کنفرانس ها

گزارش اجمالی از اولین هم اندیشی تخصصی باز خوانی اندیشه های امام خامنه ای با موضوع صلح و عدالت پنجشنبه 30 آذر ماه 1396

روز پنجشنبه 30 آذر ماه، اولین هم اندیشی «بازخوانی اندیشه های امام خامنه ای با موضوع صلح و عدالت» توسط مجمع جهانی صلح اسلامی با مشارکت «دفتر تنظیم و نشر آثار مقام معظم رهبری» با حضور جمعی از شخصیت های علمی و نخبگی ایرانی ساعت 8:30 تا 30 :11 در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما، سالن “مجموعه مذاکرات” برگزار شد.

صلح واژه و مفهومی دیرپا در جامعه بشری می باشد؛ ریشه عمیق آن در اندیشه های انبیاء، مصلحان، فلاسفه و متفکران و ادیان  الهی نشانگرآن است که این مفهوم همواره یکی از تعالیم الهی و از  دغدغه های جدی انسان در طول تاریخ بوده و ساختن جهانی سرشار از عدالت، آرامش و همزیستی مسالمت آمیز، آرمانی بزرگ برای بشریت به شمار می­آمده است. همچنین در آموزه­های ادیان الهی و اسلام عزیز ، صلح و عدالت کلید رستگاری انسان و مسیر رشد جوامع بشری است. صلح، عدالت و حفظ کرامت انسانی جزء حقوق اولیه و ذاتی بشر است. هیچ کس و به هیچ بهانه ای نمی‌تواند این حق را از ابناء بشر سلب کند؛ اما تحقق این حقوق، مستلزم تلاش برای برداشت مشترک از این مفاهیم است. صلح از این منظر، نه عرصه ای برای بازی های سیاسی و جذب فریبکارانۀ افکار عمومی توسط قدرت های بزرگ، بلکه چارچوبی برای استواری حق و امنیت بخشیدن به زندگی جمعی انسان ها بر پایۀ عدالت، عزّت، کرامت وکمال خداگونه است. باید بر این نکته اذعان داشت که “صلح عادلانه” به عنوان یک گفتمان اسلامی و جهان شمول از مطالبات اساسی نخبگان و ملت ها است و نیاز به تقویت و تحکیم تلاش های جهانی برای تضمین و تحقق آن، از مشترکات فکری سازمان های مردم نهاد، اندیشمندان  و عموم انسان ها است.

مجمع جهانی صلح اسلامی در راستای رسالت خویش از بدو تأسیس، فعالیت های بسیاری در زمینه صلح،عدالت و گفتمان های اسلامی در جهان انجام داده است، چرا که مجمع جهانی صلح اسلامی بر این باور است که باید” صلح صادق و صلح عادلانه” در جهان ایجاد شود، صلحی که بر پایه عدالت و کرامت انسانی باشد.

این بار نیز مجمع جهانی صلح اسلامی در راستای اهداف بزرگ خود، با مشارکت دفتر تنظیم و نشر آثار مقام معظم رهبری، به بازخوانی اندیشه های رهبر مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در زمینه صلح و عدالت پرداخت. «حضرت امام خامنه ای» به عنوان شخصیت اثرگذار در جهان همواره در بیانات و آثار خود توجه ویژه ای به استقرار صلح و عدالت در جهان داشته اند. ایشان در بیانات خود بر این امر تأکید نموده اند که «صلح باید بر مبنای عدالت و با معرفت به کرامت انسان و به دور از اغراض قدرتمندان عالم باشد.» و این یک نکته قابل تأمل در نظام سازی های بین المللی و ساخت قواعد گفتمانی برای صلح است.

به همین جهت مجمع جهانی صلح اسلامی با درک ضرورت های این موضوع مهم، ابتدا با همفکری و دریافت نظرات کارشناسی نخبگان و متفکرین ایران اسلامی به بازخوانی مفهومی و روش شناختی ایشان در حوزه صلح و عدالت پرداخته، تا ضمن بستر سازی و تشویق به آشنایی با آموزه های اسلام ناب محمدی، ارزش های اسلامی در حوزه صلح را در قالب‌های مناسب با مشارکت  نخبگان و اندیشمندان بین المللی با اهداف زیر در سطح جهان مطرح و تئوریزه نماید.

اهداف :

  • بازخوانی و بازشناسی مبانی اندیشه‌ای مقام معظم رهبری از جهت مفهومی و ساختاری در حوزه صلح و عدالت
  • تولید ادبیات در زمینه صلح و عدالت با استفاده از اندیشه های مقام معظم رهبری در ابعاد ملی، منطقه ای و جهانی
  • تبیین و اشاعه فرهنگ صلح عادلانه با نگاه به اندیشه های امام خامنه ای در جهان اسلام
  • پاسخگویی غیر مستقیم به ابهامات و شبهات مطرح شده توسط قدرت های بزرگ  و ایادی آنها در منطقه
  • بهره­گیری از اندیشه­های مقام معظم رهبری و تولید دیدگاه­های نوین در نظام سازی­های بین­المللی برای صلح و عدالت
  • افزایش مسئولیت فرهنگی، اجتماعی، اخلاقی، حقوقی و دینی مسئولین کشوری برای اهتمام به راهبری های مقام معظم رهبری
  • ایده پردازی در نظریه ایرانی- اسلامی در خصوص صلح عادلانه

روز پنجشنبه 30 آذر ماه، اولین هم اندیشی «بازخوانی اندیشه های امام خامنه ای با موضوع صلح و عدالت» توسط مجمع جهانی صلح اسلامی با مشارکت «دفتر تنظیم و نشر آثار مقام معظم رهبری» با حضور جمعی از شخصیت های علمی و نخبگی ایرانی ساعت 8:30 تا 30 :11 در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما، سالن “مجموعه مذاکرات” برگزار شد.
در این هم اندیشی اساتیدی همچون: دکتر مهدی مصطفوی- قائم مقام معاونت بین‌الملل دفترمقام معظم رهبری، خانم دکتر طوبی کرمانی- استاد دانشگاه تهران، دکتر سعید رضا عاملی- رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دکتر ساداتی نژاد- مدیر گروه مطالعاتی اسلام و روابط بین الملل وزارت امور خارجه، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسن ابوترابی فرد- نائب رئیس اول مجلس نهم شورای اسلامی، محسن پاک آیین- سفیر سابق ایران در آذربایجان و دکتر داود عامری، دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی، در محورهای زیر به ایراد سخن پرداختند که خلاصه ای مؤجز از این سخنان که هر یک در قالب مقاله ای تنظیم و ارایه خواهند شد، در ادامه تقدیم می¬گردد:
1. ضرورت گفتمان سازی صلح و عدالت در جهان
2. تبیین مفهومی صلح و عدالت با تأکید بر اندیشه های مقام معظم رهبری دام عزه العالی
3. مبانی و اصول صلح در نگاه فقهی آیت الله خامنه ای
4. عدالت گرايي امري فرا جغرافيايي و فرا ملي
5. جایگاه فاخر صلح در آموزه های وحیانی
6. صلح و عدالت و تبدیل آن به یک گفتمان جدید در سطح نخبگی
دکتر داود عامری؛ دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی
موضوع: تبیین موضوع هم اندیشی
وضعیت صلح و عدالت در جهان معاصر زیبنده و در شأن تمدن بشری نیست و افراد، گروه ها و دولت هایی بر اساس منافع مادی و دنیوی خود حاضر به تأمین صلح عادلانه در جهان نیستند. بی تردید صلح، عدالت و حفظ کرامت انسانی از حقوق اولیه و اساسی همه انسان‌ها می‌باشد و تحقق آن آرزوی تمامی انسان ها و خواست همه پیامبران و اولیای الهی بوده و هست و در این راه ادیان الهی به ویژه رسول گرامی اسلام و آموزه های اصیل اسلامی توصیه های موکدی دارند.
امروزه، جمهوری اسلامی ایران با الهام گرفتن از مبانی اصیل اسلامی و در راستای احقاق حقوق اولیه و ذاتی انسان ها از وضعیت حاکم بر عرصۀ جهانی نگرانی هایی دارد. اولاً در جمهوری اسلامی ایران افرادی به تببین و تعریف صلح می پردازند که به برداشت غربی و غیرصحیح از صلح دارند. نگرش غربی به صلح، آن را به معنای حفظ وضع موجود و نبود جنگ تعبیر و تفسیر می¬کند؛ حال آنکه صلح باید مبتنی بر عدالت و حفظ کرامت انسانی باشد.
همچنین امروزه شاهد آن هستیم که جهان سلطه و قدرت های بزرگ با به خدمت گرفتن رسانه های مختلف، نوعی تصویر مبتنی بر خشونت و تروریسم از انقلاب اسلامی و جهان اسلام را تصویرسازی و ترویج می¬کنند.
به نظر اینجانب، نخبگان، اندیشمندان و سازمان های مردم نهاد در هر جامعه ای، از تاثیرگذارترین گروه های اجتماعی هستند که با تولید اندیشه و ایجاد گفتمان در حوزه‌های گوناگون به خصوص در حوزه صلح و عدالت می توانند این ارزش‌های جهان شمول را به یک خواست جهانی تبدیل نمایند و با نظریه پردازی و ارائه طرح های فکری و نظری، مسیر توسعه صلح و عدالت را در جهان هموار سازند. امروزه انقلاب اسلامی و جهان اسلام باید از موضع انفعال خارج شوند و منتظر نباشند تا مانند سند توسعه پایدار سازمان ملل، سایرین برای ما گفتمان سازی و ارایۀ طریق کنند. بدون تردید انجام این مهم نیازمند همت و تلاش نخبگان و آزادی خواهان است.
ضروری است نخبگان و سازمان های مردم نهاد، دیدگاه های صحیح انقلاب اسلامی را در حوزه های گوناگون مانند صلح و عدالت که در اسناد بالا دستی و از جمله در اندیشه های «امام خامنه ای« بارها مورد تأکید و تأیید قرار گرفته است را تبیین و ترویج نمایند تا ضمن تئوریزه سازی مناسب بتوانیم نوعی گفتمان سازی بر اساس ارزش های انقلاب و اسلام را برای سازمان های تصمیم گیر و اثرگذار جهانی همچون سازمان ملل فراهم آوریم.
محسن پاک آیین؛ عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی و  سفیر سابق ایران در آذربایجان
موضوع: صلح و عدالت باید تبدیل به یک گفتمان جدید در سطح نخبگی شود.
همه انسانها در جهان به دنبال آرامش، صلح و عدالت می باشند. امروز جهان بیش از پیش به تحقق صلح عادلانه‌ و به عبارت دیگر صلحی که مبتنی بر عدالت باشد، نیازمند است و در این مسیر آموزه های اسلامی به دلیل محوریت عدالت‌، می تواند راهبردهای اجرائی برای استقرار صلح عادلانه ایجاد کند.
بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه” امروز دنيا مثل هميشه به آرامش و صلح و امنيّت احتياج دارد. يكى از نيازهاى اساسى بشر، صلح است. البته ما همواره گفته‌ايم كه صلح بايد با عدالت همراه باشد. براى يك ملت، صلحِ تحميلى و غيرعادلانه، از جنگ هم بدتر است. بشر به امنيّت و صلح احتياج دارد. هركس اين را تهديد كند، بشريّت را تهديد كرده است. امروز كسانى كه صلح را تهديد مى‌كنند، بشريّت را تهديد مى‌كنند.
دکتر مهدي مصطفوي- قائم مقام معاونت ارتباطات و امور بين الملل دفتر مقام معظم رهبري
موضوع: ضرورت گفتمان سازی صلح و عدالت در جهان
عدالت و تلاش برای برقراری عدالت است که موجب صلح و آرامش در جامعه می شود، لذا صلح به صورت مطلق ارزش نیست و صلح همراه عدالت پسندیده است.کلمه صلح مورد سوء استفاده ظالمین و قدرتمندان قرار گرفته است، وی تصریح کرد: در زمان جنگ تحمیلی زمانی که عراق به ایران حمله کرد و قسمت هایی از ایران را اشغال کرده بود، اولین قطعنامه با این مضمون صادر شد که دو طرف آتش بس را بپذیرند و به مذاکره بپردازند در حالی که دشمن قسمت های از ایران را اشغال کرده بود و در یک شرایط ناعادلانه باید مذاکره می شد، که این مورد قبول نبود.
مقام معظم رهبری با استفاده از همه فرصت ها به دنبال تبیین صلح عادلانه هستند، یعنی عدالت مبنای آرامش باشد. در کنار تبیین صلح عادلانه، نکته دیگر این است که زورگویان با حرکات خود صلح و امنیت را به خطر می اندازند و با نقاب صلح علیه صلح اقدام می کنند.
دکتر طوبی کرمانی- استاد دانشگاه
موضوع: تبیین مفهومی صلح و عدالت با تأکید بر اندیشه های مقام معظم رهبری دام عزه العالی
در یک نگاه عالمانه، رسالت ادیان به کمال رساندن انسان هاست. از سوی دیگر کمال و سیر به سوی خیر، جز در سایه صلح و آرامش و عدالت، اگر ناممکن نباشد، بسیار دشوار است.
اساس فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص صلح و عدالت، آیات قرآن و آموزه های دینی است. ورود رهبری به موضوع عدالت از چشم‌انداز جایگاه و نقش ممتاز دینی بوده است و بر این اساس اولین ویژگی متمایزکننده دین از سایر منابع معرفتی، آن است که دین هدف خود را اقامه عملیِ عدالت قرار داده است و آن را هدفی برای تحقق عبودیت در حیات فردی و جمعی انسان می‌داند.
از نگاه رهبری، عدالت باید گفتمان حاضر در صحنه مردم و مسئولان و به خصوص نسل‌های تازه باشد. در واقع عدالت باید همیشه نصب العین جامعه بوده و مورد مطالبه و درخواست عمومی قرار گیرد تا محقق شود.
دکتر سعید رضا عاملی -رئیس دانشگاه مطالعات جهان
موضوع: عدالت‌گرایی امری فراجغرافیایی و فراملی است.
دکتر عاملی با اشاره به نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپایی، عدالت گرایی را امری فراجغرافیایی و فراملی دانست و اشاره کرد، امام خامنه ای در این نامه جوانان اروپایی را به کنترل احساسات و هیجانات توصیه نمودند.
نامه امام خامنه ای به جوانان اروپایی را به این دلیل می توان مهم دانست که منشأ هر گونه جنگ، در درون کشورهای امریکایی و اروپایی ایجاد می شود، چرا که مرجعیت سلطه در آنجاست و باید جامعه جهانی به اتفاق در کشورهای اروپایی و امریکایی تغییرات اساسی ایجاد نمایند.
هر نوع راه حل عدالت گرایانه بدون توجه به اخبار جهانی و جغرافیایی آن نمی تواند موجب تامین عدالت و صلح حتی در محیط های محدود بومی شود.
ایشان در ادامه به مسئله اسلام هراسی توسط غرب در جهان و داخل جهان اسلام اشاره کردند و اینکه در راستای اسلام هراسی به دنبال مواردی چون دور کردن مسلمانان از آموزه های  اسلامی، مشروعیت بخشیدن به جنگ و تفرقه و جداسازی مسلمانان در جهان می باشند.
دکتر سید محمد ساداتی نژاد- مدیر گروه مطالعاتی اسلام و  روابط بین الملل
موضوع: مبانی و اصول صلح در نگاه فقهی آیت الله خامنه ای
دکتر سید محمد ساداتی نژاد، مدیر گروه مطالعاتی اسلام و  روابط بین الملل در هم اندیشی بازخوانی اندیشه های امام خامنه ای با موضوع صلح و  عدالت، مبانی  و اصول صلح در نگاه فقهی آیت الله خامنه‌ای را مورد بررسی قرار داد.
دکتر ساداتی نژاد بر این امر تاکید نمود که  مبانی  و اصول فقهی مورد نظر امام خامنه ای در حوزه روابط بین الملل، جهت گیری ایشان را در حوزه صلح نشان می دهد وبررسی متون فقهی ایشان مشخص می کند که از نظر مبانی، 6 مبنای خدا محوری، اسلام محوری، ولایت محوری، عدالت محوری، اخلاق محوری و ظلم ستیزی  و از نظر اصول، 5  اصل نفی سلطه، بازدارندگی با هدف صلح، مصلحت، جهاد مشروع، اعتلای اسلام و تقسیم بندی سرزمینی  اسلام و کفر که در فقه روابط بین الملل ایشان بیشتر مرتبط با صلح می باشد، قابل شناسایی است.
در بررسی فقه استدلالی و فتوایی رهبری، مشخص می شود که ایشان در بحث صلح، 4  پایه فقهی را مطرح می نماید که این 4 پایه عبارتند از:
1. عدالت در صلح: ایشان معتقد است که صلح باید بر مبنای عدالت باشد. و میگوید در نظام سیاسی اسلام، صلح عادلانه یکی از مسائلی است که ناظر به درد های کهن و همیشگی است. همچنین در جای دیگر می گوید عدالت کم اهمیت از صلح نیست.
2. کرامت و عزت در صلح: ایشان همچنین معتقد است صلح باید با معرفت به کرامت انسان باشد. ایشان عدم جواز پذیرش هرگونه شرطی در هدنه در حالت انفعال، خطرپذیری و دادن ابتکار عمل و چیرگی به کفار را مطرح میکند و به عدم جواز خواری، بی غیرتی و کسر شوکت فتوا می دهد.
3. اخلاق الهی و اسلامی در صلح: ایشان می گوید صلح باید به دور از اغراض قدرتمندان عالم باشد و منظور او خوی استکباری قدرتمندان عالم است. ایشان در جای دیگر ،خوی استکباری را در بنیاد یک مسئله اخلاقی می داند و می گوید استکبار یعنی یک اخلاق فاسد.
4. مصلحت در صلح: ایشان می گوید جواز هدنه مشروط به مصلحت است. مشروط بودن هدنه، به شرایط و وضعیتی است که از آن تعبیر به مصلحت می شود. ایشان  می گوید صلح از جهاد باید مهمتر باشد  و در این صورت ، حتی هدنه واجب است.
از نظر مقام معظم رهبری ، زمانی که جامعه با اخلاق شود، عدالت برقرار می شود و زمانی که عدالت برقرار شود، جامعه شوق رفتن به سوی اخلاق پیدا می کند. از طرفی عدالت اسلامی و اخلاق اسلامی، مصلحت اسلام و مسلمین است و عزت اسلامی نیز با برقراری عدالت و اخلاق اسلامی ، حفظ می شود. از سوی دیگر، حفظ مصلحت و عزت اسلام و مسلمین، به برقراری اخلاق  و عدالت اسلامی و اجتماعی کمک می کند. پس این چهارپایه، دارای تاثیر و روابط متقابل بر یکدیگر هستند. نتیجه چنین جامعه ای که اخلاق  و عدالت و عزت و مصلحت در آن حاکم شود، صلح است و صلح در واقع نتیجه ترویج  عدالت اسلامی  و اخلاق اسلامی و عزت و مصلحت اسلام و مسلمین  است.
حجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسن ابوترابی فرد- فرد نائب رئیس مجلس نهم شورای اسلامی
موضوع: جایگاه فاخر صلح در آموزه های وحیانی
حجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسن ابوترابی فرد نائب رئیس اول دوره نهم مجلس شورای اسلامی هم در این هم اندیشی به ضرورت بازخوانی اندیشه های امام خامنه ای با موضوع صلح و عدالت تاکید داشت  بیان کرد: در هر شرایطی انسان باید در اندیشه بسط عدالت و اقامه آن باشد و هدف انبیاء الهی هم تربیت انسان های عادل است. اما صلح یک امر نسبی و در بعضی از شرایط صلح زیبا نیست. بلکه در حقیقت صلح یک وسیله برای سعادت و سلامت جامعه و فکر و روح و جان انسان است.
در ادبیات سیاسی رهبر انقلاب معنای عدالت بسیار برجسته است و جامعه اسلامی با این واقعیت به معنای واقعی کلمه آشنا هستند، اما در جوامع غربی حقوق بشر ابزاری برای پایمالی ارزشهای واقعی انسان است  و همین طور صلح هم ابزاری برای حفظ آتش جنگ مد نظر قرار داده است.
اگر صلح ابزاری برای ستم بر انسان شد باید در برابر آن ایستاد. مقام معظم رهبری هم از همین منظر معتقد است که در ادبیات صاحبان قدرت و رسانه های پرقدرتی که در اختیار آنهاست، از صلح به عنوان وسیله‌ای برای ستم بر مردم استفاده می شود. یعنی تضمین صلح بر مبنای آموزه های اسلامی باید تبیین شود.
امروزه در شرایطی شاهد افزایش عزت امت اسلامی هستیم که جامعه اسلامی از این بینش اساسی برخوردار است جهان اسلام در سایه اندیشه ی فاخر امام خامنه ای به درک فاخر سیاسی دست یافته اند.
ما در سخت ترین شرایط در برابر زیاده خواهی ها ایستادیم و با همه جایگاه فاخری که صلح در آموزه‌های وحیانی دارد، معنایش این نیست که از این ابزار برای فریب، جنگ افروزی و ستم بر بشریت استفاده شود، بلکه ضروری است که تبیین صحیحی از صلح بر مبنای آموزه های اصیل اسلامی صورت پذیرد.
در پایان هم اندیشی بازخوانی اندیشه های امام خامنه ای با موضوع صلح و عدالت، دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی به جمع بندی مطالب ارائه شده در این هم اندیشی پرداخت.
عامری گفت: اگر چه در عصری که ما زندگی می کنیم باید با تاسف عرض کنم که شاهد انواع ظلم و تعرض به حقوق انسان ها هستیم و تاسف بارتر آنکه در غالب موارد، شاهد نقض حقوق اولیه و انسانی مسلمانان هستیم و این نتیجه اولیه نبود صلح و عدالت در جهان است.
واقعیت این است که جهان ما و قوانین بین المللی تنظیم شده، راهی به سوی صلح عادلانه ندارند و به جهت نفوذ نظام‌های استکباری و قدرتمندان سود جو، آرام سازی ظاهری برای تامین منافع بر ایجاد و تثبیت صلح و عدالت جهت و چربش بیشتری پیدا کرده است.
وی در ادامه افزود: این سخن به معنای ناامید شدن و گزیدن کنج عزلت نیست، بلکه تاکید بر این نکته است که رسالت بزرگی بر دوش نخبگان و اندیشمندان نهاده شده است چرا که به فرموده مولا علی (ع) خداوند از دانایان پیمان گرفته است که بر سیری ظالم و گرسنگی مظلوم سکوت نکنند و بی تفاوت نباشند.
بنابراین صرف نظر از این که نتیجه مستقیم جنگ و جنایت، هرز روی منابع و شیوع قحطی و بیماری است که جان انسان ها را تهدید می‌کند و ما امروز در قرن ۲۱ در یمن شاهد این وضعیت اسفناک و اسفبار هستیم. باید تاکید کنم که برخورداری از صلح عادلانه حق طبیعی و ذاتی انسان ها است و همه پیامبران الهی، اولیا الله، علما، حکما، اندیشمندان و نخبگان بر ذاتی بودن این حق تاکید داشته و دارند.
وی تصریح کرد: مجمع جهانی صلح اسلامی با بسیج نخبگان متعهد و ایجاد یک شبکه جهانی می تواند صلح عادلانه را به یک مطالبه جهانی تبدیل کند و رهبران و نخبگان فکری کشورهای مختلف را نیز به این حرکت نخبگی متصل نماید تا زمینه برای تحقق این آرمان و خواست دیرین بشریت فراهم گردد و خوشبختانه امروز در اندیشه های رهبر فرزانه و حکیم انقلاب اسلامی به صورت بنیادی و نهادینه شده شاهد طرح اندیشمندانه موضوع جهان شمول صلح و عدالت هستیم که سخنرانان عزیز در این نشست بارها به  فرازهای از دیدگاه ها و اندیشه‌های ایشان اشاره کردند.
این مهم نیازمند ارائه مبانی نظری ،طرح های اندیشمندانه، برنا مه های تاثیرگذار و اهتمام شما نخبگان و تلاش های مستمر در این مسیر است.
در این هم اندیشی، تبیین مفهومی صلح و عدالت با تأکید بر اندیشه های امام خامنه ای مورد بررسی قرار گرفت چراکه  رهبری جمهوری اسلامی ایران مکرراً در بیانات خود تاکید دارند که صلح باید بر مبنای عدالت و با معرفت به کرامت انسان و به دور از اغراض قدرتمندان عالم باشد.
 در این هم اندیشی  بر  مبانی  و اصول صلح در نظام بین الملل در نگاه فقهی آیت الله خامنه ای  تاکید شد. متون فقهی ایشان که از نظر مبانی، 6 مبنای خدا محوری، اسلام محوری، ولایت محوری، عدالت محوری، اخلاق محوری و ظلم ستیزی  و از نظر اصول، 5  اصل نفی سلطه، بازدارندگی با هدف صلح، مصلحت، جهاد مشروع، اعتلای اسلام و تقسیم بندی سرزمینی  اسلام و کفر که در فقه روابط بین الملل ایشان بیشتر مرتبط با صلح می باشد، قابل شناسایی است.
 اهمیت گفتمان سازی از منظر مقام معظم رهبری با تاکید بر صلح و عدالت بسیار حائز اهمیت می باشد و تلاش جدی نخبگان در گفتمان سازی صلح و عدالت  در سطح ملی و منطقه ای باید در دستور کار قرارگیرد.
 بررسی تطبیقی اندیشه های مقام معظم رهبری در حوزۀ صلح و عدالت با دیگر اندیشمندان جهان و آیات و روایات
 پیام رهبر انقلاب اسلامی به جوانان اروپایی که  مورد استقبال بسیاری از جوانان، نخبگان، اندیشمندان و متفکران غرب قرار گرفت.
 امیدوارم با تلاش و همت شما نخبگان گرامی و با تأسی به نظریه‌های اندیشمندانه رهبر فرزانه انقلاب به عنوان یک شخصیت سیاسی و فرهنگی، شاهد توسعه صلح و عدالت در جهان و در حوزه های عملی و نظری باشیم و با همت و تلاش انسان های بعدالت طلب و صلح دوست، ظلم و بی عدالتی  از زندگی انسان ها به خصوص مسلمانان جهان رخت بربندد.
بی شک همانگونه که سخنرانان تاکید کردن این مسیر نیازمند کار علمی شایسته توسط اندیشمندان است تا نظریه گفتمانی ما براساس صلح عادلانه شکل گرفته و زمینه باور سازی و رفتار سازی براساس این اندیشه صورت پذیرد.
این مجمع در نظر دارد تا انشاءالله در 3 گام به این مهم نزدیک شود که گام اول تبیین موضوع بود. در گام دوم به تولید علم و ساخت نظریه گفتمانی دقیق خواهیم پرداخت و در گام سوم ترویج آن براساس روش‌ها و ابزارهای موجود ملی و بین المللی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 − = شش