اخبار

ادبیات مشترک ما سرشار از معنویت و صلح است

محمدمهدی اسماعیلی دوشنبه شب در افتتاح هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان در سالن اپرا بالت پایتخت تاجیکستان گفت: برپایی هفته فرهنگی ایران در کشور تاجیکستان فرصتی مناسب برای همدلی و همنوایی بیشتر دو ملت به شمار می‌رود.

اسماعیلی ادامه داد: دیرینگی روابط و پیوستگی فرهنگی ایران و تاجیکستان موجب شده تا دو ملت با عبور از همه فراز و نشیب ها، این پیوستگی را که ریشه در قلوب دارد تا به امروز حفظ کنند.

وی افزود: این پیوستگی فرهنگی را نیاکان ما بدون امکاناتی که ما امروز از آن بهره مندیم، با دستان خالی به زیبایی حفظ کرده اند و ما امروز با در اختیار داشتن امکانات فراوان باید این مسیر را با وسعت و سرعت بیشتری طی کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: ما دو ملت هم زبان، هم دین، هم فرهنگ و هم سرنوشت هستیم که در اقلیم فرهنگی مشترکی زیست می‌کنیم. هر اتفاقی که در توسعه فرهنگی دو کشور پدید آید به توسعه فرهنگ مشترک منجر می شود.

اسماعیلی گفت: این زیست مشترک فرهنگی در طول قرن ها توانسته است نمونه‌ای ارزشمند از همزیستی مسالمت آمیز و تنوع فرهنگی را به جامعه جهانی معرفی کند و این قرابت و نزدیکی فرهنگی را باید خویشاوندی فرهنگی دانست.

وی خاطرنشان کرد: رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی در دیداری که ۴ ماه پیش با آقای امامعلی رحمان رئیس جمهور محترم تاجیکستان داشتند با اشاره به اشتراکات عمیق تاریخی، دینی فرهنگی و زبانی ایران و تاجیکستان، دو کشور را همچون خویشاوند و برادر خواندند. زیرا ادبیات مشترک ما که سرشار از معنویت و صلح است، نه تنها اشتراک اندیشه که اشتراک در زبان و بیان و گونه‌های ابراز احساسات و عواطف را در وجود ما به ودیعه گذارده بلکه توانسته ما را از دریچه همزبانی به بهشت همدلی برساند.

زبان مشترک فرهنگی ما زبان مدارا، محبت و عشق است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: زبان مشترک فرهنگی دو ملت همواره زبان مدارا، محبت و عشق بوده است. همین ویژگی ها سبب شده تا در طول قرن ها مردمان این اقلیم مشترک فرهنگی پرچمدار فرهنگ و فضیلت در منطقه و جهان باشند.

اسماعیلی ادامه داد: وجود مشاهیر مشترک فرهنگی، افتخاری برای دو کشور است، فردوسی، رودکی، میرسیدعلی همدانی، حافظ، سعدی، کمال خجندی و همه بزرگان عرصه ادب و فرهنگ از میان ما برخاسته اند و در جهان درخشیده اند چراکه بوی مشک پنهان نمی شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در طول یک سال اخیر چهار ملاقات صمیمانه بین رئیس جمهور کشورمان آیت الله سید ابراهیم رئیسی و رئیس جمهور تاجیکستان امامعلی رحمان صورت گرفته و در همه این ملاقات ها مهر و دوستی حاکم بوده و بر توسعه روابط همه جانبه دو کشور تاکید شده است. اکنون وظیفه ما است که بتوانیم در حوزه روابط فرهنگی با تلاش مضاعف فترتی را که در سال‌های گذشته ناخواسته پدید آمده جبران کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: امروز در این جشن دوستی آمادگی خود را برای توسعه این روابط اعلام می‌کنیم و می کوشیم همبستگی هنرمندان و اصحاب فرهنگ دو کشور را بار دیگر تحکیم نماییم.

وی افزود: امیدوارم در سایه روابط مستحکم فرهنگی دو کشور بتوانیم میراث‌داران خوبی در جهت انتقال فرهنگ ارزشمند خود برای نسل‌های بعدی باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه برگزاری هفته فرهنگی ایران گام دیگری برای توسعه روابط فرهنگی دو کشور است ابراز امیدواری کرد اصحاب فرهنگ و هنر دو کشور پیام دوستی و خویشاوندی فرهنگی را به دو ملت برسانند.

گفتنی است، هفته فرهنگی ایران عصر دوشنبه با حضور وزرای فرهنگ ایران و تاجیکستان، سیدمحمود اسلامی معاون توسعه منابع و مدیریت وزارت فرهنگ، محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدتقی صابری سفیر ایران، سفرای دیگر کشورها و مردم تاجیکستان و جمع کثیری از ایرانیان مقیم تاجیکستان در سالن اپرا بالت شهر دوشنبه گشایش یافت.

در این رویداد فرهنگی هنری بیش از ۵۱ هنرمند ایرانی از حوزه های تجسمی، نگارگری، نقاشی، خط، نقاشی خط، موسیقی، نقالی خوانی، هنر زورخانه ای پهلوانی و … آثار و دستاوردهای خود را به نمایش عموم مردم گذاشته اند.

علاوه بر نمایش آثار خلق شده اساتید هنرهای تجسمی کاوه تیموری، علیرضا بزرکار و استاد داودی، هنرمندان عرصه موسیقی نیز به اجرای نمایش پرداختند.

همچنین قرار است همزمان با حضور هنرمندان ایرانی در کشور تاجیکستان، برنامه های فرهنگی و هنری دیگری نیز در شهرهای خجند و باختر به اجرا گذاشته شود.

رونمایی از آلبوم آثار نفیس خوشنویسی با عنوان «چراغ دوستگانی» که استاد کاوه تیموری تالیف و نگارش کرده و همچنین اجرای شب شعر از دیگر برنامه‌هایی است که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با برپایی این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری انجام می‌شود.

از امروز نیز هفته فیلم جمهوری اسلامی ایران با نمایش چند فیلم ایرانی برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 × شش =