مقاله ها

خیال سرد! (گزارشی از عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی)

در پی اقدامات و سیاست های مشترک آمریکا و رژیم صهیونیستی در عادی سازی روابط با کشورهای عربی منطقه و برخی اخبار حول کشورهای اسلامی و همپیمانان آنان در این رابطه،  برآن شدیم گزارشی حول آن گردآوریم:

نخست‌وزیر تونس: عادی سازی روابط با اسرائیل “مطرح نیست

نخست‌وزیر تونس چند روز بعد از این‌که مراکش روابط خود را با دولت عبری از سرگرفت، اعلام کرد، عادی سازی روابط با اسرائیل “مطرح نیست“.

هشام المشیشی، نخست وزیر تونس به فرانس ۲۴ گفت: تصمیم مراکش برای عادی سازی روابط با اسرائیل آزادنه بود، ما به راه حل کشور برادر و کشوری که بسیار دوستش داریم، احترام می‌گذاریم.

المشیشی تاکید کرد: هر کشور واقعیت و حقیقت و دیپلماسی خود را دارد که آن را برای ملتش ترجیح می‌دهد. دولت آمریکا این مساله را با کشور ما مطرح نکرده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد، مراکش متعهد به برقراری روابط با رژیم صهیونیستی شد و واشنگتن حاکمیت مراکش بر صحرای غربی که مورد مناقشه است،‌ به رسمیت خواهد شناخت.

بعد از امارات، بحرین و سودان مراکش چهارمین کشور عربی است از ماه اوت تاکنون روابطش را با رژیم صهیونیستی عادی کرده است.

 

نخست وزیر دولت انتقالی سودان:

تصمیم درباره عادی‌سازی روابط با اسرائیل برعهده پارلمان آتی است

نخست وزیر دولت انتقالی سودان اعلام کرد که پارلمان آتی این کشور در خصوص عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تصمیم نهایی را اتخاذ می کند.

«عبدالله حمدوک» نخست وزیر دولت انتقالی سودان سخنان جدیدی را پیرامون عادی سازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی در ازای حذف نام خارطوم از فهرست کشورهای حامی تروریسم، مطرح کرد.

بر اساس این گزارش، وی در این خصوص گفتپارلمان آتی سودان در خصوص عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تصمیم نهایی را اتخاذ می کند. این سخنان در حالی مطرح می شود که حمدوک پیشتر از اقدام کشورش در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی حمایت کرده بود.

از سوی دیگر، اخیراً نیز «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای حاکمیتی سودان سخنانی را در توجیه عادی سازی روابط کشورش با رژیم صهیونیستی مطرح کرد و چندی پیش «عمر قمر الدین» وزیر خارجه سودان اذعان کرد که عادی سازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی شرط اصلی برای حذف نام «خارطوم» از لیست سیاهِ ایالات متحده آمریکا بوده است.

ایالات متحده آمریکا اخیراً نام سودان را از فهرست کشورهای حامی تروریسم حذف کرده است؛ اقدامی که در واقع در ازای عادی سازی روابط خارطوم با رژیم صهیونیستی انجام شد.

گفتگوی تلفنی سران بحرین و رژیم صهیونیستی/ تأکید بر تقویت روابط

پادشاه بحرین و رئیس رژیم صهیونیستی در جریان یک تماس تلفنی با یکدیگر به گفتگو پرداخته و بر لزوم تقویت روابط دوجانبه تأکید کردند.

 به نقل از العهد، «حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین به صورت تلفنی با «روون ریولین» رئیس رژیم صهیونیستی گفتگو کرد. رئیس رژیم صهیونیستی در جریان این تماس تلفنی عید ملی بحرین را به پادشاه این کشور تبریک گفت.

بر اساس این گزارش، دو طرف در جریان تماس تلفنی مذکور در خصوص راهکارهای تقویت دوجانبه پس از امضای توافق عادی سازی روابط، گفتگو کردند. رئیس رژیم صهیونیستی ابراز امیدواری کرد که روابط تل آویو و منامه در زمینه‌های گوناگون گسترش یابد.

از سوی دیگر، حمد بن عیسی نیز بدون توجه به محکومیت گسترده عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی از سوی ملت بحرین، بر تمایل منامه برای گسترش روابط و مناسبات با رژیم صهیونیستی تأکید کرد.

پس از امضای توافق سازش بحرین با رژیم صهیونیستی، بحرینی‌ها سلسله تظاهرات گسترده‌ای را در نقاط مختلف کشور خود برگزار کردند. مردم بحرین ضمن محکومیت شدید عادی سازی روابط با تل آویو خواستار تجدیدنظر مقامات بحرینی در اقدام خود شدند.

مخالفت مقامات قطر و عمان با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی

 

یک منبع آگاه اعلام کرد که مقامات ارشد قطر و عمان با درخواست‌های ایالات متحده آمریکا برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی مخالفت کرده اند.

یک منبع آگاه اعلام کرده است که «جرد کوشنر» داماد و مشاور رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در سفر اخیر خود به شهر «دوحه» خواستار پیوستن قطر به قطار عادی سازی روابط با صهیونیسم شده بود.

بر اساس این گزارش، کوشنر در سفر خود به قطر خواستار آن شده بود که دوحه تا پیش از پایان دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در ایالات متحده آمریکا اقدام به عادی سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی کند.

این منبع آگاه تأکید کرده است که مقامات ارشد دوحه با درخواست داماد ترامپ برای عادی سازی روابط قطر با تل آویو قویاً مخالفت کردند؛ اما با این حال، در قبال دیگر درخواست‌هایی که کوشنر داشته است، از خود انعطاف نشان دادند.

افزون بر این، منبع مذکور عنوان کرده است که علیرغم انتشار برخی اخبار در رسانه‌های مختلف مبنی بر عادی سازی قریب الوقوع روابط عمان با رژیم صهیونیستی، مقامات عمانی چنین تصمیمی ندارند و با درخواست‌های واشنگتن در این زمینه مخالفت کرده‌اند.

منبع مذکور همچنین تأکید کرد که طبق آخرین اخبار و گزارش‌هایی که به دست آمده است، سران کویت نیز در حال حاضر هیچ تصمیمی برای پیوستن به قطار عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی ندارند.

گفتنی است، کوشنر حدود ۲ هفته پیش به قطر سفر کرد. وی در جریان سفرش به قطر با «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر این کشور دیدار و گفتگو کرد. دو طرف در جریان دیدار مذکور در خصوص مسائل مختلف بحث و تبادل نظر کردند.

معاون رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس:

حماس به گزینه مقاومت مسلحانه در برابر دشمن صهیونیستی پایبند است

یکی از رهبران جنبش حماس اعلام کرد که این جنبش همچنان به گزینه مقاومت مسلحانه در برابر رژیم صهیونیستی پایبند است.

«صالح العاروری» معاون رئیس دفتر سیاسی حماس در سی و سومین سالروز تأسیس این جنبش گفت: حماس به گزینه مقاومت و در رأس آن مقاومت مسلحانه پایبند است.

وی افزود: مبارزات ما با رژیم صهیونیستی به دلیل تجاوزات آنها علیه سرزمین فلسطین و مقدساتمان صورت می گیرد.

العاروری بیان کرد: حماس خواهان تقویت اتحاد ملی و پایان دادن به اختلافات داخلی با هدف متحد شدن در برابر دشمن صهیونیستی است.

وی گفت: ما برای تحقق آشتی ملی به عنوان یک مقدمه برای پاکسازی فلسطین از لوث اشغالگران صهیونیست تلاش می کنیم. العاروری، رژیم صهیونیستی را مانع بزرگی در برابر طرح آشتی ملی فلسطین توصیف کرد.

وی درباره همکاری های امنیتی میان رام الله و تل آویو گفت: هرگونه توافق سیاسی، امنیتی و اقتصادی میان رام‌الله و تل آویو قدرت اراده را از طرف فلسطینی سلب می‌کند.

العاروری ادامه داد: باید خلأ به وجود آمده در رهبری ملت فلسطین از طریق بازسازی ساختار سازمان آزادی بخش فلسطین و برگزاری انتخابات آزاد و شفاف تصحیح شود.

ترکیه پس از ۱۰ سال سفیر خود را در تل‌آویو مستقر می‌کند

رسانه های رژیم صهیونیستی از معرفی قریب الوقوع سفیر آنکارا در تل آویو خبر می دهند و می‌گویند که مقامات دو طرف در دیدارهایی که اخیرا انجام شده است، در این خصوص گفتگو کرده اند.

به نقل از فلسطین الیوم، رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند که نزدیکی میان تل آویو و آنکارا به زودی نتیجه خواهد داد و دولت ترکیه سفیر خود در تل آویو را معرفی خواهد کرد؛ این درحالی است که ۱۰ سال پیش، سفیر ترکیه، رژیم صهیونیستی را ترک کرد.

بر اساس این گزارش، در همین ارتباط، روزنامه صهیونیستی هاآرتص اعلام کرده است که ترکیه به زودی سفیر خود در تل آویو را تعیین می‌کند. این روزنامه تأکید کرده است که اگر اتفاق غیرمترقبه‌ای در آینده نیفتد، چنین اتفاقی رخ خواهد داد.

اگر ترکیه به زودی سفیر خود در تل آویو را معرفی کند، این اولین بار پس از سال ۲۰۱۰ خواهد بود که سفیر آنکارا در تل آویو مستقر می‌شود. آنکارا پس از یورش نظامیان صهیونیست به کشتی ترکیه‌ای در سال ۲۰۱۰ سفیر خود از تل آویو را فراخواندند.

آخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که دیدارهایی میان مقامات ترکیه و رژیم صهیونیستی برای برقراری روابط دیپلماتیک رسمی انجام شده است. گفته می‌شود که رئیس دستگاه اطلاعات ترکیه در همین ارتباط دیداری را با مسئولان صهیونیست برگزار کرده است.

رسانه‌های صهیونیست اعلام کرده اند که یک شرکت ترکیه‌ای در یک مناقصه برای برعهده گرفتن مدیریت بندر حیفا شرکت خواهد کرد؛ مناقصه‌ای که امارات نیز در آن مشارکت خواهد داشت

 

وزیر خارجه مغرب: روابط ما با اسرائیل اساسا عادی بوده است

وزیر خارجه مغرب در سخنانی اذعان کرد که روابط این کشور با رژیم صهیونیستی حتی پیش از اعلام توافق عادی سازی، کاملا عادی بوده است.

«ناصر بوریطه» بار دیگر سخنانی را در خصوص عادی سازی روابط کشورش با رژیم صهیونیستی مطرح کرد. وی در این‌باره اذعان کرد: روابط مغرب با اسرائیل حتی پیش از اعلام عادی سازی، عادی بوده است.

بر اساس این گزارش، وزیر خارجه مغرب گفتآنچه که ما از آن سخن می‌گوئیم، از سَرگیری روابطی است که پیشتر نیز وجود داشته است. این روابط هیچگاه متوقف نشده اند. روابط میان مغرب و اسرائیل اساساً همواره عادی بوده است.

وزیر خارجه مغرب پیشتر هم در خصوص عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی گفته بود: همکاری‌ها با اسرائیل در عرصه‌های مختلف آغاز خواهد شد. سابقه روابط ما با اسرائیل به دهه ۷۰ بازمی گردد. وی همچنین اعلام کرد: آنچه که اکنون رخ داده، اتفاق مهمی است. ما به سمت احیای تمامی کانال‌های ارتباط دیپلماتیک با اسرائیل گام برمی داریم.

این مقام مغربی در ادامه یادآور شدگردشگران مغربی به اسرائیل می‌روند و متقابلاً گردشگران اسرائیلی به مغرب سفر می‌کنند. پیشتر رئیس جمهور آمریکا با انتشار یک پست توئیتری از عادی سازی روابط مغرب با رژیم صهیونیستی خبر داده بود.

گروه‌های مقاومت فلسطین اقدام مغرب در عادی سازی روابط با تل آویو را محکوم کرده‌اند. این گروه‌ها با صدور یک بیانیه اعلام کردند که مغرب باید از ریاست کمیته قدس وابسته به سازمان همکاری اسلامی کنار گذاشته شود. در این بیانیه آمده است: توافق سازش با رژیم صهیونیستی به مثابه از پشت خنجر زدن به امت اسلامی بوده و خیانت به فلسطین و بیت المقدس به شمار می‌رود.

بن سلمان به دنبال عادی سازی روابط با تل آویو است

منابع وابسته به رژیم صهیونیستی به تلاش ولیعهد سعودی برای برقراری روابط با تل آویو اشاره کردند.

به نقل از رای الیوم، منابع وابسته به رژیم صهیونیستی از وجود اختلافات میان ملک سلمان و پسرش محمد بن سلمان درباره عادی سازی روابط با تل آویو خبر دادند.

تزوی پارئیل تحلیلگر روزنامه صهیونیستی هاآرتص امروز یکشنبه به نقل از این منابع اعلام کرد که ملک سلمان بر این باور است که رهبر جهان عرب است و باید به موضوعات جهان عرب اولویت داده شود در حالی که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بر این باور است که دغدغه‌های عربستان باید منافع منطقه‌ای آن باشد.

این تحلیلگر می افزاید: از این رو بن سلمان بر این باور است که برای تحقق منافع عربستان باید به دنبال عادی سازی روابط با تل آویو باشد. وی بهایی به فلسطین نمی دهد.

این منابع گزارش دادند: بن سلمان برای تحقق هدفش باید که پدرش را راضی کند و مشکلات داخل خاندان سعودی را حل و فصل کند.

منابع صهیونیست بیان کردند: ولیعهد سعودی همچنین باید مشکلاتش را با دولت جدید آمریکا به ریاست جو بایدن حل و فصل کند زیرا رئیس جدید بر خلاف دونالد ترامپ شکست خورده، در راستای در تنگنا قرار دادن بن سلمان و عدم اکتفا به اظهارنظر و وعده آزادی بیان، حرکت خواهد کرد. بایدن بر خلاف گذشته از بن سلمان درباره کشتن جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول توضیح می‌خواهد.

در توجیه عادی سازی روابط مطرح شد؛

وزیر خارجه مغرب:روابط با اسرائیل به تحقق صلح در منطقه کمک می‌کند!

وزیر خارجه کشور مغرب ضمن حمایت از عادی سازی روابط کشورش با رژیم صهیونیستی مدعی شد: این اقدام به تحقق صلح و برقراری ثبات در منطقه کمک می کند!

به نقل از العهد، «ناصر بوریطه» وزیر خارجه کشور مغرب در سخنانی از عادی سازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی حمایت کرد. وی در این خصوص مدعی شدروابط با اسرائیل به ضرر فلسطین و مسأله فلسطین نیست!

بر اساس این گزارش، وی مدعی شد که عادی سازی روابط کشورش با رژیم صهیونیستی به تحقق راهکار دو دولت در اراضی اشغالی کمک می کند. این مقام مغربی در ادامه سخنانش مدعی شد که روابط کشورش با رژیم صهیونیستی به تحقق صلح و ثبات در منطقه کمک می کند!

بوریطه در ادامه سخنانش سفر خود به تل آویو را محتمل دانست و گفت: همکاری ها با اسرائیل در عرصه های مختلف آغاز خواهد شد. وی روز گذشته هم گفته بود: سابقه روابط ما با اسرائیل به دهه ۷۰ بازمی گردد. وزیر خارجه مغرب همچنین اعلام کرد: آنچه که اکنون رخ داده، اتفاق مهمی است. ما به سمت احیای تمامی کانال‌های ارتباط دیپلماتیک با اسرائیل گام برمی داریم.

این مقام مغربی در ادامه یادآور شده بودگردشگران مغربی به اسرائیل می‌روند و متقابلاً گردشگران اسرائیلی به مغرب سفر می‌کنند. پیشتر رئیس جمهور آمریکا با انتشار یک پست توئیتری از عادی سازی روابط مغرب با رژیم صهیونیستی خبر داده بود.

گروه‌های مقاومت فلسطین اقدام مغرب در عادی سازی روابط با تل آویو را محکوم کرده‌اند. این گروه‌ها با صدور یک بیانیه اعلام کردند که مغرب باید از ریاست کمیته قدس وابسته به سازمان همکاری اسلامی کنار گذاشته شود. در این بیانیه آمده است: توافق سازش با رژیم صهیونیستی به مثابه از پشت خنجر زدن به امت اسلامی بوده و خیانت به فلسطین و بیت المقدس به شمار می‌رود.

 

با صدور بیانیه‌ای مشترک صورت گرفت؛

تأکید گروه‌های فلسطینی بر لزوم تحقق وحدت ملی

۵ گروه مقاومت فلسطین در بیانیه ای مشترک ضمن تأکید بر لزوم پایان اختلافات و تحقق سریعتر وحدت ملی، مخالفت قاطع خود با هرگونه عادی سازی روابط با صهیونیستها را اعلام کردند.

۵ گروه مقاومت فلسطین بیانیه مشترکی را در خصوص وحدت ملی میان فلسطینیان منتشر کردند. گروه های فلسطینی در بیانیه خود بر لزوم پایان اختلافات و تحقق هرچه سریعتر وحدت ملی تأکید کردند.

بر اساس این گزارش، این ۵ گروه که نام جنبش جهاد اسلامی نیز در میان آنها دیده می شود در بیانیه خود تأکید کردند که مقدمه تحقق وحدت ملی پایان دادن به توافق اسلو از سوی سازمان آزادیبخش فلسطین است.

در بیانیه گروه های فلسطینی همچنین بر لزوم لغو همکاری ها و هماهنگی های امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین با رژیم صهیونیستی تأکید شده است. افزون بر این، گروه های فلسطینی خواستار آغاز گفتگوهای فراگیر به منظور تحقق وحدت ملی شده اند.

گروه های فلسطینی همچنین در بیانیه مذکور ضمن محکومیت هرگونه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، اعلام کرده اند که اقدام مغرب در عادی سازی روابط با تل آویو قابل توجیه و پذیرش نیست.

در بیانیه گروه های فلسطینی آمده است که مقاومت در برابر دشمن صهیونیستی ادامه خواهد یافت. این گروه ها تأکید کرده اند: مبارزه با صهیونیسم تا زمانی که اشغالگری آن پایان نیابد، ادامه پیدا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 + = هشت