارش اجلاس دیپلماسی و قدرت نرم در سیره پیامبر اعظم (ص)

اجلاس بین المللی دیپلماسی و قدرت نرم در سیره پیامبر اعظم(ص)  18 اردیبهشت ماه 1392 در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما آغاز به کار کرد.در این اجلاس که با حضور 600 تن از اندیشمندان داخلی و خارجی برگزار شد سخنران به بیان دیدگاه های خود درباره اهمیت پرداختن به سیره پیامبر اکرم در مقوله جنگ نرم پرداختند.

در ابتدای این مراسم دکتر داود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی به سخنرانی پرداخت که طی آن اظهار داشت : مرور دیپلماسی پیامبر اعظم(ص) در عرصه بین‌الملل ما را با مولفه های گوناگون سیره پیامبر اعظم (ص) آشنا می سازدکه هر کدام می تواند راهنمایی باشد برای الگو برداری و ترسیمی امروزی از دیپلماسی کارآمد نبوی برای جهان اسلام و پیشنهادی برای همه ملل جهان.

بعد از بیانات دکتر عامری پیام تصویری آیت الله جوادی آملی برای حضار پخش شد. آیت‌الله جوادی آملی استاد حوزه علمیه قم در پیامی که در افتتاحیه اجلاس بین‌المللی دیپلماسی و قدرت نرم در سیره پیامبر اعظم قرائت شد، با بیان اینکه خداوند به آدم عقلی داد که منشأ هدایت است، یادآور شد: آنهایی که داعیه اختلاف و انشقاق دارند از دایره عقل محرومند..
همچنین در حاشیه این مراسم، کتاب دیپلماسی صلح عادلانه در سیره پیامبر اعظم(ص) نوشته دکتر ظفر بنگاش، محقق مسلمان و مدیر مؤسسه اندیشه اسلامی معاصر در تورنتو کانادا همزمان با برگزاری اجلاس بین‌المللی دیپلماسی و قدرت نرم در سیره پیامبر اعظم(ص) رونمایی شد.
این کتاب در سال 2011 توسط انتشارات دانشگاه کمبریج با عنوان «نمودهای قدرت در سیره پیامبر اکرم(ص)» به چاپ رسیده و در بسیاری از نقاط مهم فرهنگی جهان توزیع شده است. ترجمه این کتاب را اکبر بتوئی بر عهده داشته و کتاب در هفت فصل به رشته تحریر در آمده است.
در این اجلاس همیچنین دکتر علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه نیز طی سخنانی به لزوم بازبینی در ادبیات انقلابی مطابق با ادبیات امروزه دنیا پرداخت و به بیان نمونه هایی از عملیات موفق جنگ نرم پیامبر در برخورد با دشمنان خود پرداخت.

وی همچنین در حاشیه این اجلاس با اشاره به سفر روز گذشته خود به سوریه در جمع خبرنگاران، با مثبت ارزیابی کردن شرایط میدانی در سوریه اظهار داشت: ارتش سوریه بر اکثر مناطق سوریه مسلط است. دیروز خبر باز شدن راه فرودگاه دمشق به شهر دمشق هم اعلام شد.
درادامه اجلاس نیز بخشی از فیلم در حال تولید مجید مجیدی با عنوان «نغمه های محمدی »درباره پیامبر اکرم(ص) برای نخستین بار در همایش “دیپلماسی و قدرت نرم در سیره پیامبر اعظم(ص)” به نمایش درآمد.
ازدیگر سخنرانان این مراسم سرکار خانم دکتر کرمانی رئیس کمیته علمی اجلاس مجمع جهانی صلح اسلامی بود که وی با اشاره به هتک حرمت اخیر در سوریه در مزار حجر بن عدی گفت: اگر وهابیون امروز اقدام به جسارت به مزار یار دیرین پیامبر می کنند اندیشه های ما را مدت زیادی است که به سرقت برده اند.
دکتر حسین رجبی دوانی با اشاره وجود مقدس پیامبر رحمت که برای تمامی جهانیان بود است گفت: وجود مبارک یشان صرفا برای نجات مسلمانان خود نیامده بود و ایشان آمده بودند تا تمام دنیا را از وجود خود بهره مند کرده و تضمین سلامت و نجات بشریت و رهایی از ظلم و برپایی قسط و عدالت از برنامه های ایشان بر بشریت بوده است.
علامه سیدجعفر مرتضی در همایش “دیپلماسی و قدرت نرم در سیره پیامبر اعظم(ص)” اظهار داشت: خداوند در قرآن کریم این طور پیامبر(ص) را توصیف می کنند که تو حتی برای دشمنانت هم افسوس می خوری که چرا به راه راست هدایت نمی شوند.
این محقق و پژوهشگر لبنانی تصریح کرد: ما باید برای اداره کنونی ملت ها به دنبال چنین شخصیت هایی باشیم و در این راه رفتار پیامبر(ص) میزان و معیار ماست.
آیت الله اراکی رئیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در همایش “صلح جهانی و قدرت نرم پیامبر اکرم” با طرح این پرسش که با وجود عالم معنادار فرشتگان چه لزومی برای آفرینش جهان انسانیان و آدم وجود داشت تصریح کرد: راز آفرینش انسان این بود که ملک و فرشتگان موجودی بود که خدا را اطاعت می کرد که مبنای آن عقل بود. جای یک پرستشگر عاشق خالی بود که با خلقت انسان این جای خالی پر می شد.
نظیر محمد کاظم اف در همایش “دیپلماسی و قدرت نرم در سیره پیامبر اعظم(ص) اظهار داشت: من پیشنهاد دارم مجموعه ای از شیعیان کشورهای مختلف تشکیلاتی را برای مبارزه با غرب راه اندازی کنیم.
روشن نوروز اغلو رییس انجمن دوستی آذربایجان و ایران گفت: در سیره پیامبر(ص) نکاتی دیده می شود که همان ها مسلمانان را از دیگر مردم جهان متمایز کرد.
روشن نوروز اغلوو در همایش “دیپلماسی و قدرت نرم در سیره پیامبر اعظم(ص)” اظهار داشت: در تحقیقاتی که داشتم به نکات عجیبی برخوردم؛ یک واقعیت اینکه یهودی ها تا سال ها در کشور ما کشتار می کردند و در این خصوص کتابی با عنوان “اسلام بدون پیغمبر” منتشر شد که به زبان های مختلف هم ترجمه شد.
دکتر یاوز اونال قائم مقام سازمان دیانت ترکیه گفت: ما باید پرچم قدرت نرم اسلامی را با هم در سراسر دنیا به دوش بگیریم و به تمامی جهانیان معرفی کنیم.

زمان:

18 اردیبهشت 1392

مکان:

تهران-مرکز همایش های صدا و سیما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 − = هیچ